TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Pierwsze rejestracje autobusów za listopad 2018
JMK InfoBus.pl - Opublikowano: 12.12.2018 10:00:01
Pierwsze rejestracje autobusów za listopad 2018

Przedstawiamy wstępne analizy polskiego rynku pojazdów użytkowych za listopad 2018 r. Tym razem wspólny rezultat w górę ciągnęły autobusy (+39,1% r/r) a samochody ciężarowe hamowały (-2,9% r/r).

Listopad br. zamknął się z głębszym spadkiem w porównaniu do poprzedniego miesiąca, niż by to wynikało ze zwyczajowej sezonowości o tej porze roku. We wszystkich kategoriach pojazdów użytkowych - zarejestrowano łącznie 2 557 szt. czyli mniej o 30,4% m/m. Nie był to też rekordowy listopad – wyniki były śladowo niższe niż osiągnięte rok wcześniej o 1,1% (-28 szt.). Odeszliśmy od rezultatu przekraczającego 3 tys. szt. Po dwóch wakacyjnych i spokojniejszych miesiącach br. już we wrześniu rejestracje osiągnęły rekordowe 3 169 pojazdów użytkowych pow. 3,5t. W październiku rezultaty (3 673) były jeszcze wyższe o 15,9% (m/m) i jest to najwyższy miesięczny rezultat całej grupy od początku roku. W listopadzie nastąpiło wyhamowanie tego trendu.

Przypomnijmy, że wysoki rezultat, przekraczający 3 tys. szt. w br. wystąpił trzykrotnie. Wcześniej miało to miejsce jedynie raz w ub. r. w grudniu (związane wtedy z zamykaniem roku i udrożnieniem systemu CEPiK 2.0) i wcześniej w grudniu 2013 roku (wprowadzanie od stycznia 2014r normy Euro VI). Teraz obniżenie w porównaniu do października ub.r. może być efektem uspokojenia po wysokich wynikach z poprzedniego miesiąca. Do tej sytuacji mogły przyczynić się też ostatnie decyzje z 3 grudnia br. Rady UE poprzedzone wcześniejszymi dyskusjami w sprawie transportu międzynarodowego, które pogarszają dotychczas sprzyjające m.in. polskim przedsiębiorcom transportowym warunki działania na rynku przewozów międzynarodowych w UE.

Wspólny rezultat podciągnęły w ostatnim miesiącu autobusy (+39,1% r/r) a samochody ciężarowe hamowały (-2,9% r/r). W porównaniu do poprzedniego miesiąca rejestracje w obu grupach pojazdów wykazały spadki, w pierwszej o 29,1% a w drugiej o 45,4%. Wydania pierwszych osiągnęły 2 404 szt. a drugich 153 szt. Od stycznia do listopada br. wjechało na drogi 30 353 pojazdy użytkowe z dopuszczalną masą powyżej 3,5t. i po ostatnim miesiącu jest to więcej o 13,0% niż w analogicznym czasie 2017r.

Nowe autobusy o DMC>3,5T

Kolejny miesiąc z rzędu zakończył się w grupie autobusów wysokim wzrostem. W listopadzie zarejestrowano 153 szt., więcej o 39% (+43 szt.) niż przed rokiem ale mniej niż w październiku br. o 45% (-127). Wydania w ostatnim miesiącu w grupie autobusów były na średnim poziomie dla analogicznego miesiąca z ostatnich 10 lat (153 szt.).

W grupie pojazdów najcięższych od 16t. wyróżniliśmy w październiku br. tylko 59 pojazdów (+84%) ( w październiku było 156), czyli więcej o 27 autobusy niż w analogicznym czasie przed rokiem.

Od początku roku na drogi wyjechały 2501 nowych autobusów, tj. więcej o 29% niż w takim samym czasie ub.r. W grupie pojazdów najcięższych od 16t. przybyło 1404 szt. (+19%) podczas, gdy rok wcześniej 1183 szt. Najmocniej w tej grupie były reprezentowane autobusy marki SOLARIS (337 szt.) i MERCEDES-BENZ (329) i następnie MAN (228 szt.)

W ogólnym rankingu marek pierwsze miejsce ma MERCEDES-BENZ, który wydał od początku roku 1044 autobusów (+17%). Drugi jest SOLARIS po rejestracji 386 szt. (+4%). Za nim MAN z rezultatem 237 rejestracji (+172%). Czwarte zajmuje FORD 180 szt. (+11%), a za nim IVECO 129 szt. (+130%).

Używane użytkowe

grupie używanych pojazdów użytkowych o DMC pow. 3,5t sprowadzanych do Polski z zagranicy, w listopadzie br. przybyło 2 682 szt. Jest to wynik, o 4,6% (+118 szt.) wyższy niż przed rokiem ale niższy niż w październiku br. o 10,1% (-327 szt.). Utrzymuje się stosunkowo wysoki poziom napływu używanych, sprowadzanych z zagranicy pojazdów użytkowych. Chociaż ostatni miesiąc ukształtował się nieco poniżej średniomiesięcznego rezultatu z br. który przekracza teraz 2,7 tys. szt. ale jest wyższy niż w ub.r. W całej grupie w listopadzie br. wyróżniliśmy 2 462 samochody ciężarowe (+6,7% r/r; -11,2% m/m) i 220 autobusów (-14,1% r/r; -7,6% m/m).

Od początku roku zarejestrowano 29 979 (+5,9%) sprowadzanych z zagranicy pojazdów użytkowych o DMC pow. 3,5t. i po ostatnim miesiącu, jest ich o 374 szt. (-1,2%) mniej niż nowych. W grupie tylko samochodów ciężarowych po listopadzie, używanych pojazdów zarejestrowano 27 080 szt. i było to mniej niż nowych o 772 szt. W grupie autobusów przybyło 2 899 używanych i w tej grupie dominacja nad nowymi utrzymuje się, są one liczniejsze niż nowe o 15,9% (+398 szt.).

WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rynek
nowe
Polska

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....