TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Pierwsze silniki Euro 4 na rynku (1) - Scania
Dariusz Więcławski - Opublikowano: 07.10.2004 17:50:50 1 komentarz
Pierwsze silniki Euro 4 na rynku (1) - Scania

W trakcie konferencji prasowej zwołanej podczas trwania targów IAA w Hanowerze, kierownictwo Scanii zaprezentowało strategię firmy w dziedzinie rozwoju silników Diesla w najbliższych latach. Bardziej precyzyjne dawkowanie paliwa oraz nowe technologie, takie jak EGR (recyrkulacja spalin) umożliwią w najbliższym czasie spełnienie przez silniki wysokoprężne norm ekologicznych Euro 4 i Euro 5. Już obecnie, niektóre silniki Scanii są oferowane w wersji spełniającej normy Euro 4.

"Scania jest jedynym producentem ciężarówek dużej ładowności, który już obecnie dostarcza klientom pojazdy z silnikami Euro 4. Dotąd, wyprodukowaliśmy ok. 250 takich ciężarówek, wyposażonych w silniki o mocy 420 KM." - powiedział Gunnar Rustad, dyrektor działu handlowo-serwisowego. "Układ EGR umożliwia pogodzenie utrzymania zużycia paliwa na takim samym poziomie, jak w dotychczas stosowanych jednostkach Euro 3, z wygodą użytkowania. Dzięki niemu, klienci Scanii będą mogli nadal tankować zwykły olej napędowy, bez potrzeby nabierania do zbiorników dodatkowych substancji." - dodał Hasse Johansson, dyrektor działu badawczo-rozwojowego Scanii. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu kombinacji kilku różnych technologii, opracowanych przez Skanię. Układ schładzania i recyrkulacji spalin (EGR) pozwala zmniejszyć temperaturę panującą w cylindrze podczas spalania, co wpływa na znaczne ograniczenie produkcji tlenków azotu w komorze spalania. Z kolei zastosowanie układu wtrysku wysokociśnieniowego (Scania HPI) pozwala na redukcję emisji cząstek stałych. Ponadto, w niektórych silnikach zostanie użyty system turbocompound, który pozwala z jednej strony zwiększyć wydajność spalania, a z drugiej strony daje możliwość precyzyjnego regulowania ilości spalin, które w ramach recyrkulacji mają znaleźć się w cylindrze. Dzięki temu połączeniu, silniki Scanii mogą spełnić normy Euro 4 bez konieczności dodatkowego oczyszczania w układzie wydechowym - emisja spalin zostaje ograniczona już u źródła, w komorze spalania. Redukcja emisji tlenków azotu powstających podczas spalania zazwyczaj wiąże się ze wzrostem zużycia paliwa. Jednak dzięki zastosowaniu opisanej powyżej kombinacji różnych rozwiązań, możliwe było utrzymanie poziomu zużycia paliwa w jednostkach Euro 4 na dotychczasowym poziomie. Ponadto, nie ma potrzeby tankowania żadnych dodatkowych substancji, co oznacza, iż koszty eksploatacji nowych silników nie wzrosły w porównaniu do jednostek Euro 3.

Pełna gama silników Scania Euro 4 za rok

Planuje się, iż pełna gama silników Scania Euro 4 pojawi się na rynku jesienią 2005 r. Jednostki o rzędowym układzie cylindrów, będą wyposażone w wymienione już systemy ECR i HPI, a także bezobsługowe katalizatory utleniające, zintegrowane z tłumikiem. Niektóre jednostki będą dodatkowo wyposażane w układ turbocompund. Silniki rzędowe nie będą więc musiały posiadać dodatkowych zbiorników na roztwór mocznika (AdBlue), dzięki czemu możliwe będzie zastosowanie większych zbiorników paliwa. W przypadku jednostek widlastych, aby zapewnić odpowiednią wydajność układu chłodzenia, Scania przewiduje użycie dodatkowo systemu selektywnej redukcji katalitycznej SCR (selective catalytic reduction), co wiąże się z koniecznością stosowania dodatkowych zbiorników na AdBlue. Pojazdy te można więc będzie użytkować tam, gdzie infrastruktura zapewnia możliwość tankowania tego płynu.

Silniki Euro 5 już w 2006 r.!

Już w 2006 r. Scania wprowadzi do oferty trzy jednostki napędowe spełniające normy Euro 5, korzystające z układu SCR - po jednym zakresie mocy dla silników 5-, 6- i 8-cylindrowych. Dzięki temu, przewoźnicy będą mogli korzystać z ulg podatkowych przewidzianych dla pojazdów spełniających ostrzejsze normy ekologiczne, niż aktualnie obowiązujące. Pełna gama silników spełniających standardy Euro 5 powinna pojawić się mniej więcej rok później, a więc dużo wcześniej, niż planowane na 2009 rok wprowadzenie w życie tejże normy. Będzie się to jednak wiązało z modernizacją całej palety oferowanych jednostek, polegającą głównie na zastosowaniu systemu Common-Rail oraz nowego układu wtrysku superwysokociśnieniowego XPI (eXtra high Pressure Injection), który umożliwi precyzyjną kontrolę nad procesem spalania na każdym etapie. Wszystkie jednostki Euro 5 - zarówno rzędowe, jak i widlaste - będą wyposażone w układy XPI, EGR i katalizator utleniający.

Co dalej z silnikami Diesla?

Dzięki niskiemu zużyciu paliwa, silniki Diesla pozostaną w najbliższych latach podstawowym źródłem napędu samochodów użytkowych dużej ładowności. Połączenie kilku nowoczesnych rozwiązań technicznych umożliwi zmniejszenie emisji spalin w tego typu silnikach do poziomu, przy którym głównym problemem będzie redukcja emisji dwutlenku węgla. Przyszłością silników wysokoprężnych będzie zastosowanie mieszanek oleju napędowego i biopaliw, a nawet syntetycznego oleju, produkowanego na bazie gazu ziemnego lub odpadów biologicznych.

W dalszej perspektywie, Scania przewiduje wprowadzenie silników Diesla pracujących na zasadzie HCCI (homogeneous charge compression ignition - zapłon samoczynny jednorodnej mieszanki), w których jednolita mieszanka paliwowo-powietrzna powstaje - podobnie, jak ma to miejsce w silnikach benzynowych - jeszcze poza komorą spalania. Zapłon mieszanki następuje jednak poprzez jej sprężenie, tak jak w tradycyjnych silnikach Diesla.

Wprowadzane obecnie, jak i będące w fazie badań, nowe rozwiązania techniczne, pozwalają Scanii ze spokojem patrzeć w przyszłość, zapewniając możliwości rozwoju produkowanych obecnie jednostek napędowych do pojazdów dużej ładowności na najbliższe 10-15 lat.

Zdjęcia w artykule pochodzą z firm Scania i Pentech.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Euro 4
silniki
Scania
  • marta – 06.01.2005

    pisze wlasnie prace mag o normach Euro i wasze artykuly bardzo mi pomogly:) dzieki:)

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....