TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

PKM Gliwice i 9 nowych autobusów. Sprawdzamy oferty.
InfoBus.pl - Opublikowano: 07.01.2017 20:18:22 4 komentarze
Kto dostarczy autobusy dla PKM Gliwice?

We wtorek, 3 stycznia br. gliwickie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej otworzyło oferty w przetarg na zakup 9 nowych niskopodłogowych autobusów klasy MAXI. Sprawdzamy oferty.

Przypomnijmy, że w związku z dwukrotnym brakiem akceptacji droższych ofert w poprzednich przetargach tego typu, o czym pisaliśmy m.in. TUTAJ, gliwicki PKM postanowił wydzierżawić 7 starszych autobusów. Dzierżawcą okazał się jastrzębski PKM, udostępniając 7 autobusów, w tym 4 szt. Solarisów Urbino 12 i 3 szt. MAN NL223.

Nowe diesle EURO 6!

Spółka od początku celowała w pojazdy fabrycznie nowe, spełniające najwyższe normy emisji spalin EURO 6. Miałyby one posiadać nadwozia o długości między 11,8m,a 12,1m oraz wysokości do 3,25 m. Pojazdy z układem drzwi 2-2-2 mają pochodzić od jednego producenta (marki). Poszukiwana liczba miejsc (siedzących i stojących) wynosiła co najmniej 86, przy czym PKM preferował pojazdy zawierające największą liczbę miejsc siedzących dla pasażerów. Co najmniej 8 miejsc siedzących dla pasażerów z dostępem bezpośrednio z niskiej podłogi, bez podestów, w tym 2 siedzenia wykonane jako siedzenia specjalne dla pasażerów niepełnosprawnych. Za to przyznawane były dodatkowe punkty w ocenie ofert. W zakresie układu napędowego oferenci mogli otrzymać dodatkowe bonusy za: - najniższa emisję tlenków azotu (NOx), cząstek stałych (PM) oraz węglowodorów (THC) - pojemność skokową silnika: ? 6,5 dm3; - maksymalna moc netto silnika ? 200 kW, - maksymalny moment obrotowy netto silnika ? 1000 Nm, - unifikację, czyli producent pojazdu jest równocześnie producentem zastosowanego w nim silnika, Wymagana wartość średniego zużycia paliwa przez oferowany autobus nie mogła być wyższa niż 37,5 dm3/100km, przy SORT 2. Z kolei w zakresie automatycznych skrzyń biegów (4- lub 6-biegowych) przyznawane były dodatkowe punkty za system telemetryczny przesyłu danych o podstawowych parametrach przekładni.

Co do gwarancji to PKM Gliwice preferował oczywiście wydłużony (10 letni) okres gwarancji na wybrane elementy układu przeniesienia napędu. Przewoźnik wymagał także wyposażenia autobusów m.in. w elektroniczny układ hamowania (EBS), system centralnego smarowania oraz system detekcji i gaszenia pożaru komory silnika oraz system klimatyzacji przestrzeni pasażerskiej i kabiny kierowcy (dodatkowe punkty otrzymały systemy z czynnikiem chłodniczym w ilości nie większej niż 8 kg w autobusie dwuosiowym). Do tego dochodzi wyposażenie do obsługi pasażerów, w tym: zestaw elektronicznych urządzeń do kasowania biletów (także pod ŚKUP), zestaw elektronicznych tablic kierunkowych (informacyjnych) oraz system dynamicznej informacji pasażerów.

Oferty producentów

Do Przedsiębiorstwa wpłynęły dwie oferty, złożone przez MMi ze Zbyszewa i Solaris Bus&Coach z Bolechowa. Najtańszą przedstawiła spółka MMi, wyceniając dostawę dziewięciu BredaMenarinibus Citymood 12 na kwotę 1.062.720 zł brutto / szt., co dało łącznie sumę 9.564.480 zł brutto. Z kolei producent z Bolechowa za nowego Solarisa Urbino 12 zażyczył sobie 1.092.240 zł brutto / szt., co dało łączeni sumę 9.830.160 zł brutto. Na to zadanie gliwickie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej przeznaczyło 9.409.500 zł brutto, czyli za sztukę nowego autobusu PKM był w stanie wyłożyć 1,0455 mln brutto. Jak widać obie oferty przekroczyły nieznacznie zakładany kosztorys. Czy w tym przypadku ponownie przetarg zostanie unieważniony? Czekamy zatem na rozwój wydarzeń. Z przedstawionych ofert wynika jednak to, że różnica między autobusami jest niewielka, w ocenie technicznej jak również w cenie.

Warto również nadmienić, że 9.grudnia ubr. na zajezdnię przewoźnika zaczęły docierać pierwsze nowe Solarisy Urbino 18, o czym pisaliśmy TUTAJ a przetarg na wykonanie budowy placu parkingowego dla 25. autobusów został unieważniony.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKM Gliwice
 • TomTom – 09.01.2017

  Solaris zdecydowanie wygrywa w kategoriach technicznych i dlatego wygrywa. Pytanie czy PKM się wreszcie zdecyduje rozstrzygnąć przetarg.

 • renx – 09.01.2017

  haha trochę taka zabawa w kotka i myszkę :p

 • zatroskany – 10.01.2017

  Szanowna Redakcjo! Od fachowego bądź co bądź w branży portalu oczekiwałbym bardziej konkretnych informacji: cena to tylko 1 z kryteriów, a przy tak niewielkiej mimo wszystko różnicy cenowej decydują punkty za tzw "technikę", SORT,.... nie piszecie, że Solaris zaoferował "stare" nowe Urbino (czyli 3 generację) ... może warto by zrobić rozeznanie, kto z dwójki oferentów otrzyma punkty za poszczególne kryteria (przecież to jest jawne) i podać je tzw. opinii publicznej ?

 • Umiejący czytac – 11.01.2017

  Zatroskany jeżeli umiesz czytać ofertę to zparaszam do lektury z otwarcia ofert:)

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....