TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

PKM Sosnowiec z kolejnymi elektrykami od Solarisa
InfoBus.pl - Opublikowano: 20.08.2020 17:00:22
PKM Sosnowiec z kolejnymi elektrykami od Soalrisa

14 nowych autobusów elektrycznych zasili flotę sosnowieckiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej (PKM). 20 sierpnia przewoźnik podpisał wartą ponad 46,3 mln zł umowę z firmą Solaris na ich dostawę.

Na ulicach Zagłębia Dąbrowskiego nowe pojazdy pojawią się za rok.

11 linii

Autobusy będą wykorzystywane na 11 liniach kursujących po Sosnowcu, Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Będzinie, Czeladzi i Wojkowicach.

Wśród zamówionych pojazdów jest pięć przegubowych (za ponad 3,7 mln zł każdy) - będą to pierwsze tego typu autobusy elektryczne w sosnowieckim PKM-ie. Pozostałe dziewięć to pojazdy 12-metrowe, za ponad 2,6 mln zł każdy.

Jedyną ofertę w przetargu na dostawę autobusów złożył właśnie Solaris. Sosnowiecki PKM zakładał, że zamówienie uda się zrealizować za łączną kwotę 41 mln zł, ostatecznie jednak - ze względu na zaproponowane przez Solarisa wyposażenie - zdecydowano o zakupie za ponad 46,3 mln zł. Blisko 30 mln zł z tej kwoty pochodzi ze środków unijnych.

Przedstawiciele sosnowieckiego przewoźnika podkreślają m.in. dużą pojemność baterii, jakimi będą dysponować autobusy - w pojazdach przegubowych to 470 kWh, a w 12-metrowych 316 kWh. Dla porównania - w trzech autobusach elektrycznych, kupionych przez PKM Sosnowiec od Solarisa w 2017 r., pojemność akumulatorów litowo-jonowych wynosi 200 kWh.

700 tys km

-"Pierwszy z sosnowieckich elektryków do dziś przejechał już niemal 700 tys. kilometrów. Nowe autobusy będą miały jeszcze większe możliwości" - ocenił w czwartek dyrektor PKM Sosnowiec Piotr Drabek.

Oprócz nowych autobusów, podpisana w czwartek umowa obejmuje także montaż trzech ładowarek pantografowych oraz osiem ładowarek podobnych do tej, z której PKM korzysta obecnie przy ulicy Mościckiego. Jedna z trzech ładowarek pantografowych stanie na sosnowieckim dworcu autobusowym przy ulicy Mościckiego, a pozostałe dwie w bazie PKM przy ulicy Lenartowicza.

-"Tego typu ładowarki przymocowane są do masztu i są opuszczane z góry na dół, na dach autobusu. Osiem mniejszych urządzeń do ładowania autobusów również trafi do bazy PKM w Sosnowcu" - wyjaśnił prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Nowe pojazdy pojawią się na 11 liniach: nr 34, 90, 100, 160S, 182, 188, 299, 723, 818 i 902N. Nowością będzie barwa autobusów, które będą miały żółty odcień - zgodny z systemem identyfikacji Zarządu Transportu Metropolitalnego w Katowicach, czyli organizatora transportu w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Każdy z autobusów będzie wyposażony w kilka kamer monitoringu, klimatyzację, ładowarki USB, WiFi, a także system systemy liczenia pasażerów oraz elektroniczne tablice informacyjne.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
elektrobus
PKM Sosnowiec
Solaris

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....