TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

PKM Sosnowiec pyta pasażerów, jakie kupić autobusy
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 16.11.2018 09:00:42
PKM Sosnowiec przed zakupami autobusów konsultuje się z pasażerami

Przed planowanym zakupem 70 nowych autobusów miejskich Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu pyta pasażerów o opinie nt. wyposażenia takich pojazdów. Podstawą mogą być wnioski z eksploatacji 81 nowych wozów kupionych w tym i poprzednim roku.

Jak podał na swojej stronie internetowej samorządowy przewoźnik, w związku z zakupem w latach 2017-2018 - 81 niskopodłogowych autobusów oraz "w związku z planowanym zamiarem zakupu w latach 2019-2021 - 70 sztuk niskopodłogowych autobusów", prosi on pasażerów o wypełnienie ankiety w celu "zebrania opinii na temat użytkowanego/oczekiwanego przez nich wyposażenia".

Większa część ankiety dotyczy określenia przez pasażerów, jak ważne są dla nich poszczególnych elementów wyposażenia m.in. pod kątem potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Chodzi o: zapowiedzi głosowe zewnętrzne i wewnętrzne, monitory wewnętrzne informujące o trasie, poręcze i elementy podłóg w kolorze kontrastowym (preferowany żółty), odróżniająca się tapicerka na miejscach dla niepełnosprawnych czy podświetlone i oznaczone Braillem przyciski do komunikacji z kierowcą.

Pasażerowie są też proszeni o określenie, jak ważne są: klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej, monitoring wewnętrzny, bezprzewodowy i darmowy dostęp do internetu, ładowarki USB i ew. inne udogodnienia (do wskazania).

Ankieta dostępna jest TUTAJ

Dotychczasowe zakupy

W swoim apelu sosnowiecki PKM nawiązał do już zrealizowanych zakupów, składających się na warty 129,1 mln zł projekt unijny. Zapewnił on 89,1 mln zł dotacji do zakupu 78 nowych autobusów, w tym 35 hybrydowych, a także trzech autobusów elektrycznych wraz z systemem ładowania. Wszystkie już są eksploatowane.

Sosnowiecki PKM już wcześniej korzystał z hybrydowych autobusów. Sprawdziły się na tyle dobrze, że jeszcze w 2015 r. firma planowała zakup przy pomocy środków UE nawet 50 nowych hybryd (niezależnie od pojazdów elektrycznych). Po weryfikacji kryteriów projektowych i przetargu nowych autobusów hybrydowych będzie tam jednak 35. Na plany wpłynęła m.in. ekonomia, wobec – jak się okazało - możliwości zakupu przy wsparciu UE większej liczby tańszych autobusów z napędem diesla (spełniających normę emisji Euro 6).

Ostatecznie w jednym przetargu kupiono:

  • 24 autobusów dwunastometrowych marki Solaris,

  • 25 autobusów dwunastometrowych hybrydowych marki Volvo,

  • 19 autobusów osiemnastometrowych marki Mercedes-Benz

  • 10 autobusów osiemnastometrowych hybrydowych ponownie marki Volvo.

  • W innym przetargu zamówiono trzy autobusy elektryczne Solaris.

Czysty diesel za burtą

Na razie sosnowiecki PKM nie określił, jak zamierza sfinansować planowany zakup 70 nowych autobusów miejskich. Po aktualizacji obecnych programów operacyjnych, nie mogą one już dofinansowywać autobusów napędzanych wyłącznie silnikami wysokoprężnymi, choćby były zgodne z najnowszymi normami.

Wiosną br. przedstawiciele Centrum Unijnych Projektów Transportowych sygnalizowali, że w zatwierdzonych przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zmianach w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko wprowadzono zakaz finansowania z funduszy unijnych pojazdów z silnikiem diesla.

W opublikowanym w sierpniu br. przez ministerstwo tzw. Szczegółowym Opisie Osi Priorytetowych POIiŚ w opisie jego fragmentu poświęconego "rozwojowi publicznego transportu zbiorowego w miastach" zawarto zastrzeżenie, że "od momentu wejścia w życie zmienionej Umowy Partnerstwa oraz zmienionych programów operacyjnych nie jest możliwe ogłaszanie nowych naborów wniosków dopuszczających pojazdy z silnikiem diesla".

O braku możliwości wsparcia zakupów pojazdów napędzanych wyłącznie silnikami diesla w zaktualizowanym Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego na lata 2014-20 informował też pod koniec sierpnia urząd marszałkowski tego regionu.

W części śląskiego RPO, w której mieszczą się projekty związane z efektywnością energetyczną, odnawialnymi źródłami energii i gospodarką niskoemisyjną, usunięto możliwość wsparcia dla pojazdów "napędzanych wyłącznie silnikami diesla"; rozszerzono ją z kolei o wsparcie budowy i przebudowy tras rowerowych.

Ze zmian wynika, że choć unijne programy priorytetowo dotąd traktowały zakup pojazdów o alternatywnych systemach napędowych (elektrycznych, hybrydowych, biopaliwa, napędzanych wodorem itp.) teraz europejskie wsparcie dotyczące zakupów taborowych zostało skierowane wyłącznie w tę stronę.

Sosnowiecki PKM jest jednym z czterech największych tego typu samorządowych przedsiębiorstw komunikacji miejskiej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – obok podobnych spółek z Katowic, Gliwic oraz Tychów. Należy do samorządów czterech zagłębiowskich miast: Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Będzina i Czeladzi.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
badanie
pasażer
PKM Sosnowiec
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....