TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Polska autobusowymi siedzeniami stoi - Kiel Polska [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 17.05.2018 11:00:20
Polska autobusowymi fotelami stoi - Kiel Polska [FILM]

Mało kto wie, ale nasz kraj jest nie tylko potężnym centrum produkcji autobusów miejskich w Europie, ale również zagłębiem "fotelowym". Jego opis zaczynamy od fabryki Kiel Polska w Nowym Tomyslu, gdzie gościliśmy z kamerą w kwietniu br.

Spółka Kiel Polska w Nowym Tomyślu została założona 21 lat temu - 1 kwietnia 1997 r. i początkowo "wyłącznie" jako zakład montażowy. Z biegiem lat przedsiębiorstwo rozrosło się, projektując i produkując siedzenia dla autobusów miejskich, podmiejskich i dalekobieżnych, które z sukcesem sprzedawane są na całym świecie. W obrębie koncernu firma Kiel Polska spełnia dziś znaczącą rolę.

Pełna pełnoletność

Impulsem do założenia w 1997 r. wielkopolskiej fabryki byli tacy producenci jak MAN, Neoplan czy Volvo, którzy wówczas zakładali swoje zakłady w naszym kraju. Chcieli mieć oni w bliższej lokalizacji swoich dostawców i tak się właśnie stało. Wówczas firma Kiel koncentrowała się na montażu elementów składowych i podzespołów dla siedzeń autokarowych (Tour, Travel i Comfort). Następnie świadczyła usługi produkcyjne w zakresie kompletnych siedzeń oraz takich akcesoriów wyposażenia jak podłokietniki i podnóżki. Na późniejszym etapie dołączono jeszcze program obejmujący autobusy miejskie z siedzeniami Kiel 1 oraz Centra, a także siedzenia specjalnego przeznaczenia, jak VAL i Metro. Przeniesienie produkcji linii Lite z Nördlingen do Polski w 2004 r. dodatkowo poszerzyło asortyment firmy.

Kolejnym strategicznym krokiem było utworzenie w 2005 r. centralnej szwalni dla siedzeń marki Kiel produkowanych we wszystkich jej europejskich oddziałach. Stworzenie własnego działu rozwoju w zakresie projektowania siedzeń do autobusów miejskich i międzymiastowych w roku 2007 dodatkowo wzmocniło znaczenie lokalizacji. Powstał tutaj model siedzenia Sintro, sprzedawany z powodzeniem dla MAN w Paryżu (RATP) oraz przedsiębiorstw transportu podmiejskiego w Warszawie i w wielu miastach niemieckich, jak np.: w Kolonii czy Bonn.. W Nowym Tomyślu rozwinięto również rodzinę siedzeń Lite o nowe typy, a następnie zaprojektowano od podstaw siedzenia z rodziny Ligero, Citos i Intra oraz wszelkie siedzenia specjalnego przeznaczenia i siedzenia składane, a także systemy mocowania oparć i siedzeń przeznaczonych dla pasażerów niepełnosprawnych ("mobility aid securement and occupant restraint system“) w USA. Modele te są tutaj produkowane do dziś.

Systematyczny wzrost wymagał ciągłego powiększenia lokalizacji: początkowo do produkcji wykorzystywano pomieszczenie firmowe o powierzchni ok. 300 m2. Z początkiem 2004 r. nastąpiła przeprowadzka do nowych pomieszczeń o powierzchni 5000 m2. Rosnące wymagania co do zakresu i wariantu montowanych siedzeń wymusiły konieczność budowy w 2012 r. hali, co spowodowało powiększenie powierzchni firmy do 10.500 m2.

Zobaczcie jak dzisiaj wygląda fabryka Kiel Polska w Nowym Tomyślu, o której opowiadział nam Andrzej Mielcarek, zastępca dyrektora handlowego Kiel Polska:

W 2017 firma wyprodukowała 170 tys. foteli, w tym ok. 38.000 miejskich modeli Ideo i Citos, ok. 58.000 międzymiastowych Ligero i Lexxo oraz ok. 8.000 turystycznych Avance. Ich największymi odbiorcami są niezmiennie Volvo, MAN, Alexander Dennis, Van Hool, Solaris oraz Iveco.

Dziś zakład w Nowym Tomyślu zatrudnia największą liczbę pracowników w całej grupie Kiel - około 440 osób. Firma projektuje nowe siedzenia i rozwija dotychczasowe ich modele. Od kilku lat Kiel Polska w ścisłym porozumieniu z Kiel Niemcy produkuje również siedzenia kolejowe dla renomowanych producentów taboru szynowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Nowoczesne działy produkcyjne obejmujące tłoczenie, gięcie, obróbkę CNC, spawanie, lakierowanie, montaż i tapicernię pokrywają kompleksowe zapotrzebowania linii produkcyjnej. Aktualnie Kiel Polska jest dostawcą dla wymagających klientów z całej Europy, a także z USA, Chin, Meksyku, Arabii Saudyjskiej, Emiratów Arabski i Australii, generując roczny obrót o wartości ponad 30 mln EUR (2017).


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
siedzenia
Kiel
fabryka

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....