TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Pomorskie miasta coraz bliżej wodoru. W planach 50 autobusów
InfoBus.pl - Opublikowano: 09.06.2020 10:00:47
Pomorskie miasta coraz bliżej wodoru. W planach 50 autobusów fot.PAP/J.Kaczmarczyk

Gdynia i konsorcjum samorządów mają unijne wsparcie na wdrażanie autobusów wodorowych.

-"Gdynia została beneficjentem programu FCH Regions EU, wspierającego wdrażanie wodoru w transporcie i energetyce w krajach Unii Europejskiej" - poinformowały władze miasta.

W ramach niego skorzysta z kompleksowego doradztwa, dotyczącego wdrażania pojazdów wodorowych do taboru komunikacji miejskiej.

Wsparcie z PDA

Gdynia razem z Gdańskiem, Tczewem i Wejherowem, jako jeden z 11 europejskich regionów skorzysta ze wsparcia Project Development Assistance (PDA) - kompleksowego doradztwa dotyczącego koncepcji wdrożenia pojazdów wodorowych w komunikacji miejskiej.

-"Wniosek o wsparcie PDA został przygotowany przez konsorcjum samorządów przy współpracy przedstawicieli Grupy Lotos, członków Klastra Wodorowego – sygnatariusza Pomorskiej Doliny Wodorowej - poinformowały władze Gdyni w komunikacie.

Jak wynika z podanych informacji, wstępna koncepcja wdrożenia wodoru w regionie pomorskim opiera się na założeniu wykorzystania autobusów zasilanych wodorowymi ogniwami paliwowymi w komunikacji miejskiej oraz na wykorzystaniu wodoru produkowanego przez Grupę Lotos w ramach realizowanego projektu PURE H2.

Ponad 50 autobusów

W pierwszym etapie wodorowego projektu założono wprowadzenie do taboru 10–15 autobusów zasilanych wodorem.

W drugim kolejnych 41 autobusów w Gdańsku, Gdyni, Tczewie i Wejherowie.

-"Wodór uznawany jest za jeden z filarów wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu, czyli unijnej strategii dotyczącej ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym. W Gdyni o zastosowaniu wodoru myślimy od dawna. Aktywnie działamy w Klastrze Wodorowym, współtworzymy Pomorską Dolinę Wodorową, rozważamy różne technologie dla poszerzania taboru zero emisyjnego w gdyńskiej komunikacji i nie tylko" – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Nie tylko autobusy

W ramach koncepcji Pomorskiej Doliny Wodorowej rozważane jest również wykorzystanie wodoru z instalacji PURE H2 dla potrzeb regionalnych pociągów i małych morskich promów pasażerskich na linii Gdańsk, Gdynia -Hel.

Jak zapowiadają władze Gdyni, projekt PDA będzie realizowany we współpracy z doradcami doświadczonymi w zakresie wdrażania technologii wodorowych w krajach, w których paliwo wodorowe jest już stosowane na szeroką skalę. Konsultanci będą odpowiadali za dopracowanie koncepcji tak aby m.in mogła być wykorzystana w aplikowaniu o środki unijne na zakup infrastruktury i autobusów zasilanych wodorem.

-"Wsparcie jest udzielane w ramach programu FCH Regions finansowanego przez FCH JU (Fuel Cells And Hydrogen Joint Undertaking - Wspólne przedsięwzięcie na rzecz ogniw paliwowych i wodoru). Głównymi partnerami przedsięwzięcia są: Komisja Europejska, partnerzy przemysłowi zrzeszeni w Hydrogen Europe oraz środowisko badawcze zrzeszone w Hydrogen Europe Research - informuje miasto Gdynia.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wodór
unia
Pomorskie
Lotos

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....