TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

PKM Jaworzno nie odda autobusów KZK GOP
InfoBus.pl - Opublikowano: 14.06.2016 13:05:36 5 komentarzy
PKM Jaworzno nie odda autobusów KZK GOP

Jaworzno nie odda swoich autobusów do KZK GOP i nie wstąpi do Metropolii Silesia. Taką informację na posiedzeniu Zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, 10 czerwca r. wygłosił Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, który jednocześnie zrezygnował z pełnienia funkcji członka Zarządu GZM.

Oto uzasadnienie decyzji prezydenta przesłana przez jaworznicki magistrat:

-?Decyzja prezydenta Jaworzna wynika z faktu niemożności znalezienia takich rozwiązań legislacyjnych, na mocy których członkostwo Jaworzna w przyszłej Metropolii Śląska będzie gwarantowało mieszkańcom Jaworzna wykonywanie zadania transportu publicznego w niezmienionym standardzie.

Po stronie rządowej trwają zaawansowane prace nad nowym projektem ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim. Należy założyć, że udział gmin GZM w nowym związku będzie obligatoryjny. To trudna sytuacja dla Jaworzna, z uwagi choćby na odrębność komunikacyjną, a integracja transportu publicznego jest głównym zadaniem nowo tworzonej ustawy.

Jaworzno, leżąc na skraju konurbacji śląskiej jest z nią połączone jedną główną osią komunikacyjną (przez Mysłowice) i dwiema bocznymi (kierunek Sosnowiec-Maczki i Mysłowice-Brzęczkowice). Zadania własne w zakresie komunikacji realizowane są w 85 proc. na terenie samego miasta, podobnie ponad 2/3 pracy przewozowej odbywa się na terenie miasta. Praca przewozowa poza granice miasta jest realizowana w ponad 70 proc. na potrzeby mieszkańców Jaworzna przez gminną spółkę PKM, będącą operatorem wewnętrznym (zgodnie z rozporządzeniem 1370/2007 UE).

Przyjęty przez Radę Miejską w Jaworznie Plan Transportowy oraz uchwała intencyjna o wsparciu dla PKM Jaworzno przewidują świadczenie przez następne 10 lat pracy przewozowej na potrzeby Jaworzna przez PKM jako podmiot operatora wewnętrznego na zasadzie powierzenia (rozwiązanie stosowane od 2009). Miasto w związku z aplikowaniem PKM-u o środki unijne na zakup autobusów elektrycznych zadeklarowało wypłatę rocznej rekompensaty w wysokości nie niższej niż 16 mln PLN. Zarówno nowo planowane do zakupu autobusy - jak i te zakupione w latach ubiegłych, także ze środków zewnętrznych - wymagają w okresie trwałości projektu realizacji pracy przewozowej na ww. poziomie i w relacjach związanych z potrzebami Gminy Jaworzno.

W opinii prezydenta Jaworzna obecność w Metropolii Śląskiej pozbawiłaby gminę Jaworzno możliwości dalszej dbałości o stan organizacyjny i techniczny transportu zbiorowego a także racjonalne reagowanie na faktyczne potrzeby komunikacyjne mieszkańców, które obecnie są zaspokajane przez szybkie i elastyczne dostosowywanie siatki połączeń oraz rozkładów jazdy.

Rezygnacja Pawła Silberta z funkcji członka Zarządu GZM oraz zapowiedziane przez niego wystąpienie Jaworzna z Górnośląskiego Związku Metropolitalnego nie oznacza jednak zakończenia współpracy z gminami GZM, miasto nie wyklucza bowiem akcesu do Metropolii w dalszym etapie jej funkcjonowania. Jak podkreśla prezydent Jaworzna, decyzja ta zależna jest od uzgodnienia czytelnych warunków tego przyłączenia.?


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKM Jaworzno
KZK GOP
 • hgw – 14.06.2016

  Brawo Panie Prezydencie !!! To mądra decyzja , nie daj sie pan tym złodziejom z KZK bo was rozjada Pawelce i inne Klosoki czyli dziadostwo na max !!!

 • gorol – 14.06.2016

  Brawo Panie Silbert!! Oby więcej takich mądrych decyzji!! Niech sobie te pierońskie hanysy sami utrzymują KZK GOP czyli przechowalnię byłych prezydentów miast!!

 • chris – 15.06.2016

  Dziwny tytuł newsa. KZK GOP zleca przewozy a nie bierze/kupuje autobusy. Poza tym argumenty prezydenta Jaworzna są w niektórych kwestiach bardzo dyskusyjne. Przecież wystarczy popatrzeć na strukturę właścicielską PKMów z Gliwic, Katowic czy Sosnowca i kto finansuje ich odnowę taborową a wyjdzie że jest identycznie jak w Jaworznie z operatorem wewnętrznym PKMem Jaworzno. Po drugie to bardzo te bardzo sławne konkurencyjne megapakiety w prztargach KZK GOPSzkoda że prezydent nie zaatakował KZK GOP w kontekście kompletnie złego zarządzania, ciągłych problemów ze ŚKUP, braku kontroli jakości usług, wprowadzenie standardu jakościowego dla autobusów rezerwowych (ewidentny stop złomom na liniach)

 • kubex – 15.06.2016

  Co jak co, ale od Jaworzna włodarze z KZK GOPu powinni się uczyć.

 • MANfan – 16.06.2016

  @kubex- dokładnie np SDIP, ŚKUP dopuszczenie wszelkiej maści wynalazków i ciągłe ustawki w przetargach ..... brak standardów jakichkolwiek i ceny biletów HIGH END-owe to naprawdę mnóstwo do nauki

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....