TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Polska: Nowe mundury w Policji
KAMILA TARAS, KOMENDA GŁÓWNA POLICJI 17.08.2009 - Opublikowano: 17.08.2009 15:51:44 2 komentarze
Polska: Nowe mundury w Policji

Coraz częściej na ulicach całej Polski można zauważyć policjantów ubranych w nowe ciemnogranatowe mundury. Są one wygodne i bezpieczne. Dzięki nim funkcjonariusze są bardziej widoczni. W ramach \'Programu modernizacji Policji\' zakupiono 30 tys. kompletów letniego służbowego umundurowania.
Każdy z nich składa się z czapki, kurtki, spodni, swetra, koszuli z krótkimi i długimi rękawami, trzewików oraz termoaktywnej bielizny. Koniec z gładką błękitną koszulą i wąskimi czarnymi spodniami w kancik. Policjant w nowej wersji ubrany jest w koszulę z długim lub krótkim rękawem, spodnie bojówki z odblaskowym paskiem na nogawkach, trzewiki, sweter, kurtkę i czapkę bejsbolówkę. Wszystko jest w kolorze ciemnogranatowym. Mundury wykonane są z wysokiej jakości tkaniny bawełniano-poliestrowej z membraną.
Materiał jest wodoodporny, oddychający i przepuszcza parę wodną. Trzewiki służbowe są w kolorze czarnym. Wykonano je ze skóry bydlęcej licowej i tkaniny obuwniczej typu \'Cordura\'. Są wodoszczelne i paroprzepuszczalne.
Podeszwa buta zbudowana jest z pochłaniającego wstrząsy poliuretanu. Jej powierzchna odporna jest na działanie oleju napędowego. Specjalny bieżnik na bokach zapobiega poślizgowi i posiada funkcję samoczyszczenia. Taka konstrukcja butów zapewnia stabilność stopie. Dodatkowo buty mają grubą podeszwę i wkładkę antyprzebiciową z uwagi na pracę policjantów w trudnych warunkach. W tym roku Policja planuje również zakup 33 tys. par skarpet letnich i zimowych. Mundury służbowe są typu unisex. Nowe mundury zaprojektował student łódzkiej ASP Piotr Suchocki.

Mundury zostały przetestowane. Ubrano w nie 80 funkcjonariuszy, których po kilku miesiącach poproszono o opinię. Policjanci w formie ankiety wyrazili swoje zdanie i zaproponowali poprawki. Zmieniono tylko kilka rozwiązań konstrukcyjnych, m.in. dołożono dodatkową kieszeń z przodu, w spodniach zastosowano patkę z rzepem w dole nogawek zamiast suwaków. Na czapce napis \'POLICJA\' w formie nadruku wykonano po obydwu stronach. W trzewikach poprawiono konstrukcję języków. Jakość surowców, z których wyprodukowano nowe mundury, została potwierdzona przez akredytowane laboratoria.
Oficjalnie stroje zaprezentowano 21 lutego 2008 r. Przed produkcją zwiększono tylko liczbę elementów odblaskowych, w tym napisów \'POLICJA\' i lamówek odblaskowych na spodniach, koszuli i czapce. Po tych zmianach szwalnie ruszyły do pracy. Nowe mundury muszą przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo policjantom i być funkcjonalne w ich pracy. Do tego mają być wygodne i odporne na zniszczenia. Są różne opinie na temat nowych mundurów. Niektórzy policjanci narzekają na zbyt ciężkie buty, inni na grube spodnie, jeszcze inni na ciemny kolor umundurowania . Dbając o komfort pracy policjantów, szczególnie z komórek ruchu drogowego, którzy narzekają na mundury w czasie upałów, KGP chce zakupić półbuty i spodnie do półbutów, a także skarpety letnie posiadające właściwości termoaktywne.
Wraz z Instytutem Technologii Bezpieczeństwa \'Moratex\' opracowywany jest program stałego monitoringu uwag policjantów w sprawie jakości i funkcjonalności nowego umundurowania. Ciemnogranatowe mundury budzą zainteresowanie obywateli. Dzięki wielu nadrukom z napisem \'POLICJA\'
funkcjonariusze są bardziej widoczni na ulicach, wyróżniają się z tłumu.
Na przykład policjant spotkany w typowo letni dzień na ulicy ma na sobie aż 9 nadruków \'POLICJA\' - na koszuli z krótkim rękawem są 4, na spodniach 2, zaś na czapce 3. Wyposażenie w nowe umundurowanie służbowe wszystkich policjantów według szacunków MSWiA kosztuje około 370 mln zł. Ministerstwo nie planuje na razie zmian wzorów mundurów wyjściowych i galowych.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Policja
mundur
  • Dabex – 17.08.2009

    Co ten artykuł ma wspólnego z autobusami?

  • z Berlina – 18.08.2009

    W Niemczech kazdy Bundesland decyduje sam, jakie kolory maja nosic policja, i tak kraj te jest podzielony na niebieskie i zielone pojazdy jak i kolory mundorow, jednak w Hamburgu mundury i czapki przypominaja styl amerykanski. W Berlinie polizei ma zielone mundury oraz samochody, ale juz w Hannowerze niebieskie tak samo jak w Stuttgardzie.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....