TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

PKM Gliwice wykonuje zwrot. W kierunku CNG!
INFOBUS.PL - Opublikowano: 13.12.2019 14:00:49
fot. PKM Gliwice

Gliwickie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej znów zaskakuje. Po przyznaniu dofinansowania na zakup elektrobusów spółka przymierza się także do zakupu pojazdów na sprężony gaz ziemny. Plan? 14 autobusów na początek.

Elektrobusy
Centrum Unijnych Projektów Transportowych przyznało PKM 26 986 650 zł dofinansowania. Dodajemy wkład własny i wychodzi ciekawa suma. Gliwicki projekt ma być bowiem wart 39 101 270 zł. Przewoźnik dzięki tym pieniądzom pozyska 10 elektrobusów. Będą one przedstawicielami dwóch klas. 

Najwięcej, bo siedem będzie elektrycznych "dwunastek". Cały projekt zamkną bateryjne przegubowce. Tych bowiem będą trzy sztuki. PKM przewiduje się, że autobusy elektryczne obsługiwać będą 2 linie autobusowe. Chodzi połączeniach o numerach A4 (to najpopularniejsza gliwicka linia autobusowa) i 676.

Nie tylko elektrobusy
Gliwicki PKM chce mieć w swojej flocie pojazdy napędzane różnymi rodzajami energii. Energia elektryczna to nie jedyne alternatywne paliwo. Przewoźnik chce bowiem postawić także na gaz. I jak się można domyśli chce sięgnąć po fundusze europejskiego aby zrealizować ten pomysł.

"Jeżeli taki wniosek uzyska pozytywną kwalifikację to wtedy przymierzymy się do zakupu 14 autobusów na gaz ziemny. Wtedy mogę spokojnie powiedzieć, że będziemy analizować koszty obsługi autobusów zasilanych energią elektryczną, autobusów na olej napędowy i autobusów na gaz ziemny." - mówił Radiu Piekary Henryk Szary, prezes gliwickiego PKM.

Aby móc wykorzystywać autobusy na gaz, trzeba zbudować stację tankowania oraz zbiorniki do magazynowania gazu. PKM dysponuje kilkoma projektami rozbudowy swojej bazy . Realizacja będzie o tyle skomplikowana, że firma niedawno otrzymała dofinansowanie na zakup pojazdów elektrycznych i rozbudowę placu o miejsce do ładowania.

Ale PKM ma na to pomysł. Na terenie bazy zabezpieczono już miejsc pod ewentualną infrastrukturę do obsługi gazu. Przewoźnik chce też postawić na wolne tankowanie autobusów na tzw. "wędkę". Dzięki temu pojazdy są równocześnie tankowane, a zbiorniki do magazynowania gazu na bieżąco uzupełniane.

10 MAXI-diesli
Warto też wrócić do tego co się obecnie dzieje. PKM szuka dostawcy 10 spalinowych "dwunastek", najlepiej z dodatkowym modułem hybrydowym. Kto zgarnie to zlecenie? Przekonamy się już niedługo. Otwarcie ofert niebawem.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
PKM Gliwice
CNG

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....