TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

PKM Tychy nie wynajmie zewnętrznych kierowców
INFOBUS.PL - Opublikowano: 03.06.2019 11:00:20
fot. Konrad Bek, phototrans.pl

Niespodzianka w Tychach. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej jednak nie skorzysta ze wsparcia w postaci zewnętrznych kierowców z Meteora i Irexu. 31 maja spółka unieważniła przetarg na ich wynajem. Okazało się, że ostatecznie PKM nie miał wystarczającego budżetu.

Przypomnijmy pokrótce historię tego postępowania. Przetarg jest pokłosiem problemów tyskiego przewoźnika z jego kierowcami. Ci bowiem odmówili na początku kwietnia pracy w nadgodzinach, a to z kolei poskutkowało brakiem obsad na poszczególnych zadaniach przewozowych. O sprawie pisaliśmy tutaj.

PKM postanowił wyjść temu naprzeciw i zaczął poszukiwania zewnętrznej firmy. Jej obowiązkiem miało być zapewnienie minimum 60 kierowców, a więc tylu, aby zapewnić obsadę dla zadań przewozowych na ok. 22 - 25 autobusów. Umowa między tyskim przewoźnikiem, a podwykonawcą miałą obowiązywać przez dwa lata, do końca maja 2021 r.

W tym okresie kierowcy partnera PKM maieli obsadzić zadania przewozowe, na których miała zostać wykonana praca eksploatacyjna na poziomie 4 140 000 wzkm. A to według naszych szacunków mogło oznaczać zapotrzebowanie na obsadzenie służb w zakresie między 230 000 a 260 000 roboczogodzin w trakcie całego kontraktu.

Tyski przewoźnik wskazał w ogłoszeniu o zamówieniu, że szacunkowa wartość zamówienia to 9 963 060 zł netto, a więc 2,41 zł/wzkm netto. To oznacza, że godzina pracy zewnętrznego kierowcy miałaby PKM kosztować maksymalnie między 38,30 a 43,35 zł netto. Co istotne przewoźnik nie wymagał, aby kierowcy podwykonawcy byli zatrudnieni na umowach o pracę. A to oznaczało praktycznie pełną dowolność w wyborze formy zatrudnienia.
14 maj minął termin składania ofert. Na dwuletnie zatrudnienie podwykonawcy PKM początkowo wskazał, że przygotował dokładnie tyle, ile wskazał w ogłoszeniu o zamówieniu. Jedyna oferta, którą wtedy spółka otworzyła na styk zmieściła się w jej szacunkach.

Przedstawiło ją konsorcjum. Tworzyli je już dawno nie widziana w przetargach firma Usługi Przewozowe Irex z Sosnowca, a partnerował mu świętochłowicki Meteor, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Oferta dla PKM opiewała na 9 936 000 zł netto, a to daje cenę 2,40 zł/wzkm netto. To oznacza, że "widełki" stawek za jedną godzinę pracy kierowcy podwykonawcy, które wskazaliśmy minimalnie należałoby skorygować, a następnie od tego odjąć koszty firmy.

Źle wpisany budżet...
Pozostało więc czekać na rozstrzygnięcie, które w tej sytuacji wydawało się formalnością. Przed weekendem wydarzyła się jednak niespodzianka. 31 maja PKM poinformował o unieważnieniu postępowania. Jako powód wskazano, że... zabrakło pieniędzy.

Okazało się bowiem, że na wynajęcie kierowców przewoźnik miał przewidziane nie 9 963 060 zł netto, a jedynie 8 694 000 zł netto, czyli 2,10 zł/wzkm netto. Fakt ten wyszedł w wyniku przeglądu planu finansowego PKM. I to właśnie ta niższa kwota widniała w nim jako przewidziana na realizację tego zadania. Czy zatem będzie powtórka?


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
linie
kierowca
PKM Tychy
UP Irex
Meteor

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....