TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Polski leasing w europejskiej czołówce
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 21.04.2017 09:27:54

Dynamika polskiego rynku leasingu wyniosła w 2016 r. 16,6 proc., a wartość umów - 58,1 mld zł. Polski leasing jest szósty w Europie - poinformował we wtorek Związek Polskiego Leasingu. Z kolei w I kw. 2017 r. wartość inwestycji wyniosła 15 mld zł, przy dynamice 12,7 proc.

Jak wskazał Związek Polskiego Leasingu (ZPL), Federacja Leaseurope, na bazie wstępnych danych podała, że dynamika europejskiego rynku leasingu w 2016 r. wyniosła 11,2 proc. (rok do roku), przekraczając 9 proc. wzrost osiągnięty w 2015 r. Europejski rynek leasingu odnotował najlepszy wynik od 2007 r.

"W ostatnim roku wzrosty obserwowano we wszystkich głównych kategoriach finansowania aktywów europejskiego rynku leasingu" - podkreślono w informacji prasowej. Największe znaczenie dla jego rozwoju miało finansowanie ruchomości, a w ramach tej kategorii przede wszystkim pojazdów (13,2 proc. wzrost w stosunku do 2015 r.) W odniesieniu do leasingu ruchomości, z wyłączeniem pojazdów, w 2016 r. zanotowano 8,4 proc. dynamikę, podczas gdy europejski rynek leasing nieruchomości wzrósł o 0,5 proc.

Z kolei dynamika polskiego rynku w ostatnim roku wyniosła 16,6 proc., a wartość nowych umów, wynosząca 58,1 mld zł, pozwoliła zachować Polsce wysoką, szóstą pozycję w rankingu europejskim. Polski sektor leasingowy po raz kolejny wyróżnił się w gronie sześciu największych rynków leasingowych największą dynamiką. Na wyższych miejscach znalazły się Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy, Szwecja, Polska.

ZPL przeprowadziło także badanie wśród osób odpowiedzialnych za sprzedaż w firmach zrzeszonych w ZPL dot. oceny mijającego I kwartału 2017 r. oraz trendów w kolejnym.

Jak wynika z danych zebranych przez ZPL w pierwszych trzech miesiącach 2017 r. branża leasingowa sfinansowała łączne inwestycje o wartości 15 mld zł, przy dynamice rynku na poziomie 12,7 proc. (rok do roku). W omawianym okresie firmy leasingowe najczęściej finansowały pojazdy osobowe i dostawcze do 3,5 ton (w strukturze rynku transakcje te stanowią 44,6 proc.), środki transportu ciężkiego (28,2 proc.), maszyny i urządzenia liczone łącznie z IT (25,7 proc.), rzadziej nieruchomości (1 proc.).

"Wyniki, jakie branża leasingowa odnotowała na początku 2017 r. są dobrym prognostykiem na nadchodzące kwartały" - ocenił cytowany w komunikacie przewodniczący Komitetu Wykonawczego ZPL Andrzej Krzemiński. Dodał, że "12,7 proc. wzrost oraz wartość nowych kontraktów na poziomie 15 mld zł, pozwalają oczekiwać w kolejnych miesiącach roku coraz wyższego poziomu inwestycji MŚP, realizowanych przy udziale leasingu".

W zakresie łącznego finansowania pojazdów osobowych, dostawczych i ciężarowych do 3,5 tony dynamika rynku wyniosła 19,7 proc. Wartość nowych kontraktów dotyczących finansowania pojazdów lekkich wyniosła w omawianym czasie 6,7 mld zł. Niemal 23 proc. wzrost był udziałem finansowania maszyn i urządzeń liczonych razem z IT, co pozwoliło osiągnąć kontrakty na 3,9 mld zł. W dużej mierze - jak wskazał w komunikacie ZPL - przyczynił się do tego m.in. wysoki poziom finansowania maszyn rolniczych i budowalnych.

"Ujemna, -4,2 proc. dynamika, przy wartości nowych kontraktów na poziomie 4,2 mld zł, odnosi się do finansowania przez branżę leasingową środków transportu ciężkiego w I kw. 2017 r. Firmy leasingowe od lat finansują m.in. ciągniki siodłowe, naczepy/przyczepy, pojazdy ciężarowe powyżej 3,5 tony, autobusy, samoloty, statki czy środki transportu kolejowego" - napisano w informacji. Dane ZPL pokazują, że w pierwszych miesiącach roku, na ujemną dynamikę segmentu transportu ciężkiego, wpływ miały wyniki w zakresie finansowania pojazdów ciężarowych powyżej 3,5 tony, autobusów oraz samolotów.

Według badanych firm w II kwartale poprawi się aktywność rynkowa, w zakresie liczby i wartości wpływających wniosków (odpowiednio 77 proc. i 88 proc. - łączne wskazania wzrost i istotny wzrost). Na podobnym poziomie, pozostaną zatrudnienie oraz liczba rozwiązywanych umów. Badane przez ZPL firmy, w II kw. 2017 r., oczekują wyższego poziomu finansowania dla wszystkich głównych grup środków trwałych, przy czym zdecydowania najlepsze perspektywy rysują się dla finansowania środków transportu ciężkiego, pojazdów lekkich oraz maszyn i IT. Także w przypadku finansowania nieruchomości, respondenci oczekują wzrostu produkcji.

Związek Polskiego Leasingu jest organizacją reprezentującą 90 proc. rynku leasingu w Polsce. Zrzesza 32 firmy leasingowe, firmy świadczące usługi wynajmu oraz Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Związek jest członkiem Konfederacji Lewiatan.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
finanse
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2018 W 2018 skończymy 18 lat!.Nasz portal działa od 2001 roku. Początkowo pod nazwą InfoBus.pl, obejmując tylko tematykę autobusową. Jednak wraz ze wzrostem...