TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Pierwszy MAN na krakowskiej linii A
InfoBus.pl - Opublikowano: 22.06.2019 10:00:41
Pierwszy MAN na krakowskiej linii A

W najbliższą niedzielę, 23 czerwca MPK SA w Krakowie przygotowało dla mieszkańców i turystów sporą atrakcję. W ramach inauguracji tegorocznej edycji Krakowskiej Linii Muzealnej na historyczną linię nr "A" po raz pierwszy od wycofania z ruchu wyjedzie autobus MAN.

Pojazd przeszedł kapitalny remont, podczas którego zadbano o przywrócenie mu oryginalnego wyglądu. Co prawda w autobusie brakuje jeszcze oryginalnych tzw. filmów, czyli dużych tablic kierunkowych, ale w najbliższej przyszłości także ten element wyposażenia będzie dodany.

SG242

Przypomnijmy, że autobus MAN SG242 dotarł do Krakowa w maju 1992 roku do zajezdni w Czyżynach. Już 6 czerwca tego samego roku, a więc ponad 27 lat temu wyjechał na trasę do obsługi linii 119, łączącej Dworzec Główny z Borkiem Fałęckim. Był to pierwszy w Krakowie autobus z systemem ABS. Co ciekawe jest to najprawdopodobniej najdłużej eksploatowany przez MPK SA autobus w Krakowie. W ciągu ponad dwudziestoletniej eksploatacji przejechał ponad 800 tys. km. Został wycofany z regularnego ruchu dopiero we wrześniu 2013 roku. Od tamtej pory do teraz oczekiwał na wyjazd, aby znów służyć pasażerom, tym razem jako pojazd historyczny. Warto podkreślić, że krakowski MAN był najprawdopodobniej pierwszym fabrycznie nowym autobusem zakupionym w tzw. krajach Europy Zachodniej, który trafił do Polski po przemianach gospodarczych, po 1989 roku.

Linia A

Wszyscy, którzy będą chcieli przypomnieć sobie jak podróżowało się tym autobusem zapraszamy do przejazdu na linii "A". Trasa tej linii będzie przebiegać poniższymi ulicami:

Cracovia Stadion – Kałuży – al. Focha – Piłsudskiego (powrót: al. Krasińskiego – Dunin-Wąsowicza – Kałuży) – Podwale – Teatr Bagatela – Dunajewskiego – Basztowa – Teatr Słowackiego – Lubicz – rondo Mogilskie (dolny poziom) – al. JP II – pl. Centralny im. R. Reagana – al. Solidarności – Kombinat.

Szczegółowy rozkład jazdy linii jest dostępny na stronie internetowej MPK SA. Odjazdy autobusu MAN z przystanku Kombinat zostały zaplanowane na 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00, a z Cracovia Stadion na 11.00, 13.00, 15.00 i 17. 00.

Nie tylko MAN

Poza wyremontowanym autobusem MAN na linii "A" pojawi się także historyczna Scania 113ALB, która została odnowiona. Przeszła remont blacharki i została na nowo pomalowana. Co więcej, udało się w magazynach odnaleźć oryginalne emblematy Scanii, które zostały oczywiście zamocowane.

Na linii nie mogło zabraknąć popularnego "Ogórka". Ten przegubowy autobus również przeszedł drobny lifting, bo został na nowo pomalowany, oczywiście w tych samych barwach. Ostatnim autobusem, który będzie kursował na linii "A" to Ikarus.

Serdecznie zapraszamy do przejazdu tymi wyjątkowymi historycznymi pojazdami. Warto także pamiętać, że w niedzielę, 23 czerwca będą kursować także po raz pierwszy w tym roku historyczne tramwaje na linii "0" z ul. św. Wawrzyńca do Cichego Kącika. Szczegółowy rozkład jazdy tej linii jest dostępny na naszej stronie internetowej.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linia sezonowa
oldtimer
MAN
MPK Kraków

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....