TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Polska: Każdy autobus masz w telefonie
WIADOMOSCI24.PL 30.03.2008 - Opublikowano: 30.03.2008 20:56:13
Polska: Każdy autobus masz w telefonie
Za pomocą komórki możesz sprawdzić, o której godzinie masz najbliższy autobus lub poszukać dogodnej przesiadki z tramwaju, którym właśnie jedziesz. Wystarczy pobrać z internetu odpowiednią aplikację i wgrać do telefonu. Entuzjaści komunikacji miejskiej i przedsiębiorstwa komunikacyjne tworzą specjalne programy do telefonów komórkowych, tzw. komórkowe rozkłady jazdy. Są to niewielkie, darmowe aplikacje napisane w języku Java MIDP (uproszczona wersja środowiska Java do telefonów komórkowych, programy pisane do MIDP nazywają się midletami i wykorzystują takie funkcje telefonów, jak np. wyświetlanie, wibracja, emitowanie dźwięków). Zajmują od kilkudziesięciu do kilkuset kilobajtów. Aby korzystać z rozkładu, komórka nie musi się łączyć z internetem. Wystarczy raz wgrać aplikację do telefonu. Aplikacja zawiera najczęściej rozkład dla jednego miasta, np. wszystkich funkcjonujących w nim linii autobusowych. Zdarzają się też rozkłady obejmujące tylko jedną linię.
Aplikację Java można pobrać bezpośrednio na telefon, łącząc się za pomocą przeglądarki WAP z witryną, na której jest udostępniany rozkład jazdy, i od razu jej używać. Jeśli przeglądarka WAP w twoim telefonie nie jest skonfigurowana lub nie chcesz płacić za transmisję danych, możesz pobrać aplikacje na dysk twardy komputera i potem przegrać program do telefonu komórkowego, np. za pomocą łącza Bluetooth lub IrDA.
Największą bazę komórkowych rozkładów zgromadził serwis Jazdy.net Są w nim rozkłady dla 12 miast. Każdy jest osobną aplikacją. Użytkownik może wybrać linie komunikacji, do których chce mieć dostęp z telefonu, np. linie autobusowe, którymi jeździ do pracy. Mniejsza liczba linii oznacza mniejszą objętość pliku z aplikacją w pamięci telefonu. Ograniczenie liczy linii jest korzystne z jeszcze jednego powodu. W programach z rozkładami jazdy, zamieszczonych na Jazdy.net, nie ma na razie wyszukiwarki linii. Gdy szukasz konkretnego autobusu czy tramwaju, musisz znaleźć go na liście- linie posegregowane są rosnąco lub alfabetycznie. Ponieważ w dużych miastach linii jest sporo, przewijanie listy w poszukiwaniu na przykład autobusu 404 jest uciążliwe. Brak wyszukiwarki linii to wada większości rozkładów. Wyjątkiem jest program Rozkładzik, zawierający rozkład jazdy komunikacji w Rybniku wraz z wyszukiwarką linii i przystanków. Dodatkowo oferuje funkcję wyświetlania całej trasy danej linii oraz dodawania przystanków i linii do katalogu ulubione. Nie na wszystkich telefonach komórkowych rozkłady jazdy będą działać. Serwisy udostępniające rozkłady publikują zwykle listę modeli komórek, na których można uruchomić aplikację. Najlepiej pod tym względem wypada serwis Jazdy.net. Na jego stronach działa forum użytkowników rozkładów jazdy. Każdy może na nim zgłosić, jaki telefon nie współpracuje z aplikacją. Lista aparatów zgodnych i niezgodnych z programem jest na bieżąco aktualizowana. Zgłaszać można również błędy znalezione w rozkładach, a także chęć współpracy przy tworzeniu aplikacji.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rozkład jazdy
linia

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....