TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Pierwsze Solarisy Urbino 12 hydrogen dla Niemiec
InfoBus.pl - Opublikowano: 13.03.2020 11:00:22
25 wodorowych autobusów dla Niemiec

Przewoźnicy WSW Mobil GmbH z Wuppertal oraz RVK Köln zamówili łącznie 25 autobusów Solaris Urbino 12 Hydrogen.

Dziesięć z 25 zamówionych autobusów będzie kursować w Wuppertal, natomiast pozostałych 15 swoją pracę wykonywać będzie na liniach obsługiwanych przez RVK Köln w pobliskiej Kolonii. Do obu miast pierwsze z zamówionych nowoczesnych pojazdów Solaris Urbino 12 hydrogen zostaną dostarczone jeszcze w tym roku. Pozostałe zostaną przekazane obu przewoźnikom do końca 2021 roku.

Przypomnijmy, że nie są to pierwsze zamówienia na Solarisy z napędem wodorowym. Polska firma dostarczyła już do Hamburga dwa autobusy Urbino 18,75 electric oraz do Rygi 10 trolejbusów z wodorowym range extenderem. Z kolei włoski przewoźnik SASA Bolzano złożył w firmie Solaris zamówienie na 12 pojazdów Solaris Urbino 12 hydrogen o parametrach technicznych podobnych do pojazdów zamówionych przez WSW Mobil. Te dostawy zrealizowane będą już w 2021 roku, a pierwszy z zamówionych autobusów trafi do Włoch jeszcze w tym roku.

High Power

Ekologiczne pojazdy Solaris Urbino 12 hydrogen, które wkrótce trafią na niemieckie ulice, wykorzystują zestaw ogniw paliwowych o mocy 70 kW. Dzięki zastosowanej technologii autobusy będą miały możliwość pokonania na pojedynczym tankowaniu aż do 350 km. Energia elektryczna w ogniwie wodorowym powstaje w procesie odwróconej elektrolizy wody i przekazywana jest bezpośrednio do układu napędowego. Jedynymi produktami ubocznymi reakcji chemicznej zachodzącej w ogniwie są ciepło oraz para wodna. Pojazdy nie generują więc absolutnie żadnych szkodliwych substancji.

Wodorowe autobusy z Bolechowa wyposażone będą w baterię trakcyjną Solaris High Power o pojemności około 30 kWh, która ma za zadanie wspomaganie ogniwa paliwowego w chwilach największego zapotrzebowania na energię elektryczną. Bateria ładowana będzie energią pochodzącą z wodoru oraz poprzez rekuperację z procesu hamowania. Prąd uzyskany w wyniku elektrolizy napędzać będzie oś ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi.

Również w zakresie technologii magazynowania wodoru w pojeździe Urbino 12 hydrogen zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania. Pierwiastek gromadzony jest w postaci gazowej pod ciśnieniem 350 atmosfer w 5 zbiornikach nowej generacji na dachu autobusu. Zestaw kompozytowych butli typu 4 umieszczonych wzdłużnie nad pierwszą osią pojazdu ma pojemność 1560 litrów i pozwoli zmagazynować 37,5 kg wodoru.

Niemiecki standard

Oprócz rozwiązań stosowanych w większości nowoczesnych autobusów miejskich i stanowiących wyposażenie regularnie spotykane w pojazdach marki Solaris takich jak m.in. klimatyzacja, zaawansowany system monitoringu i informacji pasażerskiej, polski producent zastosuje w swych nowatorskich pojazdach Urbino 12 hydrogen szereg innowacyjnych rozwiązań wspomagających pracę kierowcy.

Wśród nich wymienić należy przede wszystkim system MobilEye Shield+ pozwalający kierowcy dostrzec więcej dzięki kamerom umieszczonym na zewnątrz pojazdu i w ten sposób wydatnie podnosząc poziom bezpieczeństwa pasażerów oraz innych uczestników ruchu. Kamery wykrywają pieszych oraz rowerzystów, znajdujących się w martwym polu pojazdu, co jest szczególnie istotne przy manewrach skrętu. W takim wypadku system ostrzega kierowcę akustycznie oraz poprzez sygnalizację świetlną. Ponadto urządzenie w taki sam sposób informuje kierowcę o każdym pieszym oraz rowerzyście w odległości do 80 cm od autobusu. MobilEye Shield+ reaguje również w przypadku opuszczenia pasa ruchu bez stosownej wcześniejszej sygnalizacji czy też braku zachowania odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu. System sygnalizuje także ryzyko kolizji, rozpoznaje ograniczenia prędkości i informuje o nich kierowcę na wyświetlaczu.

Klient WSW Mobil GmbH z Wuppertal zdecydował się także na zamówienie wraz z pojazdami systemu eSConnect, umożliwiającego lepsze zarządzania flotą. System eSConnect zapewnia zdalny dostęp do aktualnych danych pojazdu, co daje operatorom możliwość szybkiej reakcji na ewentualne usterki i lepszą kontrolę nad zasięgami. Co więcej, system eSConnect daje możliwość wygenerowania spersonalizowanych raportów z danymi historycznymi, dzięki czemu klient ma pełen dostęp również do sporadycznie pojawiających się alarmów oraz charakterystyk eksploatacji pojazdu. Dzięki ich analizie możliwe jest zaplanowanie eksploatacji floty w sposób zapewniający jej najwyższą operacyjność.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wodór
Solaris
Niemcy

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....