Polkowice z dotacją na 9 autobusów elektrycznych

infobus
18.09.2019 11:00
0 Komentarzy

Dzięki podpisanej 13 września umowie o dofinansowaniu z dolnośląskiegoROPO do Polkowic trafi 9 nowych elektrycznych autobusów.

Warty niemal 20 milionów złotych projekt pozwoli zadbać ojakość powietrza w zagłębiu miedziowym. Umowę, dzięki której gmina Polkowiceunowocześni swój tabor autobusowy podpisali marszałek Cezary Przybylski iTymoteusz Myrda z zarządu województwa.

Cele projektu

W ostatnich latach badania jakości powietrza w gminiePolkowice wskazują niebezpieczny wzrost poziomu zanieczyszczeń. Dzieje się takz wielu powodów. Na terenie gminy zlokalizowanych jest kilka dużychprzedsiębiorstw, takich jak Zakłady Górnicze RUDNA, Zakłady Wzbogacania Rur czyZakład Hydrotechniczny Żelazny Most. Dodatkowo w granicach gminy przebiegadroga krajowa oraz drogi wojewódzkie.

Jednym z pomysłów gminy na zadbanie o jakość powietrza byłowprowadzenie darmowej komunikacji zbiorowej i zachęcanie mieszkańców dopozostawienia swoich pojazdów w domu. Wprawdzie liczba mieszkańcówkorzystających z tej oferty w ostatnich latach systematycznie rośnie, jednakszybki rozwój osiedli na terenie miasta powoduje, że efekty nie sązadowalające.

– To kolejny ważny krok w walce o czyste powietrze wregionie. Dzięki podpisanej dziś umowie do Zakładu Komunikacji Miejskiej wPolkowicach trafi 9 elektrycznych autobusów – mówi Cezary Przybylski, MarszałekWojewództwa Dolnośląskiego. Nowe pojazdy pomogą usprawnić lokalny systemtransportu publicznego oraz wpłyną na zmniejszenie ruchu pojazdów osobowych wokolicy – wyjaśnia Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa.

Polkowickie elektrobusy

Nowe pojazdy będą nowoczesne, wygodne, dostosowane dopotrzeb osób z niepełnosprawnościami, umożliwiające przewóz rowerów, ale conajważniejsze w pełni elektryczne. Oznacza to, że nie będą emitować do atmosferyżadnych zanieczyszczeń.

Całkowita wartość projektu sięga niemal 20 milionów złotych,a kwota dofinansowania to ponad 14, 3 miliona złotych. Autobusy trafią wPolkowic w roku 2021.

Komentarze