TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Polski leasing w europejskiej czołówce
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 21.04.2017 09:27:54

Dynamika polskiego rynku leasingu wyniosła w 2016 r. 16,6 proc., a wartość umów - 58,1 mld zł. Polski leasing jest szósty w Europie - poinformował we wtorek Związek Polskiego Leasingu. Z kolei w I kw. 2017 r. wartość inwestycji wyniosła 15 mld zł, przy dynamice 12,7 proc.

Jak wskazał Związek Polskiego Leasingu (ZPL), Federacja Leaseurope, na bazie wstępnych danych podała, że dynamika europejskiego rynku leasingu w 2016 r. wyniosła 11,2 proc. (rok do roku), przekraczając 9 proc. wzrost osiągnięty w 2015 r. Europejski rynek leasingu odnotował najlepszy wynik od 2007 r.

"W ostatnim roku wzrosty obserwowano we wszystkich głównych kategoriach finansowania aktywów europejskiego rynku leasingu" - podkreślono w informacji prasowej. Największe znaczenie dla jego rozwoju miało finansowanie ruchomości, a w ramach tej kategorii przede wszystkim pojazdów (13,2 proc. wzrost w stosunku do 2015 r.) W odniesieniu do leasingu ruchomości, z wyłączeniem pojazdów, w 2016 r. zanotowano 8,4 proc. dynamikę, podczas gdy europejski rynek leasing nieruchomości wzrósł o 0,5 proc.

Z kolei dynamika polskiego rynku w ostatnim roku wyniosła 16,6 proc., a wartość nowych umów, wynosząca 58,1 mld zł, pozwoliła zachować Polsce wysoką, szóstą pozycję w rankingu europejskim. Polski sektor leasingowy po raz kolejny wyróżnił się w gronie sześciu największych rynków leasingowych największą dynamiką. Na wyższych miejscach znalazły się Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy, Szwecja, Polska.

ZPL przeprowadziło także badanie wśród osób odpowiedzialnych za sprzedaż w firmach zrzeszonych w ZPL dot. oceny mijającego I kwartału 2017 r. oraz trendów w kolejnym.

Jak wynika z danych zebranych przez ZPL w pierwszych trzech miesiącach 2017 r. branża leasingowa sfinansowała łączne inwestycje o wartości 15 mld zł, przy dynamice rynku na poziomie 12,7 proc. (rok do roku). W omawianym okresie firmy leasingowe najczęściej finansowały pojazdy osobowe i dostawcze do 3,5 ton (w strukturze rynku transakcje te stanowią 44,6 proc.), środki transportu ciężkiego (28,2 proc.), maszyny i urządzenia liczone łącznie z IT (25,7 proc.), rzadziej nieruchomości (1 proc.).

"Wyniki, jakie branża leasingowa odnotowała na początku 2017 r. są dobrym prognostykiem na nadchodzące kwartały" - ocenił cytowany w komunikacie przewodniczący Komitetu Wykonawczego ZPL Andrzej Krzemiński. Dodał, że "12,7 proc. wzrost oraz wartość nowych kontraktów na poziomie 15 mld zł, pozwalają oczekiwać w kolejnych miesiącach roku coraz wyższego poziomu inwestycji MŚP, realizowanych przy udziale leasingu".

W zakresie łącznego finansowania pojazdów osobowych, dostawczych i ciężarowych do 3,5 tony dynamika rynku wyniosła 19,7 proc. Wartość nowych kontraktów dotyczących finansowania pojazdów lekkich wyniosła w omawianym czasie 6,7 mld zł. Niemal 23 proc. wzrost był udziałem finansowania maszyn i urządzeń liczonych razem z IT, co pozwoliło osiągnąć kontrakty na 3,9 mld zł. W dużej mierze - jak wskazał w komunikacie ZPL - przyczynił się do tego m.in. wysoki poziom finansowania maszyn rolniczych i budowalnych.

"Ujemna, -4,2 proc. dynamika, przy wartości nowych kontraktów na poziomie 4,2 mld zł, odnosi się do finansowania przez branżę leasingową środków transportu ciężkiego w I kw. 2017 r. Firmy leasingowe od lat finansują m.in. ciągniki siodłowe, naczepy/przyczepy, pojazdy ciężarowe powyżej 3,5 tony, autobusy, samoloty, statki czy środki transportu kolejowego" - napisano w informacji. Dane ZPL pokazują, że w pierwszych miesiącach roku, na ujemną dynamikę segmentu transportu ciężkiego, wpływ miały wyniki w zakresie finansowania pojazdów ciężarowych powyżej 3,5 tony, autobusów oraz samolotów.

Według badanych firm w II kwartale poprawi się aktywność rynkowa, w zakresie liczby i wartości wpływających wniosków (odpowiednio 77 proc. i 88 proc. - łączne wskazania wzrost i istotny wzrost). Na podobnym poziomie, pozostaną zatrudnienie oraz liczba rozwiązywanych umów. Badane przez ZPL firmy, w II kw. 2017 r., oczekują wyższego poziomu finansowania dla wszystkich głównych grup środków trwałych, przy czym zdecydowania najlepsze perspektywy rysują się dla finansowania środków transportu ciężkiego, pojazdów lekkich oraz maszyn i IT. Także w przypadku finansowania nieruchomości, respondenci oczekują wzrostu produkcji.

Związek Polskiego Leasingu jest organizacją reprezentującą 90 proc. rynku leasingu w Polsce. Zrzesza 32 firmy leasingowe, firmy świadczące usługi wynajmu oraz Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Związek jest członkiem Konfederacji Lewiatan.(PAP)


Sprawdź też:
finanse

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2018 W 2018 skończymy 18 lat!.Nasz portal działa od 2001 roku. Początkowo pod nazwą InfoBus.pl, obejmując tylko tematykę autobusową. Jednak wraz ze wzrostem...