TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Polskie firmy na AUTOTEC 2010
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 16.06.2010 16:06:30 2 komentarze
Polskie firmy na AUTOTEC 2010

Czechy i Słowacja to ważne rynki dla polskich producentów, dlatego na tegorocznych targach w Brnie Solaris pokazał swoje najnowsze autobusy, a Ster całą gamę siedzeń MX prezentując wiele opcji ich wykonania. Dodajmy tutaj, że polskie ekspozycje były jednymi z największych na terenie tegorocznej edycji AUTOTEC, a konferencja prasowa zorganizowana na stoisku Solarisa cieszyła się sporym zainteresowaniem czeskich i słowackich mediów. W tym kontekście warto zauważyć, ze w autobusowym pawilonie V wystawił się tylko jeden producent siedzeń do środków transportu publicznego i był nią poznański Ster. Polska firma obecna jest w coraz większej liczbie autobusów kupowanych przez czeskich klientów i to nie tylko w tych z logo Solaris. Ster od wielu lat współpracuje z IVECO CZ. ( dawna KAROSA) w Vysokim Mycie gdzie siedzenia STER w autobusach miejskich są standardowe. Z dynamicznie rozwijającą się firmą SOR współpraca Ster była od początku powstania tej firmy a obecnie wspólnie realizowane są między innymi dwa duże kontrakty do Pragi i Bratysławy. Ster współpracuje również z firmami Škoda Pilzno i Pragoimex dostarczając siedzenia do tramwajów, które będą jeździć w Rydze, Pilźnie, Ostrawie i Ołomuńcu.
Miasto Olomouc ogłosiło niedawno konkurs na wybór wersji wykonania siedzenia odpowiedniego dla ich potrzeb. Pasażerowie głosowali na wybrane przez siebie wykonanie na stronie internetowej DP Olomouc. Ostatecznie wygrała opcja tapicerowana . Także Ostrava, Olomouc i Pilzo –jako jedne z pierwszych miast w Europie- zamówiły innowacyjne siedzenia MX z możliwością instalowania reklam na tyle oparcia. Na rynku siedzeń w Czechach dobrze radzi sobie łódzki INTAP, który na targach AUTOTEC był obecny w pojazdach wszystkich czeskich producentów minibusów, a na stoisku Mave można było zobaczyć fotele polskiej firmy.

Ostrava –numer 1

Wracając do Solarisa to warto przypomnieć, że Czechy były pierwszym rynkiem eksportowym polskiej firmy –w 2000 roku został sprzedany do DP Ostrawa debiutancki Solaris Urbino 15. Od tamtej pory czeski rynek jest jednym z głównych obszarów eksportowych polskiej firmy, a do końca 2009 r. czescy przewoźnicy zakupili już łącznie 256 modeli Urbino i Trollino, które są eksploatowane w taborze 14 przewoźników. W 2010 r. ta statystka została uzupełniona o 6 autobusów, zakupionych w tym roku.

 

Tabela: Solarisy w taborze czeskich przewoźników

 

Urbino 12

Urbino 12 LE

Urbino 15

Urbino 18

Trollino

12

Trollino 15

Trollino 18

ČeskéBudějovice

3

 

3

 

 

 

 

Olomouc

29

 

 

9

 

 

 

Opava

8

 

 

 

16

 

 

Ostrava

47

1

29

6

14

4

2

Plzeň

 

 

15

12

 

 

 

Chomutov - Jirkov

8

 

 

2

5

 

 

Město Teplice

 

 

1

 

4

1

 

Letiště Mošnov

 

 

2

 

 

 

 

Veolia Morava

 

 

7

 

 

 

 

Veolia Teplice

 

 

4

 

 

 

 

Jihlava

 

 

 

 

13

 

 

MARTIN UHER

 

 

 

1

 

 

 

Pardubice

 

 

 

 

 

6

 

ČSAD StředníČechy

 

 

 

4

 

 

 

 

O aktualnej sytuacji na czeskim rynku rozmawialiśmy z Jaromirem Ručka z SOLARIS CZECH. Oto co nam powiedział:

InfoBus.pl: Ile w zeszłym roku Solaris sprzedał autobusów i trolejbusów na czeskim rynku?

Jaromir Ručka, SOLARIS CZECH: W 2009 r. sprzedaliśmy w Czechach rekordowa liczbę 52. autobusów i trolejbusów. Bardzo dobrze funkcjonuje nasza współpraca z Skodą w zakresie trolejbusów i to ma przełożenie na nasze wyniki. Cały czas naszym najlepszym klientem jest Ostrawa. Spodziewam się, ze w tym roku sprzedamy ok. 40-50 szt., czyli w granicy rocznej średniej. Natomiast mocno przygotowujemy się na kolejny rok, kiedy zostaną ogłoszony Regionalne Programy Operacyjne. Spowodują one znaczące podniesienie poziomu sprzedaży miejskich środków transportu publicznego w 2011 i 2012 r. Mam nadzieję, że na tej unijnej fali –podobnie jak to ma miejsce w Polsce –Solaris znacząco zwiększy swój udział w rynku.

 

InfoBus.pl: Czy w Czechach w unijnych przetargach mogą startować tylko autobusy niskopodłogowe?

Jaromir Ručka: Niekoniecznie. Tak naprawdę wszystko zależy od wymagań zarządu danego województwa. Dlatego liczymy tutaj na sprzedaż wszystkich naszych autobusów, w tym także tych najmniejszych –niskowejściowego Alpino 8,9 LE, a także pokazywanego na na targach w Brnie niskopodłogowego egzemplarza Alpino 8,6 w barwach warszawskiej firmy Mobilis. Chodzi o poinformowanie naszych klientów, że Solaris działa także w segmencie mniejszych pojazdów i ma tutaj interesującą ofertę.

InfoBus.pl: Czy Solaris Urbino 12 Hybrid ma szanse podbić czeski rynek?

Jaromir Ručka: W najbliższej perspektywie raczej nie. Pod tym względem Czechy bardzo przypominają Polskę, gdzie do drogich nowinek technicznych podchodzi się sceptycznie i z dużą ostrożnością. Pierwsze tego typu pojazdy zamówiła Praga –łącznie 20 szt. –i wszyscy czekają na wyniki ich eksploatacji. Myślę jednak, że w dalszej perspektywie czescy klienci docenią nasze doświadczenie na tym polu oraz szeroki wybór napędów i za kilka lat hybryda Solarisa będzie cieszyła się dużą popularnością. 

InfoBus.pl: A jak wyglądają szanse InterUrbino na rynku, którego strategicznym segmentem są właśnie autobusy międzymiastowe?

Jaromir Ručka: Wbrew pozorom –myślę, że InterUrbino ma tutaj spore szanse. To bardzo dobry produkt na czeski rynek, który swoją nowoczesnością znacznie wyprzedza autobusy rodzimych, czeskich producentów. Można powiedzieć tak –przeważnie segment międzymiastowy jest dość konserwatywny i to przekłada się na ofertę autobusowych firm. Podobny efekt możemy zauważyć także w Polsce. To nasza szansa. Musimy teraz przekonać klientów na zrobienie kroku w przyszłość i zakup nowocześniejszego produktu kolejnej generacji, jakim jest InterUrbino. Tym samym wyprzedzimy naszych konkurentów, którzy będą musieli nas gonić.

InfoBus.pl: Jakiego autobus brakuje Panu w ofercie Solarisa pod kątem potrzeb czeskich klientów?

Jaromir Ručka: Na pewno bardzo nam się przyda nowy model Urbino 8,9 LE, gdyż mieliśmy sporo zapytań o taki model. Ponadto wiem, że konstruktorzy z Bolechowa pracują nad przegubowym modelem niskowejściowym. Na taki pojazd czekają nie tylko skandynawskie rynki, ale także czeski. To może być prawdziwy hit.

InfoBus.pl: Bardzo dziękuję za rozmowę.

 
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Soalris
Brno
AUTOTEC
  • MW – 17.06.2010

    a czy Ster od przynajmiej półtora roku pokazał coś innego niż superfotele z serii MX?

  • baba – 22.06.2010

    czy tam tez się palą?

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....