TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Polski rynek autobusów CNG w I kwartale 2020
JMK InfoBus.pl - Opublikowano: 22.05.2020 15:00:39
Polski rynek autobusów CNG w I kwartale 2020

W I kwartale 2020 r. na polski rynku nowych autobusów miejskich zarejestrowano łącznie 125 nowych pojazdów, z czego aż 61 miało alternatywny napęd.

Wśród "zielonych autobusów" największa zieloną grupę stanowiły pojazdy z napędem CNG. W okresie styczeń-marzec 2020 r. zarejestrowano ich aż 41 szt. To oznacza blisko 33 proc. udział wśród autobusów zarejestrowanych w tym okresie.

O tak dobrym, gazowym wyniku zadecydowały dwie dostawy:

  • na 20 szt. autobusów Autosan Sancity 12 LF CNG dla PKM Tychy

  • oraz dodatkowe zamówienia na 10 szt. MAN Lion`s City G CNG dla MZA Warszawa.

Dobra cena

-"Cieszy nas, że liczba nowych autobusów z alternatywnymi napędami rośnie w szybkim tempie. To niewątpliwie zasługa regulacji wprowadzanych przez polski rząd, jak zniesienie akcyzy czy ustawa o elektromobliności i paliwach alternatywnych, ale to także dowodzi skutecznych działań sprzedażowych naszej spółki w ostatnich latach. Dynamiczny rozwój tego rynku stał się faktem – tak skomentował te wyniki Marcin Szczudło, wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny.

Warto przypomnieć, że cena paliwa CNG na stacjach PGNiG Obrót Detaliczny jest obecnie na poziomie najniższym od 2 lat i wynosi mniej niż 3 złote za m sześcienny.

Jest to jeden z powodów, dla których rynek paliwa CNG staje się w Polsce coraz bardziej konkurencyjny.

Rekordowy rok

Najnowsze dane to kontynuacja dobrej koniunktury dla CNG z w 2019 r. Wówczas aż 182 nowe miejskie autobusy posiadały napęd CNG.

Tak wysoki poziom gazowych dostaw to przede wszystkim zasługa rekordowych i gigantycznych kontraktów z Warszawy, czyli dostawa aż 100 szt. standardowych pojazdów MAN Lion's City CNG dla MZA Warszawa oraz 54 szt. przegubowych Solarisów Urbino 18 CNG dla Arrivy Warszawa. Trzecim najważniejszym gazowym zamówieniem minionego roku został kontrakt na 20 szt. Autosanów Sancity 12LF CNG dla PKM Tychy.

Do tej sumy doszło jeszcze kilka innych mniejszych dostaw, które łącznie wypracowały rekordowy w historii autobusowego rynku gazowy udział w rynku. Łącznie na 1032 dostarczonych w ubiegłym roku nowych autobusów miejskich w Polsce aż 22% z nich miały gazowy napęd. Czyli prawie co czwarty nowy autobus w Polsce nosił znaczek CNG!

Rynkowa korekta

Jeszcze przed COVID-19, prognoza na ten rok przewidywała korektę i to zarówno dla gazowych autobusów, jak i całego miejskiego rynku. Według naszych prognoz polscy operatorzy mieli w tym roku złożyć zamówienia na ok. 650 - 700 nowych autobusów do operacji w miastach, czyli zdecydowanie mniej niż w zeszłym roku. To spowolnienie to ponieważ kończących się powoli pieniędzy z bieżącej perspektywy unijnej.

Obecnie w gazowym portfelu mamy 140 autobusów miejskich na CNG, które zostały dopiero co zamówione albo są już w trakcie realizacji. Pod względem wolumenu to oczywiście mniej niż w zeszłym roku, natomiast kurczący się rynek zachowa udziały gazowych autobusów na zbliżonym poziomie, jak w zeszłym roku. Przewidujemy, że może to być udział na poziomie 20 - 21% , a przy przyspieszeniu stołecznych dostaw - nawet 25%. Nie jest bowiem wykluczone, że jeszcze w tym roku ruszy realizacja potężnego zamówienia MZA Warszawa na 160 autobusów zasilanych CNG i LNG.

Aktualnie – po pandemii – ta szacunki mogą się radykalnie zmienić, o czym przekonamy się już w kolejnym gazowym raporcie - za I połowę 2020 r.

Statystyczna oferta

W powyższym artykule wykorzystano dane z raportu przygotowanego przez "JMK analizy rynku transportowego" o zakupach nowych autobusów, który kosztuje 150 PLN netto miesięcznie. Na rok 2020 firma JMK przygotowała szeroki zbiór transportowych opracowań, w tym m.in.:

· comiesięczne analizy rejestracji nowych i używanych autobusów w Polsce;

· kwartalne analizy produkcji nowych autobusów w Polsce;

· analizy on-line przetargów na zakup nowych autobusów miejskich oraz międzymiastowych, MINI i turystycznych;

· analizy on-line przetargów na obsługę miejskich linii autobusowych;

· analizy on-line przetargów na obsługę lokalnych i międzymiastowych linii autobusowych.

Wykonujemy również opracowania pod konkretne potrzeby. Jesteś zainteresowany? Napisz na a.kierecki@jmk.org.pl / zadzwoń 506 03 71 71, a otrzymasz szczegółową wycenę. Do usłyszenia!

WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rynek
CNG
nowe
Polska

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....