TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

PKM Gliwice nie kupił, więc wydzierżawi
InfoBus.pl - Opublikowano: 20.10.2016 13:11:51
fot. Konrad Bek

Gliwickie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej ogłosiło dzisiaj przetarg na półroczną dzierżawę siedmiu autobusów klasy maxi. To rozwiązanie przejściowe i stąd należy przypuszczać, że przewoźnik cały czas szykuje trzecie podejście do zakupu dziewięciu nowych pojazdów dwunastometrowych.

Autobusy, w które celuje gliwicka spółka mają zostać jej udostępnione na okres od 1 stycznia do końca czerwca przyszłego roku. PKM wstępnie oszacował, że tymi pojazdami wykona pracę eksploatacyjną w wymiarze ok. 190 tys. wzkm (+- 50%). Dla potencjalnego oferenta jest to o tyle istotne, że do miesięcznego czynszu za jeden autobus w wysokości 1000 zł netto trzeba będzie doliczyć koszt przejechania jednego wzkm. Taka konstrukcja wynagrodzenia dostawcy świadczy o tym, że przewoźnik w zasadzie już zaplanował do jakich zadań przewozowych zostaną skierowane te pojazdy. Sprawdźmy wobec tego jakie są inne oczekiwania spółki.

Spółka celuje w pojazdy wyprodukowane nie wcześniej niż w 2000 roku oraz spełniające przynajmniej normę Euro 2. Muszą one posiadać nadwozia o długości minimum 11,8 m oraz wysokości do 3,25 m. Powinny umożliwiać podróż przynajmniej 86 pasażerom. Przynajmniej 20% z nich ma mieć zagwarantowane miejsce siedzące. Oferent ma przygotować pojazdy do montażu systemu ŚKUP, kasowników Pixel NJ24COT oraz komputera pokładowego typu KPP-2 lub Asterix.

Warunki formalne są nieskomplikowane, co jest standardem w tego typu zamówieniach. Ofertę należy zabezpieczyć wadium w wysokości 9000 zł. PKM nie ma żadnych wymagań w kwestii doświadczenia oraz sytuacji finansowej potencjalnych wykonawców. Wystarczy, że do ofert załączą oświadczenia o spełnienie warunków udziału w postępowaniu.

Wstępny termin składania ofert wyznaczono na 22 listopada. Te, które spółka otrzyma będą ocenione na podstawie trzech kryteriów. Dzięki cenie można wywalczyć maksymalnie 60% punktów. Ocena techniczna, która jest mało skomplikowana to 35% punktów. PKM będzie premiować:

  • autobus, który zabierze na pokład przynajmniej 91 pasażerów, w tym minimum 20% na miejscach siedzących
  • drzwi w układzie 2-2-2
  • autobusy wyposażone w kasowniki NJ24COT
  • wyposażenie pojazdów w autokomputery KPP-2 lub Asterix
  • ubezpieczenie od pożaru w okresie dzierżawy

Pozostałe 35% to termin płatności. Komplet punktów w tym kryterium zyska każdy oferent, który zaproponuje płatność w ciągu 30 dni od momentu wystawienia faktury.

Aktualne postępowanie jest remedium na dwie nieudane próby pozyskania dziewięciu nowych autobusów klasy maxi przez PKM. Za pierwszym razem o gliwickie zlecenie walczył MAN, Solaris i MMi ze Zbyszewa, które oferowało autobusy Bredamenaribus Citymood 12. Wszystkie oferty jednak były powyżej możliwości finansowych spółki.

Za drugim razem konkurentów było już tylko dwóch. Mimo zwiększenia środków na realizację zamówienia Solaris i MMi także tym razem nie wstrzelili się w kosztorys. PKM zdecydował się unieważnić i to postępowanie. Można więc śmiało przypuszczać, że dzierżawa siedmiu używanych autobusów klasy maxi jest chwilowym zabezpieczeniem. Przewoźnik z pewnością równolegle pracuje nad nowym przetargiem na pozyskanie nowych pojazdów.

Na razie jednak do Gliwic, najprawdopodobniej jeszcze w tym roku trafi jedenaście nowych Solarisów Urbino 18.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKM Gliwice
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....