TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

PKM Katowice ma problem z Jelczami
InfoBus.pl - Opublikowano: 30.01.2018 09:00:02 6 komentarzy
PKM Katowice ma problem z Jelczami

Autobus miejski Jelcz M125 w złym stanie technicznym, który nie powinien był poruszać się po drogach, zatrzymali 23 stycznia w Katowicach inspektorzy tamtejszego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego. Pojazd z odebranym dowodem rejestracyjnym został odholowany do zajezdni.

Jak poinformowała w piątek ITD, inspektorzy we wtorek kontrolowali pojazdy komunikacji miejskiej na pętli przy ul. Tysiąclecia w Katowicach.

-"Jeden z nich już na pierwszy rzut oka wyglądał na mocno wyeksploatowany. Autobus ten ledwie zatrzymał się na przystanku i od razu pojawiła się pod nim plama cieczy. Podczas oględzin stanu technicznego inspektorzy stwierdzili duże wycieki płynów eksploatacyjnych z pojazdu" - napisano w piątkowej informacji wydziału komunikacji i promocji ITD. - "Autobus w tak złym stanie technicznym nie nadawał się nie tylko do przewozu pasażerów, ale w ogóle nie powinien poruszać się po drodze. Inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny i nie dopuścili kontrolowanego pojazdu do dalszej jazdy. Niesprawny autobus został usunięty z drogi do zajezdni za pomocą holownika" - zrelacjonowano w komunikacie ITD.

Z załączonego materiału zdjęciowego wynika, że chodziło o autobus typu Jelcz M125, jakie od kilkunastu lat użytkuje Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach. Ich aktualny stan to 33 szt. (M125M) plus 2 szt. Jelcz M181MB.

Będzie lepiej

PKM Katowice prowadzi obecnie program wymiany taboru obejmujący zakupy łącznie 135 pojazdów. W większości to niskoemisyjne autobusy o napędzie konwencjonalnym; w tej liczbie ma być też 20 nowych autobusów o napędzie elektrycznym. Zakupy prowadzone są przy wsparciu unijnym – w ramach dwóch projektów wykorzystujących dostępne obecnie źródła dofinansowania.

Jeden z nich, o wartości 139,4 mln zł, przy oczekiwanej kwocie wsparcia 96,4 mln zł, został zatwierdzony do dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 – w tzw. komponencie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).

Drugie zadanie, o zakładanym wsparciu 31,9 mln zł, to część tzw. projektu POIiŚ_TRA - komplementarnego do ZIT i zgłaszanego do finansowania w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Dotąd spośród zamówień przygotowanych pod kątem projektu ZIT PKM odebrało 15 autobusów przegubowych i pięć krótkich kupionych jako wkład własny do projektu ZIT w 2015 r. oraz 15 autobusów przegubowych i 15 krótkich pokazanych na początku 2017 r. (w obu tych przetargach wygrał Solaris). Obecnie spółka odbiera też pojazdy z wygranego przez firmę MAN Truck & Bus Polska zamówienia na 35 wozów krótkich i pięć przegubowych (ostatnia dostawa 15 autobusów krótkich ma nastąpić w marcu br.).

We wrześniu br. na ulice Katowic ma wyjechać też 10 pierwszych autobusów elektrycznych. Pięć takich pojazdów przegubowych klasy MEGA dostarczy do PKM Katowice firma Solaris; rywalizację o dostawy autobusów krótkich klasy MAXI wygrał Ursus.

Pozostałych 10 planowanych wozów elektrycznych ma zostać kupionych w latach 2019-2020 przy wsparciu z POIiŚ. Z wykorzystaniem tej dotacji PKM planuje również zakup w tym czasie 35 kolejnych pojazdów o napędzie konwencjonalnym.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kontrola
WITD Katowice
PKM Katowice
 • cruze – 30.01.2018

  Z jednym Jelczem czy wszystkimi Jelczami? Po przeczytaniu tytułu myślałem, że PKM ma problemy z eksploatacją całej partii Jelczy, ze względu na wadliwą konstrukcje czy problemy z zaopatrzeniem w części.

 • kubex – 30.01.2018

  Przecież wiadomo że PKM ma beznadziejne zaplecze techniczne, są w stanie zajechać wszystko. Nawet Jelcze. A szkoda bo to dobre wozy są. Wiadomo który autobus został zatrzymany?

 • czeslaw2 – 31.01.2018

  @kubex: yyyyyy które to są dobre wozy? śmiechłem.

 • kubex – 31.01.2018

  Jelcze to są dobre wozy, i Vecta i Tantusy. Są o wiele lepsze od pierwszych Solarisów (które są w podobnym jeśli nie gorszym stanie od Jelczy). Po prostu w PKMie nie dba się o wozy.

 • czeslaw2 – 31.01.2018

  Hahahahahah dobry żart na koniec dnia, śmiechłem! Chciałeś napisać, że oni nie dbają o ŻADNE wozy.

 • kubex – 01.02.2018

  Przecież napisałem że nie dbają. Co nie zmienia faktu Jelcze są w lepszym stanie technicznym niż pierwsze Solarisy.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....