TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Popularny, jak ... autobus na katowickie lotnisko
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 02.07.2019 09:00:54
Popularny, jak autobus na katowickie lotnisko

Ponad 21 tys. biletów dobowych kupili w maju br. pasażerowie korzystający z organizowanych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię linii autobusowych do portu lotniczego Katowice w Pyrzowicach. To o ponad 7 tys. więcej, niż w styczniu br.

Jak wynika z informacji przekazanej przez Witolda Trólkę z biura prasowego GZM, w maju br. pasażerowie linii lotniskowych kupili ok. 21,6 tys. umożliwiających przejazd nimi biletów dobowych na komunikację miejską w Metropolii. Oznacza to wzrost o ok. 50 proc. w porównaniu ze styczniem br., gdy sprzedano ok. 14 tys. takich biletów.

Wakacyjny sezon

"Od początku uruchomienia linii obserwujemy wzrost zainteresowania pasażerów tą formą dojazdu na lotnisko. To pokazuje, że decyzja o uruchomieniu tego typu połączeń była naszą dobrą odpowiedzią na potrzeby podróżujących" - uznał cytowany przez Trólkę przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak.

"Jest to też dobra prognoza na wakacje, kiedy tradycyjnie najwięcej pasażerów korzysta z usług linii lotniczych. Chcemy zachęcić jak najwięcej osób do wyboru tej formy transportu. Właśnie na początku wakacji rozpoczęliśmy kampanią promującą nasze linie. Chcemy pokazać, że nasze autobusy na lotnisko łączą ze światem" - dodał Karolczak.

Cztery linie

Uruchomienie przez Metropolię w listopadzie 2018 r. czterech specjalnych autobusowych linii ekspresowych na lotnisko Katowice poprzedziło przejęcie przez nią od początku stycznia 2019 r. organizacji całej komunikacji miejskiej - od trzech dotychczasowych tamtejszych organizatorów.

Autobusy kursujące do portu lotniczego oznaczone są symbolami AP1, AP2, AP3 i AP4. Wytyczone dla nich trasy to dla AP1: Gliwice Plac Piastów – Gliwice Zajezdnia – Zabrze Goethego - Zabrze Multikino – Bytom Karb – Bytom Dworzec - Piekary Szarlej Kaufland – Pyrzowice Port Lotniczy, AP2: Katowice Dworzec – Katowice Sokolska – Katowice Strefa Kultury – Sosnowiec Dworzec PKP – Będzin Stadion – Pyrzowice Port Lotniczy oraz AP3: Katowice Dworzec – Pyrzowice Port Lotniczy.

W przypadku linii tyskiej AP4 (Tychy Dworzec PKP – Tychy Hotelowiec - Katowice Giszowiec Osiedle – Katowice Dworzec) jest ona uzupełnieniem kolei. W ciągu dnia wykorzystuje szybkie połączenie kolejowe tych miast, z przesiadką na dworcu w Katowicach, skąd autobusy AP2/AP3 odjeżdżają co pół godziny. Nocą, gdy pociągi nie kursują, w trasę z Tychów wyjeżdżają autobusy.

Lotniskowe bilety

Za organizowanie komunikacji miejskiej na terenie całej Metropolii, wraz z liniami lotniskowymi - odpowiedzialna jest jednostka GZM: Zarząd Transportu Metropolitalnego. ZTM emituje też bilety komunikacji miejskiej.

Do przejazdu liniami lotniskowymi upoważniają bilety 24-godzinne oraz odpowiednie bilety 30- i 90-dniowe. Bilety dobowe mogą być drukowane przez kierowców linii lotniskowych, ale też m.in. kupowane w automatach Śląskiej Karty Usług Publicznych, kodowane na kartach ŚKUP oraz kupowane za pośrednictwem aplikacji mobilnych.

Cena biletu 24-godzinnego wynosi 14 zł w wersji normalnej, a także 7 zł w wariancie ulgowym. Bilet ten w trakcie swojej ważności upoważnia do nielimitowanego podróżowania autobusami, tramwajami i trolejbusami na obszarze Metropolii, w tym liniami na lotnisko, a także do jednorazowego przejazdu pociągami Kolei Śląskich na terenie GZM. Tę ostatnią możliwość dodano wraz z uruchomieniem linii na lotnisko.

Zgodnie z przedstawionymi w lutym br. założeniami ujednolicenia kolorów pojazdów komunikacji miejskiej Metropolii – dotąd kursujących w różnych barwach poszczególnych samorządowych i prywatnych przewoźników - specjalne linie lotniskowe obsługują autobusy w kolorze fuksji (regularne linie autobusowe mają być żółte, tramwaje pozostaną czerwone, a trolejbusy - żółto-zielone).

Z Metrobiletem na lotnisko

25 czerwca Metropolia wdrożyła też Metrobilet, czyli wspólną ofertę komunikacji miejskiej ZTM i Kolei Śląskich - na podstawie porozumienia władz GZM, woj. śląskiego i Kolei Śląskich, które podpisano w październiku ub. roku. Jak podkreśla ZTM, Metrobilet zapewnia także możliwość przejazdu liniami lotniskowymi.(PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linie
lotnisko
ZTM

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....