TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Podkarpackie w Funduszu Autobusowym: Najlepszy wynik w Polsce
InfoBus.pl - Opublikowano: 27.08.2019 10:00:17
Podkarpackie w Funduszu Autobusowym: Z najlepszym wynikiem w Polsce

207 nowych linii autobusowych obejmujących 80 gmin w 11 powiatach woj. podkarpackiego powstanie dzięki umowom podpisanych w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych na 2019 r. Z nowych połączeń skorzysta około 900 tys. mieszkańców regionu.

26 sierpnia w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim z udziałem wiceministra infrastruktury Rafała Webera podpisano umowy w tej sprawie.

-"Można powiedzieć, że samorządowcy podkarpaccy stanęli na wysokości zadania, bowiem wartość wniosków, która została pozytywnie rozstrzygnięta przez wojewodę, przez urząd wojewódzki, jest najwyższa w całej Polsce" – podkreślił w rozmowie z dziennikarzami Weber.

Podkreślił, że jest "dumny z naszych samorządowców, że w tak aktywny sposób podeszli do pierwszego, pilotażowego naboru".

-"Cieszymy się z tego, że nasi samorządowcy są liderami, jeżeli chodzi o liczbę złożonych wniosków, które uzyskały dofinansowanie o wartości 3,3 mln zł" – zaznaczył Weber.

Trudna sprawa

W naborze wniosków o objęcie w 2019 r. dopłatą do przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych wzięło udział 17 podmiotów (organizatorów) w tym: związek gmin, związek powiatowo-gminny , 9 gmin , 6 powiatów.

Pozytywną ocenę otrzymało 16 wniosków złożonych przez: Związek Gmin "PKS" Rzeszów, Powiatowo-Gminny Związek Komunikacyjny w Powiecie Jasielskim, Powiat Krośnieński, Powiat Sanocki, Powiat Brzozowski, Powiat Stalowowolski, Powiat Łańcucki, Powiat Jarosławski, Gminę Baranów Sandomierski, Gminę Wiśniowa, Gminę Krzywcza, Gminę Tuszów Narodowy, Gminę Przecław, Gminę Wojaszówka, Gminę Kolbuszowa, Gminę Stubno. Umowy z organizatorami podpisały wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz.

Dopłaty przeznaczone będą na dofinansowanie 207 linii komunikacyjnych na Podkarpaciu. Łączna kwota dofinansowania to 3 293 278 zł. Nowymi przewozami autobusowymi zostanie objętych 80 gmin w 11 powiatach województwa podkarpackiego, tj. ok. 900 000 mieszkańców.

Wojewoda przypomniała, że samorządy musiały zapewnić wkład własny w dofinansowaniu transportu zbiorowego w wysokości co najmniej 10 procent, co dla wielu samorządów "było trudną sprawą".

Przewozy ruszą od 2 września, czyli od nowego roku szkolnego.Planuje się, że każdy z pojazdów przez cztery miesiące br. pokona prawie 3,3 tys. kilometrów.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart powiedziała na koniec, że "wprawdzie nie wykorzystaliśmy całego limitu środków, który był przyznany dla naszego województwa - była to kwota 19,6 mln zł - ale zagospodarowaliśmy dzięki aktywności samorządów lokalnych kwotę 3,3 mln zł" – mówiła wojewoda.

17 podmiotów

Na Podkarpaciu w pilotażowym naborze wniosków o dopłatę do przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej ze środków Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych wzięło udział 17 podmiotów w tym: związek gmin, związek powiatowo-gminny, 9 gmin, 6 powiatów.

Spośród nich 16 otrzymało pozytywną ocenę. Liderami jest powiat stalowowolski i jarosławski. (Wcześniej wiceminister wziął udział w podpisaniu podobnych umów w Stalowej Woli i Jarosławiu).

-"I powiat stalowowolski i powiat jarosławski najwięksi beneficjenci tego pierwszego rozdania w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Tam powstało najwięcej linii, ale także środki, które trafiły tam w ramach rządowego wsparcia również są najwyższe" – podkreśli Weber.

Dopytywany o kwoty dofinansowania przekazał, że powiat jarosławski otrzymał ponad 1 milion zł, stalowowolski ponad 600 tys. zł.

Rządowy cel

Weber podkreślił, że Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych jest – obok Funduszu Dróg Samorządowych - drugim filarem "walki z wykluczeniem komunikacyjnym". Przypomniał, że ma on na celu odtworzenie tych linii autobusowych, które zostały zlikwidowane w przeszłości, a także powołanie nowych linii komunikacyjnych, łączących miejscowości powiatów i gmin.

Zauważył, że jest m.in. potrzeba uruchomienia sprawnej komunikacji między mniejszymi miejscowościami a miastami.

-"Widzimy, że starostowie tak kształtują linie komunikacyjne, aby np. zabezpieczać przewóz uczniów do szkół, przewóz osób starszych do szpitala, który bardzo często znajduje się w siedzibie powiatu, do urzędu starostwa, do ośrodków kultury" – wskazywał wiceminister.

Przypomniał, że dotychczas żaden rząd nie przyjął takich rozwiązań. Natomiast w przypadku obecnie przyjętego rozwiązania od momentu jego zapowiedzi do chwili podpisania umów dotyczących uruchomienia połączeń komunikacyjnych upłynęło zaledwie 6 miesięcy. W tym czasie ustawa została przygotowana i odbył się cały proces legislacyjny.

Wiceminister zapowiedział, że we wrześniu we wszystkich województwach zostanie ogłoszony kolejny nabór, aby mogły do niego przystąpić te samorządy, które nie wzięły udziału w pierwszym naborze. Natomiast pod koniec roku będzie nabór na 2020 rok. Zapewnił, że niewykorzystane w obecnym naborze środki zostaną przekazane do następnego.

-"Chcemy otwierać nowe możliwości komunikacyjne, bo widzimy, że takie są potrzeby społeczne, a my słuchamy ludzi i realizujemy ich oczekiwania" – przekonywał Weber. (PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKS
Podkarpackie

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....