TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Polscy przewoźnicy w Sejmie [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 08.10.2015 11:13:07 5 komentarzy
Konferencja polskich przewoźników w Sejmie

6 października polscy przewoźnicy zorganizowali razem parlamentarzystami PiS konferencje pod hasłem ?Rząd PO-PSL zlikwiduje bilety ulgowe w komunikacji?.

Spotkanie odbyło się w sejmowym Biurze Prasowym Klubu PiS. W wydarzeniu wzięli udział Grzegorz Czelej i Andrzej Adamczyk (PiS) oraz przedstawiciele branży transportowej Grzegorz Telesiński i Dariusz Tarnawski oraz Marcin Wieczorek. Oprócz nich w wydarzeniu uczestniczyło ok. 500 osób związanych z branżą transportową. Poniżej przedstawiamy link do filmu z konferencji.

Konferencja prasowa (06.10.2015) - Czy rząd PO-PSL chce likwidacji biletów ulgowych

Ustawa w ostrzu krytyki

Podczas wtorkowej konferencji przede wszystkim odnoszono się do ustawy o transporcie publicznym, która od 2017 r. ma uporządkować rynek przewozów międzymiastowych i regionalnych w Polsce. Ma to się odbyć m.in. poprzez zawieranie umów przewozowych przez samorządy na drodze przetargów publicznych ? zgodnie z uchwalonymi, lokalnymi planami transportowymi. Polscy przewoźnicy skrytykowali te przepisy, podnosząc przede wszystkim dwie kwestie:

- stawiane przez samorządy warunki dyskryminują mniejsze firmy z krajowym kapitałem. Podano tutaj przykład Lubelszczyzny, gdzie ma być zorganizowany przetarg na obsługę tylko pięciu, dużych pakietów transportowych. Aktualnie żadna z polskich firm działających na tym terenie nie spełnia przygotowywanych wymagań taborowych (tj. liczby posiadanych autobusów spełniających normę Euro 5). Oczywiście to, że polscy przewoźnicy nie wygrają któregoś z pakietów nie przesadza jeszcze o ich zejściu z rynku, ale zdecydowanie utrudni funkcjonowanie ? podmiot bez umowy nie będzie stosować biletów ulgowych, gdyż nie dostanie do nich refundacji z urzędu marszałkowskiego. Dlatego branża wyraziła obawa, że przepisy w tej formie premiują duże korporacje transportowe, które będą wygrywać pakiet za pakietem to we wszystkich województwach w Polsce. Aktualnie te firmy zajmują się przede wszystkim transportem dalekobieżnym, ale jeżeli przepisy utrzymają się w tej formie jest niemal bardziej niż pewne, że wejdą również w segment połączeń regionalnych ? do tej pory domenę małych, krajowych przewoźników.

- samorządy nie są przygotowane do wejścia nowej ustawy i w zdecydowanej większości nie mają planów transportowych. To powoduje, że od 2017 r. może pojawić się problem z biletami ulgowymi na przejazdy autobusami. Nie ma umowy = nie ma refundacji = nie ma biletów ulgowych, co z kolei dla wielu studentów i osób starszych będzie oznaczać problem z korzystania z publicznej komunikacji.

Koniec ulg?

Tocząc przedwyborczą walkę Posłowie Prawa i Sprawiedliwości alarmują, że w momencie wejścia w życie zapisów ustawy znikną bilety ulgowe na liniach, które dochodzą do małych miejscowości i miast. Dariusz Tarnawski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników Osobowych, powiedział podczas konferencji, że wielokrotnie apelował do rządu PO-PSL o zmiany w ustawie. Do tej pory apel pozostał bez odpowiedzi.

? ?Po wprowadzeniu tej ustawy nie będzie możliwości ? przez społeczność studentów, uczniów, osób niepełnosprawnych ? odliczania biletów ulgowych i uzyskiwania ich przy tańszym zakupie (tak zwanego biletu ulgowego, który jest tańszy od biletu normalnego). Spowoduje to naprawdę duży problem dla polskich rodzin, o czym się nie mówi. Apelujemy od 2012 roku na ogólnopolskich konferencjach, na podkomisjach sejmowych, jednak nie wiemy, z jakich przyczyn jest to cały czas zatrzymywane. Nikt tego nie nagłaśnia, temat jest cały czas wygaszany ? podkreśla Dariusz Tarnawski.

PiS obiecuje

Poseł Andrzej Adamczyk (PiS), wiceszef sejmowej Komisji Infrastruktury, zapowiedział, że jeżeli Prawo i Sprawiedliwość wygra w jesiennych wyborach, zmieni niekorzystne przepisy. ? ?Zmiany, które postulujemy od lat, musimy wprowadzić niezwłocznie. Po wyborach muszą zostać wprowadzone. Ktokolwiek nie będzie w Polsce rządzić, musi te zmiany wprowadzić, ażeby z jednej strony zapewnić logiczny i solidny transport drogowy w Polsce, a z drugiej strony utrzymanie ulg dla pasażerów ? dla uczniów, emerytów, dla tych, którym te ulgi się należą? ? mówi poseł Andrzej Adamczyk.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Sejm
OSPO
 • vvg – 09.10.2015

  Ooo busy placza!!!Od 2016 powinny przepisy wejsc.STOP BUSOM SARDYNKOM.STOP GRATOM AUTOBUSOM!!!!

 • pogoria – 09.10.2015

  Gminy, powiaty jak też przewoźnicy od 2011 r. miały wystarczająco wiele czasu na przygotowanie się do nowych warunków.

 • lunch – 09.10.2015

  Kurde, ale żenada. Pewnie, cofajmy się do standardów Demokratycznej Republiki Konga...

 • Stanisław – 09.10.2015

  Czyli jak widzę po wypowiedziach to w Polsce nie jest źle :) Każdy myśli o sobie , a nie o innych. Typowe zachowanie Polaków :) TU NIE CHODZI O RZADNE BUSY CZY AUTOBUSY. Ciekawe co na to osoby niepełnosprawne , uczniowie , studenci kiedy trzeba będzie DRUGIE TYLE ZAPŁACIC za bilet. Za przysłowiowe 1zł. , które jest teraz bardzo modne cały czas nie będziemy jeździ bo w miarę monopolizowania rynku ceny biletów wzrosną.

 • PISowe pomysły – 10.10.2015

  [komentarz usunięty, powód: komentarz niemerytoryczny]

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....