TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Plauen – fabryka Neoplana w przebudowie
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 12.10.2011 19:05:13 1 komentarz
Plauen – fabryka Neoplana w przebudowie

Na początku września firma MAN Truck &Bus Polska zaprosiła grupę polskich dziennikarzy do fabryki Neoplana w Plauen, aby mogli z bliska przyjrzeć się radykalnym zmianom jakie zachodzą w tym niemieckim zakładzie. Bezpośrednim powodem zainteresowania saksońską fabryka jest oczywiście bliska współpraca zakładu z fabryką MAN Bus Starachowice. Oficjalnie ta kooperacja w zakresie szkieletów konstrukcyjnych autobusów turystycznych rozpoczęła się w sierpniu br. Wówczas ruszył projekt „Premium”, o którym pisaliśmy w InfoBusie tutaj. W skrócie oznacza on przeniesienie produkcji korpusów autokarów Neoplan Cityliner i Starliner do polskiego zakładu, gdzie są one spawane i poddawane kataforezie. I właśnie zastosowania tej skutecznej metody antykorozyjnej –teraz także w autokarach Neoplana –jest głównym powodem tej zmiany i kooperacji z Plauen. Jak podkreślił Michael Kobriger, szef produkcji autobusów ramach Grupy MAN oraz jednocześnie prezes MAN Bus, ta polsko-niemiecka współpraca produkcyjna z jednej strony pozwoli lepiej wykorzystać potencjał starachowickiego zakładu i zlokalizowanego tutaj systemu KTL, zaś z drugiej umożliwi przebudowę niemieckiej fabryki w Plauen. To także element długofalowej polityki reorganizacji zakładów Neoplana w Grupie MAN. Po fuzji MAN i Neoplan podjęto decyzję o zamknięciu filii w Ehrenhain, Berlinie i Stuttgarcie, a fabrykę w Pilsting przekazano firmie VISEON (tutaj m.in. powstają autobusy lotniskowe oraz piętrowe autokary Neoplana). Teraz do tego układu produkcyjnego włączono Starachowice, które wysyłają do Plauen gotowe korpusy. Na pokładzie lawet pokonują one dystans ok. 750 km, a że jest transport ponadgabarytowy, zestawy podróżują głównie w nocy, aby nad ranem dotrzeć do saksońskiej fabryki. To „transportowe wąskie gardło”całego systemu może być narażone w zimie na nieoczekiwane przestoje związane z załamaniem się pogody. Zdaniem przedstawicieli zakładu bufor bezpieczeństwa zakłada 4-5 dniowy okres utrzymania produkcji bez dostaw z Polski. W tym czasie pogoda musi się poprawić, aby móc utrzymać ciągłość produkcji.


Historia fabryki w Plauen sięga jeszcze roku 1885 r. i jest związana z firmą VOMAG. W latach 1915 –1919 r. rozpoczęto tutaj wytwarzanie autobusów i ciężarówek o masie 2 –5 t. Następnie ulokowano tutaj fabrykę czołgów, a po II wojnie światowej władze DDR postanowiły stworzyć w Plauen główną bazę naprawczą taboru miejskiego. To tutaj tysiące Ikarusów obsługujących miasta Wschodnich Niemiec przechodziły generalne remonty. W 1991 r. firma została kupiona przez Neoplana, który już wcześniej współpracował z Plauen w zakresie usług serwisowych. 10 lat później, w 2001 r., to Neoplan został przejęty przez MAN, a w saksońskiej fabryce, w 2004 r. uruchomiono tutaj produkcję serii ProNeo, a w 2006 r. –piętrowych autobusów miejskich (to m.in. tutaj powstały „pietra”dla Dubaju) W 2008 r. rozpoczęto szeroko zakrojoną reorganizację. Polegała ona m.in. na wprowadzeniu systemu hybrydowego w produkcji autobusów. W Plauen powstawały szkielety autobusów bądź tzw. semi-busy (niekompletne autobusy), a następnie były one transportowane celem dalszego wykończenia do bawarskiej, macierzystej fabryki Neoplana w Pilsting. To pewnego rodzaju paradoks historii, gdyż teraz w odwrotną stronę zakład będzie współpracował ze Starachowicami.

Aktualny autokarowy program produkcyjny Neoplana obejmuje 4 turystyczne rodziny:
>Tourliner z 3 modelami:
- Tourliner: o długości 12.00 m x szerokości 2.55 m x wysokości 3.80 m;
- Tourliner C (6x2): o długości 13.26 m x szerokości 2.55 m x wysokości 3.80 m;
- Tourliner L (6x2): o długości 13.80 m x szerokości 2.55 m x wysokości 3.80 m;
>Cityliner z 3 modelami
- Cityliner: o długości 12.24 m x szerokości 2.55 m x wysokości 3.68 m;
- Cityliner C (6x2): o długości 12.99 m x szerokości 2.55 m x wysokości 3.72 m;
- Cityliner L (6x2): o długości 13.99 m x szerokości 2.55 m x wysokości 3.72 m;
>Starliner z 2 modelami
- Starliner C (6x2): o długości 12.99 m x szerokości 2.55 m x wysokości 3.97 m;
- Starliner L (6x2): o długości 13.99 m x szerokości 2.55 m x wysokości 3.97 m;
>Skyliner z 2 modelami
- Skyliner C (6x2 - piętrowy): o długości 12.44 m x szerokości 2.55 m x wysokości 4.00 m;
- Skyliner L (6x2 - piętrowy): o długości 13.79 m x szerokości 2.55 m x wysokości 4.00 m;


Ta ostatnia seria przynajmniej przez dwa najbliższe lata będzie w całości produkowana w Pilisting, a potem zostanie rozpatrzony wariant przeniesienia jej do zakładów w Starachowicach i Plauen. Wówczas polska fabryka stałaby się centrum produkcji korpusów autobusów turystycznych Neoplana (poza ekonomiczną rodziną Tourliner, która w całości jest produkowana w zakładzie MAN w Ankarze). Aktualna zdolność produkcyjna fabryki w Plauen wynosi ok. 500 egzemplarzy przy zatrudnieniu 534 osób. To oznacza, że łączna liczba pracowników zatrudniona przy produkcji turystycznych Neoplanów (razem ze Starachowicami + ok. 130 osób) wynosi 630 osób. Patrząca na dane historyczne to liczba autobusów, które w ostatnich latach opuściły fabrykę wygląda następująco:


Lata


Produkcja


Czas realizacji w dniach


Zatrudnienie


Inwestycje [mln euro]


2007


567


57


378


-


2008


614


59


543


-


2009


335


52


458


-


2010


392


38


535


0,04


2011


521


31


545


6,2


2012


 


 


 


11


2013


 


 


 


6,8

 

Patrząc na te dane warto dać, że w latach 2007 –2009 produkcja fabryki była skupiona głównie na realizacji dwóch strategicznych kontraktów: na dostawę 331 miejskich autobusów piętrowych dla BVG Berlin oraz 170. równie piętrowych pojazdów Centroliner DD dla Dubaju. Natomiast w tym roku produkcja zakładu w Plauen jest zogniskowana głównie na dwóch modelach: Starliner (108 szt.) i Cityliner (411 szt.). Warto tutaj dodać, że największych odbiorcą Starliner-ów w Europie jest …Turcja.  I o ile Mercedes uruchomił w Stambule specjalną linię Travego na lokalny rynek, tak MAN produkuje autokary klasy Premium w Niemczech i w Polsce.
Docelowo wdrażana modernizacja zakładu Neoplana w Saksonii (projekt „Conecpt 2014”) przewiduje podniesienie zdolności produkcyjnej Plauen do 700 - 800 szt. rocznie przy wyższej jakości (m.in. dzięki kataforezie i zastosowaniu systemu produkcyjnego MNPS) oraz mniejszych obciążeniach dla środowiska (m.in. nowa lakiernia). Proces ten obejmuje trzy główne etapy:
I etap –2011 r.;uruchomienie centrum logistycznego w miejsce hal spawania korpusów (produkcja przeniesiona do Starachowic) –aktualnie w budowie;
II etap –2012 r.;uruchomienie nowej malarni, która będzie zlokalizowana w zupełnie nowym budynku (w miejsce hal spawania korpusów). Będzie ona spełniać restrykcyjne normy ekologiczne i to zarówno aktualnie obowiązujące, jak i prognozowane;
III etap –2013-2014;powstanie nowej montowni autobusów w miejsce dzisiejszych dwóch hal oddalonych od siebie o ok. 500 m.
Dzięki tym przedsięwzięciom w Plauen powstanie jeden ciąg produkcyjny –prowadzący prawie „pod jednym dachem”od Centrum Logistycznego (dostawa korpusów i komisjonowanie części) poprzez Montownię I i Malarnię do Montowni II z przyklejonym obok Centrum Kompetencyjnym. Na końcu tego łańcucha zostanie uruchomione Centrum Przekazań. Tutaj klienci będą mogli odbierać swoje autobusów (obok Forum Neoplana w Monachium i sieci dilerskiej MAN). Dodajmy, że wszystkie inwestycje w Plauen współfinansuje w wysokości 30% rząd federalny Saksonii. To właśnie dzięki tak wysokiej pomocy państwa była możliwa tak gruntowna przebudowa fabryki.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Plauen
MAN
Neoplan
Starachowice
  • baks – 14.10.2011

    O systemie produkcyjnym koncernu MAN mogłaby powstać niezła praca naukowa. Produkcja autobusów tak naprawdę w dwóch zakładach, transport ładunków o dużych gabarytach na znaczne odległości i znaczne ryzyko przerw w dostawach kluczowego komponentu. Jeżeli takie działania przynoszą MANowi oszczędności, to tak naprawdę większość teorii dotyczących logistyki produkcji i zaopatrzenia można wsadzić sobie wiadomo gdzie.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....