TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Pierwszy certyfikowany Symulator Autobusu
INSTYTUT TRANSPORTU SAMOCHODOWEGO - Opublikowano: 18.02.2010 00:38:13
Pierwszy certyfikowany Symulator Autobusu

Instytut Transportu Samochodowego zorganizował konferencję prasową dotyczącą prezentacji Badawczego Symulatora Samochodu Ciężarowego i Autobusu, która odbyła się w siedzibie ITS w dniu 3 lutego 2010 roku. Podczas spotkania, dyrektor ITS-u - Andrzej Wojciechowski uroczyście wręczył certyfikat zgodności symulatora do szkolenia kierowców zawodowych na Symulatorze Samochodu Ciężarowego i Autobusu. Licencję odebrał Andrzej Majewski prezes Łódzkiego Stowarzyszenia Przewoźników Międzynarodowych i Spedytorów. Przypomnijmy, że symulator w Łodzi pracuje już od ubiegłego roku, a od 3 lutego jest pierwszym w Polsce symulatorem jazdy samochodem ciężarowym i autobusem posiadający z wymagany ustawowo certyfikatem wydanym przez jednostkę akredytowaną przez PCA. Rynek szkoleń kierowców zawodowych nabiera nowego oblicza…

Symulator Samochodu Ciężarowego i Autobusu został wyprodukowany przez norweską firmę AutoSim. Jest to wysokiej klasy urządzenie przeznaczone do badania kierowców w zakresie wpływu różnego rodzaju dysfunkcji (skaza nowotworowa, skaza epileptyczna, zmęczenie, środki odurzające) na możliwość prowadzenia samochodu ciężarowego, ciągnika siodłowego z naczepą/przyczepą oraz autobusu. Symulator znajduje również zastosowanie w doskonaleniu umiejętności jazdy, a z uwagi na zaawansowane możliwości pomiarowe, może służyć do badań związanych z infrastrukturą drogową.

Warto zaznaczyć, iż już w fazie szkolenia, kierowcy mogą zdobyć wiedzę o zoptymalizowanym stylu jazdy, która zmniejsza zużycie paliwa w warunkach realnej eksploatacji pojazdów. Dodatkowo symulator umożliwia podnoszenie kwalifikacji w warunkach specjalnych tj. zmniejszona przyczepność, czy też trudne warunki atmosferyczne. Baza danych systemu wizualizacji obejmuje znaczną ilość scenariuszy. Rozbudowane oprogramowanie symulatora dopuszcza projekcję do 100 obiektów drogowych jednocześnie i naśladowanie jazdy po ponad 200 km wirtualnych dróg.

Symulator AS-1300 to urządzenie łączące wiele funkcjonalności, co pozwala na jego efektywniejsze wykorzystanie w równych obszarach badań:

- systemów wspomagających prowadzenie pojazdu,

- komunikacji wewnątrz systemu „otoczenie - kierowca - samochód\',

- zawartości i rozmieszczenia elementów wnętrza kabiny samochodu,

- zachowań kierowców i nowych rozwiązań w zakresie infrastruktury drogowej,

- elementów technologii „drive by wire\', takich jak aktywne układy hamulcowe,

- systemów komunikacji samochód-infrastruktura i samochód-samochód,

- zintegrowanych, nowych koncepcji sterowania pojazdem,

- wpływu leków i innych substancji na percepcję kierowcy,

- skuteczności szkoleń.

Podczas symulacji, wytwarzane jest wrażenie uczestnictwa kierowcy w realnym ruchu drogowym (rzeczywista kabina pojazdu marki Scania wraz z pełnym wyposażeniem, układ prezentacji obrazu o wysokiej rozdzielczości). Generowane są bodźce mechaniczne (wibracja kabiny i fotela kierowcy) oraz efekty dźwiękowe (czterokanałowy system nagłośnienia wewnątrz kabiny).Ważnym elementem symulatora jest układ wizualizacji, na który składa się cylindryczny ekran oraz zestaw projektorów połączonych z systemem komputerowym. Całość jest nadzorowana ze stanowiska operatora.

Pole widzenia wynosi 200 stopni, co oznacza, że kierowca podczas jazdy nie widzi krawędzi ekranu, tylko przesuwającą się stosownie do prędkości scenerię, wygenerowaną przez komputer (drzewa, budynki, elementy infrastruktury drogowej, ludzie, etc.).

O zaawansowanych możliwościach symulatora świadczy fakt, i, złożone modelowanie ruchu pojazdu obejmuje dynamikę nadwozia, podwozia, elementy zawieszenia i ogumienia, układ kierowniczy, hamulców, układy wspomagające prowadzenie pojazdu (wspomaganie hamulca, ABS, ASR), czyli wszystkie czynniki, które rzutują na zachowanie pojazdu w warunkach rzeczywistych. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej techniki, adepci kursu nauki jazdy z wykorzystaniem dynamicznego symulatora są znacznie lepiej przygotowani do pracy na różnych typach pojazdów, w dowolnie wybranych warunkach drogowych i atmosferycznych. Ponadto, możliwość „nieskończonego\' odtwarzania setek scenariuszy drogowych, w tym sytuacji niebezpiecznych, wyrabia u kierowców naturalne reakcje odruchowe, pozbawione stresu i paniki. Największą zaletą wykorzystania symulatora jest możliwość szkolenia w bezpiecznych warunkach, bez zagrożenia dla kursanta i instruktora.

Rozbudowane oprogramowanie symulatora dopuszcza projekcję do 100 obiektów drogowych jednocześnie i naśladowanie jazdy po ponad 200 km wirtualnych dróg, w różnych warunkach atmosferycznych i drogowych:

- deszcz,

- wiatr,

- śnieg,

- nawierzchnia o zmniejszonej przyczepności,

- mgła,

- noc lub dzień (równie, w połączeniu z: wiatrem, śniegiem, nawierzchnią o zmniejszonej przyczepności i mgłą.

Dodatkowo, uniwersalny charakter symulatora zapewnia:

- zmniejszenie kosztów szkolenia (m.in. o koszt paliwa, ubezpieczenia pojazdu etc.),

- ochronę środowiska,

- bezpieczną naukę jazdy w warunkach specjalnych,

- powtarzalność ćwiczeń umożliwiającą przyswojenie „dobrych praktyk\',

- zgodność z wymaganiami dyrektyw UE dotyczących szkoleń kwalifikacyjnych kierowców,

- długi cykl eksploatacji urządzenia (w porównaniu z rzeczywistym pojazdem).

Twórcy urządzenia przekonują, i, wykorzystanie symulatora przyczynia się znacząco do redukcji zanieczyszczenia środowiska naturalnego (nawet o 50%). Według szacunków norweskiego producenta, 1000 pojazdów ciężarowych generuje 40 500 ton dwutlenku węgla, podczas gdy cykl szkoleniowy z wykorzystaniem symulatora AS-1300 tylko 20 000 ton. Warto zaznaczyć, że już w fazie szkolenia, kierowcy mogą zdobyć wiedzę o ekonomicznym stylu jazdy, która zmniejsza zużycie paliwa w warunkach realnej eksploatacji pojazdów. Poza mniejszą uciążliwością dla środowiska, symulator jest również, narzędziem zmniejszającym koszty systemu nauczania kierowców:

- system szkolenia i możliwość komputerowej oceny wyników oznacza mniejsze zapotrzebowanie na pracę instruktorów na torze szkoleniowym,

- większa efektywność w porównaniu ze szkoleniami pojazdach, gdzie przeprowadzenie analogicznych zadań  pochłania więcej czasu  i jest mniej skuteczne;  w większości krajów  UE  4  godz.  ćwiczeń  na  symulatorze  są traktowane jak 7 godz. jazdy w rzeczywistym ruchu drogowym,

- ok. trzykrotnie niższy koszt godziny szkolenia w porównaniu ze szkoleniem na autodromie.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
ITS
symulator

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....