PKM Tychy podpisał umowę z Autosanem

infobus
07.08.2019 14:00
0 Komentarzy

20 Autosanów na gaz ziemny zasili flotę autobusową PKM Tychy. Umowę na dostawę pojazdów podpisali dziś, 7 sierpnia prezydent Tychów Andrzej Dziuba, prezes PKM Tychy Miłosz Stec i prezes Autosanu Eugeniusz Szymonik.

Jest to ostatni zakup autobusów w ramach realizowanego od kilku lat projektu z dofinansowaniem unijnym, o wartości ok. 160 mln zł. Jego częścią jest też trwająca właśnie przebudowa zajezdni autobusowej, która ma zakończyć się w pierwszej połowie przyszłego roku. Natomiast wymiana taboru na ekologiczny kończy się z chwilą zakupu 20 Autosanów.

„Ta umowa kończy pewien etap” – mówił prezydent Andrzej Dziuba. – „Kilkanaście lat temu podjęliśmy decyzję o systematycznym przechodzeniu na autobusy na gaz ziemny, które są uważane za bezemisyjne. Po dostarczeniu wszystkich zamówionych autobusów będziemy mieli 100 procent taboru na gaz ziemny. Będziemy pierwszym takim miastem w Polsce.”

Prezes Autosan Sp. z o.o. Eugeniusz Szymonik zachwalał walory zakupionych przez Tychy pojazdów.

„Produkujemy autobusy które są w pierwszej lidze światowej pod względem technicznym, są to autobusy z najwyższej półki” – mówił. – „Nie produkujemy jeszcze autobusów elektrycznych, ale nasze autobusy na gaz ziemny emitują w rzeczywistości mniej dwutlenku węgla niż elektryczne, zasilane prądem z elektrowni węglowych” – podkreślał. – „Wydzielają jedynie wodę i “czysty” dwutlenek węgla, bez substancji trujących, jakie emitują nawet najnowocześniejsze silniki diesla. Można powiedzieć, że autobusy w Tychach w ogóle nie będą emitowały już żadnych substancji szkodliwych.”

Autosan za realizację tyskiego gazowego zamówienia zainkasuje 24 772 569 PLN netto. Cena jednostkowa gazowego SanCity 12LF wyniesie więc 1 007 015 PLN netto. Autobusy będą objęte dwuletnią gwarancją całopojazdową. W tej sytuacji PKM należy pogratulować bardzo przyzwoitej ceny. 

Tyskie Autosany będą posiadać klimatyzację z funkcją rozdzielenia pracy osobno na przestrzeń pasażerską i kabinę kierowcy. Moc agregatu ma być nie mniejsza niż 21 kW. Naturalna wentylacja ma być zapewniona przez wywietrzniki dachowe oraz przynajmniej sześć okien przesuwnych. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji gniazdka z portami USB. Nie zabraknie oczywiście także monitoringu. Niektóre autobusy będą wyposażone w urządzenia do zliczania potoków pasażerskich. 

Zgodnie z wymaganiami PKM w każdym gazowym „bocianie” zamontowane zostaną trzy zewnętrzne wyświetlacze diodowe o wysokiej rozdzielczości. W środku znajdą się dwie tablice- jedna LED o rozdzielczości 120 x 16 pkt oraz LCD o przekątnej 23″. Do tego oczywiście autobusy muszą posiadać GPS. Pojazdy będą przystosowane do montażu urządzeń ŚKUP.

Komentarze