TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Polski rynek autobusów ? styczeń 2015
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 16.02.2015 22:09:35 1 komentarz
Polski rynek autobusów ? styczeń 2015

 Prezentujemy najnowsze analizy PZPM i JMK przygotowane na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów (MSW). 

W styczniu 2015 r. polscy przewoźnicy zarejestrowali łącznie 147 szt. nowych autobusów, wszystkie o DMC powyżej 3,5 t. Osiągnięty wynik jest zdecydowanie lepszy od zeszłorocznego poziomu i to aż o 94 pojazdów (+177,4%). To oznacza, że autobusy są cały czas na fali wznoszącej i mimo słabszego statystycznie wyniku odnotowanego w grudniu, cały czas imponują dobrą kondycją. Warto przypomnieć, że styczeń w 2014 r. charakteryzował się bardzo niskim poziomem sprzedaży, co wynikało z wprowadzenia z dniem 1 stycznia normy Euro VI. Dlatego zdecydowana cześć klientów przesunęła swoje zakupy (jeszcze z normą Euro V) na grudzień 2013 r., kiedy zarejestrowano aż 323 autobusy. Ten rekordowy poziom zapewne przez jeszcze dłuższy czas nie zostanie pobity. Natomiast zeszłoroczna średnia miesięcznych rejestracji autobusów w Polsce wyniosła ok. 123 szt. Wyniki z grudnia 2014 r. i stycznia 2015 r. zdecydowanie ją przekroczyły, co oznacza, że polski rynek autobusów jest w ofensywie i przy zachowaniu podobnej dynamiki przez następne miesiące ma szansę zakończyć rok na ?plusie. Po raz trzeci z rzędu. 

Miejska strategia 

W styczniu 2015 r. po raz kolejny kategoria autobusów miejskich okazała się strategicznym segmentem polskiego rynku autobusów. W tym miesiącu zarejestrowano 89 szt. fabrycznie nowych miejskich pojazdów, czyli aż o 78 szt. więcej niż rok wcześniej (+709%). To potężny wzrost, który zawdzięczamy zarówno przesunięciom rejestracji autobusów z grudnia na styczeń, jak i zaplanowanym na początek roku dostawom. Do pierwszej grupy możemy zaliczyć m.in. 15 szt. gazowych autobusów PKM Gdynia, które zostały wyfakturowane jeszcze w grudniu, natomiast do drugiej ?przede wszystkim początek realizacji zamówienia MZA Warszawa na zakup 35 szt. przegubowych autobusów marki Solbus zasilanych LNG. W pierwszym miesiącu br. zarejestrowano 20 szt. tych innowacyjnych pojazdów i była to najliczniejsza grupa, która trafiła do jednego odbiorcy. Kolejne miejsce pod względem liczby zakupionych pojazdów zajął Olsztyn, który odebrał 18 egzemplarzy marki Solaris oraz wspominana Gdynia, która nie tylko wzmocniła swoją flotę o autobusy gazowe MAN Lion`s City CNG, ale także o 15 szt. autobusów Solaris Urbino 12 z silnikami diesla, które trafiły do spółki PKA Gdynia. Stawkę najważniejszych odbiorców zamknęła Bydgoszcz z odbiorem 11 szt. Solaris Urbino 12. Pod względem udziału poszczególnych marek w miejskim segmencie w styczniu br. pierwsze miejsce zajął Solaris (49) z udziałem 55,1%. Osiągnięty przez producenta z Bolechowa rezultat jest aż o 48 szt. lepszy niż w rok wcześniej, co najlepiej oddaje styczniową skalę zmian w autobusowej statystyce. Wiceliderem wśród autobusów miejskich ?wyłącznie dzięki realizacji zamówienia dla Warszawy ?został Solbus (20). Na trzecim miejscu uplasowała się marka MAN, która odnotowała 15 rejestracji i tym samym potwierdziła swoje aspiracje, aby ten rok zakończyć na podium. Biorąc pod uwagę jej aktualny portfel miejskich zamówień na ten rok (na poziomie ok. 117 szt.) ma na to ogromne szanse powodzenia. Warto zaznaczyć, że tegoroczny styczeń jest także wyjątkowy dla rynku także z innego powodu. Po raz pierwszy w Polsce w ciągu jednego miesiąca zarejestrowano tyle gazowych autobusów ?15 szt. dla Gdyni (CNG) i 20 szt. dla Warszawy (LNG). To razem aż 35 tych wysokoekologicznych pojazdów. Zapowiada się wyjątkowo ?zielony?rok.  

Dynamiczny jak MINI

Z roku na rok segment autobusów MINI umacnia swoją pozycję na autobusowym rynku. W 2014 r. po raz pierwszy ta kategoria zajęła pierwsze miejsce pod względem liczby rejestracji, nieznacznie wyprzedzając autobusy miejskie. W styczniu spadła na drugą pozycję, ale to dopiero sam początek roku i tutaj wszystko się jeszcze może wydarzyć. W styczniu br. polscy przewoźnicy zakupili 52 autobusy MINI, czyli o 29 pojazdów więcej niż przed rokiem (+126,1%). Zeszłoroczna średnia dla tego segmentu to ok. 46 szt., co oznacza, że teraz minibusy są lekko powyżej tego poziomu, a imponująca skala odnotowanego wzrostu wynika przede wszystkim z bardzo słabych wyników sprzed roku. Także i w 2015 r. ten segment będzie wspierany przez PFRON, który dotuje zakupy pojazdów przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych i tym samym wyrównuje różnice pomiędzy regionami. Od lat liderem segmentu MINI jest marka Mercedes-Benz, która zarejestrowała tutaj w styczniu 47 szt. i osiągnęła udział na poziomie 90,4%. Zapewniło to niemieckiemu producentowi tytuł lidera w całym autobusowym rynku ?ex aequo z Solarisem. Daleko za Mercedesem uplasowały się inne operujące w tym segmencie marki jak: Ford czy Opel. Patrząc na styczniowe wyniki przez pryzmat polskich firm zabudowujących pojazdy klasy MINI, to na pierwszym miejscu znalazł się Automet (12), a następnie Mercus-Bus (9) i Acbus (5). Najwięcej pojazdów zabudowanych przez krajowe firmy nadwoziowe zarejestrowano w Warszawie (14) i Wejherowie (8), gdzie znajduje się zagłębie produkcyjne w Polsce autobusów MINI.

Turystyczny i międzymiastowy poślizg 

O ile autobusy miejskie i minibusy doskonale rozpoczęły rok, tak w styczniu segment turystyczny znalazł się na ?minusie?. Można powiedzieć, że sprzedaż autokarów spowita jest jeszcze zimowym snem i przewoźnicy na dobre nie rozpoczęli jeszcze przygotowań do nowego sezonu. Najnowszy wynik to efekt zakupu dwóch autobusów turystycznych marki Mercedes-Benz do działań marketingowych oraz pojedyncze odbiory autokarów marki Scania i VDL przez odpowiednio przewoźników z Krakowa i Wrocławia. Także kategoria autobusów międzymiastowych rozpoczęła rok 2015 od mniejszej liczby rejestracji niż przed rokiem. Polscy przewoźnicy zakupili łącznie dwa pojazdy tego typu, co oznacza spadek w porównaniu z zeszłym rokiem o 6 egzemplarzy (-75%). Ten segment bardzo powoli podnosi się z zapaści w jakiej znalazł się w 2009 r. po ustaniu masowych zakupów ze strony przedsiębiorstw PKS. Teraz charakteryzują go głównie kontrakty na zakupy autobusów do przewozów pracowniczych oraz kolejne zamówienia ze strony regionalnych przewoźników, którzy pod presją ekspresowych połączeń międzymiastowych zaczynają także inwestować w coraz nowocześniejszy tabor. Coraz ważniejsza staje się także możliwość przewozu osób niepełnosprawnych. To powoduje, że zmienia się sama struktura sprzedaży. Notujemy coraz więcej zakupów bardziej komfortowych autokarów, jak i autobusów lokalnych o obniżonym poziomie podłogi (Low Entry). I właśnie dwa takie pojazdy marki SOR zostały zarejestrowane w styczniu naszym kraju. Tym samym czeski producent zajął pierwsze miejsce na międzymiastowej liście rankingowej. 

Lista rankingowa marek

Wyniki za styczeń 2015 r. wyłoniły dwóch liderów autobusowego rynku w Polsce: marki Mercedes-Benz (49) i Solaris (49). Pierwsza z nich zawdzięcza swój sukces pozycji niekwestionowanego lidera w segmencie MINI, gdzie klasyfikujemy konstrukcje o masie całkowitej poniżej 8 ton. W tym roku polscy przewoźnicy zarejestrowali 47 tego typu pojazdów, które wraz z dwoma autobusami turystycznymi przełożyły się na udział Mercedesa w całym rynku na poziomie 33,3% (-28,9 pkt. proc. w porównaniu z sytuacją sprzed roku). Z kolei Solaris doszedł do identycznego rezultatu poprzez segment pojazdów miejskich, gdzie zarejestrował wszystkie 49 autobusów. To o 31,4 pkt. proc. więcej niż rok wcześniej. Trzecią pozycję w rankingu ?podobnie jak w generalnej klasyfikacji za rok 2014 ?zajmuje Solbus (20) z udziałem 13,6% (+8 pkt. proc. w porównaniu z sytuacją sprzed roku), a na czwartym miejscu uplasował się niemiecki MAN (15), który zwiększył swoje udziały w rynku do 10,2% (+8,3 pkt. proc.) Co warto podkreślić, wszystkie sprzedane w tym roku pojazdy marki MAN zostały wyprodukowane w fabrykach w Sadach i Starachowicach. Tym samym w styczniu uzyskaliśmy jeden z lepszych wyników (85 szt. / 57%) w zakresie udziału w rynku autobusów, które powstały w krajowych fabrykach. Dla porównania ?w całym 2014 r. zarejestrowano 479 szt. autobusów wyprodukowanych w Polsce (30,9%) wobec 456 szt. (34%) rok wcześniej. Ten wzrost cieszy szczególnie. Stawkę najważniejszych autobusowych graczy w 2014 r. zamykają marki: Ford, Iveco i SOR. 

Styczniowe dane mają to do siebie, że potrafią mocno zaskakiwać rankingowym układem. W tym roku jest on w miarę zbliżony do zeszłorocznych wyników, aczkolwiek w kolejnych miesiącach będzie on pewnie podlegał licznym jeszcze zmianom.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rynek
analiza
ranking
Mercedes
Solaris
Solbus
  • solb – 17.02.2015

    Solbus a raczej lider z takim wynikiem. Ciekawe czy wierzyciele solbusa wiedza ze sad przychykil sie do wniosku o zaprzestanie realizacji ukladu a tym samym jest to likwidacja firmy i uwolnienie sie od dlugow. rozboj w bialy dzien

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....