TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Polska: Nowe mundury w Policji
KAMILA TARAS, KOMENDA GŁÓWNA POLICJI 17.08.2009 - Opublikowano: 17.08.2009 15:51:44 2 komentarze
Polska: Nowe mundury w Policji

Coraz częściej na ulicach całej Polski można zauważyć policjantów ubranych w nowe ciemnogranatowe mundury. Są one wygodne i bezpieczne. Dzięki nim funkcjonariusze są bardziej widoczni. W ramach \'Programu modernizacji Policji\' zakupiono 30 tys. kompletów letniego służbowego umundurowania.
Każdy z nich składa się z czapki, kurtki, spodni, swetra, koszuli z krótkimi i długimi rękawami, trzewików oraz termoaktywnej bielizny. Koniec z gładką błękitną koszulą i wąskimi czarnymi spodniami w kancik. Policjant w nowej wersji ubrany jest w koszulę z długim lub krótkim rękawem, spodnie bojówki z odblaskowym paskiem na nogawkach, trzewiki, sweter, kurtkę i czapkę bejsbolówkę. Wszystko jest w kolorze ciemnogranatowym. Mundury wykonane są z wysokiej jakości tkaniny bawełniano-poliestrowej z membraną.
Materiał jest wodoodporny, oddychający i przepuszcza parę wodną. Trzewiki służbowe są w kolorze czarnym. Wykonano je ze skóry bydlęcej licowej i tkaniny obuwniczej typu \'Cordura\'. Są wodoszczelne i paroprzepuszczalne.
Podeszwa buta zbudowana jest z pochłaniającego wstrząsy poliuretanu. Jej powierzchna odporna jest na działanie oleju napędowego. Specjalny bieżnik na bokach zapobiega poślizgowi i posiada funkcję samoczyszczenia. Taka konstrukcja butów zapewnia stabilność stopie. Dodatkowo buty mają grubą podeszwę i wkładkę antyprzebiciową z uwagi na pracę policjantów w trudnych warunkach. W tym roku Policja planuje również zakup 33 tys. par skarpet letnich i zimowych. Mundury służbowe są typu unisex. Nowe mundury zaprojektował student łódzkiej ASP Piotr Suchocki.

Mundury zostały przetestowane. Ubrano w nie 80 funkcjonariuszy, których po kilku miesiącach poproszono o opinię. Policjanci w formie ankiety wyrazili swoje zdanie i zaproponowali poprawki. Zmieniono tylko kilka rozwiązań konstrukcyjnych, m.in. dołożono dodatkową kieszeń z przodu, w spodniach zastosowano patkę z rzepem w dole nogawek zamiast suwaków. Na czapce napis \'POLICJA\' w formie nadruku wykonano po obydwu stronach. W trzewikach poprawiono konstrukcję języków. Jakość surowców, z których wyprodukowano nowe mundury, została potwierdzona przez akredytowane laboratoria.
Oficjalnie stroje zaprezentowano 21 lutego 2008 r. Przed produkcją zwiększono tylko liczbę elementów odblaskowych, w tym napisów \'POLICJA\' i lamówek odblaskowych na spodniach, koszuli i czapce. Po tych zmianach szwalnie ruszyły do pracy. Nowe mundury muszą przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo policjantom i być funkcjonalne w ich pracy. Do tego mają być wygodne i odporne na zniszczenia. Są różne opinie na temat nowych mundurów. Niektórzy policjanci narzekają na zbyt ciężkie buty, inni na grube spodnie, jeszcze inni na ciemny kolor umundurowania . Dbając o komfort pracy policjantów, szczególnie z komórek ruchu drogowego, którzy narzekają na mundury w czasie upałów, KGP chce zakupić półbuty i spodnie do półbutów, a także skarpety letnie posiadające właściwości termoaktywne.
Wraz z Instytutem Technologii Bezpieczeństwa \'Moratex\' opracowywany jest program stałego monitoringu uwag policjantów w sprawie jakości i funkcjonalności nowego umundurowania. Ciemnogranatowe mundury budzą zainteresowanie obywateli. Dzięki wielu nadrukom z napisem \'POLICJA\'
funkcjonariusze są bardziej widoczni na ulicach, wyróżniają się z tłumu.
Na przykład policjant spotkany w typowo letni dzień na ulicy ma na sobie aż 9 nadruków \'POLICJA\' - na koszuli z krótkim rękawem są 4, na spodniach 2, zaś na czapce 3. Wyposażenie w nowe umundurowanie służbowe wszystkich policjantów według szacunków MSWiA kosztuje około 370 mln zł. Ministerstwo nie planuje na razie zmian wzorów mundurów wyjściowych i galowych.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Policja
mundur
  • Dabex – 17.08.2009

    Co ten artykuł ma wspólnego z autobusami?

  • z Berlina – 18.08.2009

    W Niemczech kazdy Bundesland decyduje sam, jakie kolory maja nosic policja, i tak kraj te jest podzielony na niebieskie i zielone pojazdy jak i kolory mundorow, jednak w Hamburgu mundury i czapki przypominaja styl amerykanski. W Berlinie polizei ma zielone mundury oraz samochody, ale juz w Hannowerze niebieskie tak samo jak w Stuttgardzie.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....