TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

PKS Rzeszów jeszcze poczeka na duże autobusy
INFOBUS.PL - Opublikowano: 19.04.2018 16:30:07
PKS Rzeszów poczeka jeszcze na duże autobusy

Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Rzeszowie dłużej będzie musiało poczekać na 15 nowych autobusów klasy MAXI. Związek Gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa tydzień temu unieważnił część przetargu dotyczącą zakupu tych pojazdów. Jednak dalej toczy się gra o 39 autobusów klasy MIDI.

Przypomnijmy, że przetarg na dostawę 54 nowych autobusów dla rzeszowskiego PKS został ogłoszony przez kontrolujący go Związek Gmin Podkarpacka Samochodowa na początku stycznia. Pisaliśmy o nim tutaj. Przyjrzeliśmy się także wymaganiom związku gminnego wobec nowych nabytków. Można o tym przeczytać tutaj. Początkowo przetarg był podzielony na dwie części- dostawę 39 autobusów klasy MIDI oraz 15 standardowych.

Ostatecznie “rozbito" go jeszcze bardziej i skończyło się na trzech zadaniach, a w każdym mógł zostać wybrany inny dostawca. Finalnie podział wygląda następująco:

 • Część I – 25 autobusów klasy MIDI o długości 10 – 11 m
 • Część II – 14 autobusów klasy MIDI o długości 10 – 11 m
 • Część III – 15 autobusów klasy MAXI o długości 11,5 – 12,5 m

6 kwietnia upłynął termin składania ofert. ZG PKS na zakup 54 autobusów przygotował budżet w wysokości 53 665 241,17 PLN brutto. Rozdzielono go następująco na poszczególne zadania przetargowe:

 • Część I – 23 625 000 PLN brutto / wycena jednostkowa za autobus 768 292,68 PLN netto
 • Część II – 13 230 000 PLN brutto / wycena jednostkowa za autobus 768 292,68 PLN netto
 • Część III – 16 810 241,17 PLN brutto / wycena jednostkowa za autobus 911 124,8 PLN netto

Trzy oferty, ale tylko na dwa zadania

Związek otrzymał oferty jedynie na w pierwszych dwóch częściach postępowania. Przewyższają one jednak jego szacunki. Swoje oferty w zadaniu I i II przedstawił polski dealer autobusów Iveco, firma ABP Bus&Coach ze Słupska. W części I propozycja spółki opiewa na 23 831 250 PLN brutto, co daje cenę jednostkową na poziomie 775 000 PLN netto za Iveco Crossway'a 10,8LE. Za część II ABP chciałoby zainkasować 13 689 900 PLN brutto, co daje 795 000 PLN netto za autobus także typu Crossway 10,8LE.

Rękawicę w części II zamówienia słupskiemu dealerowi Iveco zdecydował się rzucić Autosan. Oferta producenta z Sanoka opiewa na kwotę 15 033 060 PLN brutto. Daje to cenę 873 000 PLN netto za jednego SanCity 10LF.

W zadaniu trzecim w nie wpłynęła ani jedna oferta. Co mogło być przyczyną takiego obrotu spraw? Być może nikt nie chciał się podjąć wykonania zlecenia w ciągu pół roku od podpisania umowy. Co prawda nastąpiło pewne “poluzowanie" i niektórzy producenci są w stanie w takim czasie dostarczyć nowe autobusy. Sęk tylko w tym, że sami wybierają zamówienia, które przyjmą w swoich “wolnych" terminach, jednak to póki co to oni. 12 kwietnia związek unieważnił tą część postępowania. Kiedy powtórka i czy coś zostanie w niej zmienione? To na razie wie wyłącznie właściciel rzeszowskiego PKS. 


Gramy dalej?

Brak natomiast dalej decyzji samorządowców co do losów pierwszej i drugiej części przetargu. To najprawdopodobniej świadczy o tym, że chcą oni znaleźć dodatkowe środki aby móc wybrać dostawcę 39 autobusów klasy MIDI. Kto to będzie? Naszym zdaniem najbliżej tego jest ABP. I to nie tylko za sprawą ceny.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
ZG PKS
PKS Rzeszów
Iveco
ABP
Autosan
 • Krzysztof Kuchta – 19.04.2018

  Jest jednak pewna nieścisłość w artykule. Termin dostaw w trzecim zadaniu (i drugim) był jednak ostatecznie wydłużony do 28.02.2019 r., więc byłoby to więcej niż pół roku od podpisania umowy (tak zostało w pierwszym zadaniu). To chyba jednak nie był główny powód braku ofert na wozy MAXI.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....