TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

PKM Sosnowiec z kompletem hybryd Volvo
Konrad Bek - Opublikowano: 25.10.2017 11:28:31 2 komentarze
PKM Sosnowiec z kompletem hybrydowych Volvo

Serdecznie zapraszamy w piątek, 27 października na prezentacje wszystkich hybryd PKM Sosnowiec. To aktualnie największa flota autobusów hybrydowych w Polsce. Prezentacja pojazdów rozpocznie się o godz. 13.30. Pokazowi autobusów towarzyszyć będą atrakcje dla najmłodszych pasażerów, dlatego zapraszamy całe rodziny. Zaplanowano m.in. pluszowe miasteczko ruchu drogowego, miasteczko ruchu drogowego, symulator zderzeń, symulator jazdy samochodem i konkursy z nagrodami oraz inne atrakcje.


Technicznie dostawy najnowszych autobusów hybrydowych floty PKM Sosnowiec zakończyły się 19 października. Na sam koniec do bazy PKM-u dotarły krótki Volvo 7900 Hybrid i przegubowy Volvo 7900 LA Hybrid. Szwedzki producent autobusów zrealizował dostawy w terminie, w dodatku pierwszy raz w Polsce w tak dużej liczbie.

Słów kilka o ekonomii

Autobusy Volvo 7900 Hybrid to tzw. równoległa hybryda - pojazd może być napędzany niezależnie silnikiem elektrycznym lub silnikiem diesla, albo obydwoma silnikami w tym samym czasie. Energia wytwarzana podczas hamowania jest magazynowana w akumulatorze, a następnie wykorzystywana do produkcji energii dla silnika elektrycznego.

Dużą zaletą technologii hybrydowej Volvo jest fakt, że silnik diesla wyłącza się automatycznie na przystankach autobusowych i światłach - pojazd zasilany jest wówczas bezgłośnie energią elektryczną. Autobus rusza również jedynie przy pomocy silnika elektrycznego, a po osiągnięciu prędkości 15-20 km/h automatycznie przełącza się na silnik diesla. Dzięki takiemu rozwiązaniu zużycie paliwa jest od 30 do 40 proc. niższe niż w przypadku autobusów napędzanych tradycyjnym dieslem, autobus jest też bardziej przyjazny dla środowiska – emisja spalin jest o 40 – 50 proc. mniejsza w porównaniu z autobusami napędzanymi silnikami diesla.

Charakterystyka pojazdów

Autobusy typu MAXI – czyli Volvo 7900H oraz klasy MEGA typu 7900LAH zostały wyposażone w silniki Volvo D5K o mocy 240 KM, skrzynie biegów Volvo I-Shift oraz równoległy napęd hybrydowy. Pojazdy jednoczłonowe mogą pomieścić 90 pasażerów na pokładzie, z kolei na miejscach siedzących 26 – z czego 6 siedzeń dostępnych jest bezpośrednio z niskiej podłogi. W przegubowych Volvo natomiast może podróżować 130 pasażerów, z czego na miejscach siedzących 41, a 4 jest dostępnych bezpośrednio z podłogi w pierwszym członie. Autobusy wyposażono m.in. w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej, ładowarki USB, darmowy dostęp do internetu poprzez Wi-Fi, monitoring oraz system informacji pasażerskiej.

Autobusy oznaczono odpowiednio numerami taborowymi ze względu na podział zajezdni i tak przegubowe Volvo dostały numery z zakresu 574-578 i 588-592, z kolei krótkie 780-796 (zajezdnia Sosnowiec) i 811-818 (zajezdnia w Dąbrowie Górniczej). Pojazdy już od kilku miesięcy kursują po ulicach Zagłębia. Można je spotkać m.in. na linii 18, 34, 40, 61, 88, 91, 99, 100, 160, 807, 814, 835 oraz 935 realizowanych na zlecenie KZK GOP. Warto nadmienić, że sosnowiecki PKM zrealizował największą jednorazową dostawę pojazdów z napędem hybrydowym szwedzkiego producenta w Polsce.

Pierwsze elektryki w Sosnowcu

Przypomnijmy, że podczas prezentacji nowych autobusów w czerwcu br. podpisana została również umowa z polskim producentem na dostawę autobusów elektrycznych. Warto nadmienić, że dopiero za drugim podejściem Przedsiębiorstwo otrzymało ofertę mieszczącą się w budżecie przewoźnika (oczywiście po zwiększeniu budżetu z pierwszego przetargu). Producent z Bolechowa za kwotę ponad 7,6 mln zł brutto dostarczy 3 sztuki Solarisów Urbino 12 electric nowej generacji. Pojazdów należy spodziewać się w lutym 2018 roku. Zatem czekamy.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
hybryda
akcja
PKM Sosnowiec
Volvo
  • czeladzianka – 28.10.2017

    po ulicach MIAST Zagłebia.

  • Wojtek stargard – 06.12.2017

    Jezdze Volvo wiec raczej obcja 3 bespieczniej pozdrawiam

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....