TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Pierwsze elektryczne Urbino 12 w Katowicach
InfoBus.pl - Opublikowano: 10.07.2020 13:00:57
Pierwsze elektryczne Urbino 12 w Katowicach ; fot. UM Katowice

Do Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Katowicach dostarczono pięć nowych autobusów elektrycznych Solaris Urbino 12 electric, które zakupionych za 12,5 mln zł netto.

Pierwotnie ten kontrakt przyznano firmie Ursus, ale nie wywiązała się ona z umowy i teraz zastąpił ją Solaris. Jak widać - skutecznie. O tym kontrakcie pisaliśmy już w InfoBusie TUTAJ

-"Pojazdy są obecnie rejestrowane i w najbliższych tygodniach wyjadą w trasę – podał katowicki magistrat.

Cztery razy pięć

Podsumowując elektrycznie Katowice to na początku 2019 roku firma Solaris dostarczyła do PKM pięć przegubowych Urbino 18 electric, do których teraz dołączy pierwszych 5 dwunastometrowych Urbino 12 electric.

Z kolei w czerwcu br. katowicki przewoźnik podpisał umowę na zakup kolejnych 5 Solarisów Urbino 12 electric, które zostaną przekazane w drugim kwartale 2021 roku. Wartość kontraktu wynosi 12,4 milionów złotych. w ramach tego kontraktu oprócz samych pojazdów, Solaris dostarczy również 5 stacjonarnych ładowarek plug-in.

Równolegle toczy się czwarty , elektryczny przetarg na kolejne elektryczne przegubowce - też w liczbie 5 sztuk, o którym pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ

Katowicka strategia

Jak zaznaczył prezydent Katowic Marcin Krupa, sukcesywna wymiana taboru PKM wpisuje się w plany miasta, dotyczące zrównoważonego transportu, ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji publicznej.

-"Sukcesywna wymiana taboru PKM Katowice wpisuje się w nasze kompleksowe myślenie o transporcie zrównoważonym – ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji publicznej. Wzrost komfortu podróży, w połączeniu z naszymi innymi działaniami, jak np. budowa centrów przesiadkowych, będzie kolejnym czynnikiem, który ma zachęcać mieszkańców do przesiadania się z własnego samochodu do autobusu. Po drugie zakup autobusów elektrycznych jest dla nas także elementem systemowych działań, których celem jest ograniczanie niskiej emisji" – powiedział Krupa.

100, w tym 10 elektryków

Dostawa pięciu nowych autobusów miejskich zamyka projekt zakupu 100 autobusów – w tym 10 o napędzie elektrycznym.

Lokalne władze zapowiadają, że w ramach kolejnych projektów już w przyszłym roku na ulice Katowic wyjedzie kolejnych 10 pojazdów elektrycznych.

Dostarczone właśnie autobusy są w bazie PKM. Po podpisaniu protokołów zdawczo-odbiorczych czeka je rejestracja, oznakowanie oraz instalacja niezbędnego wyposażenia, a formalności te potrwają około miesiąca. Nowe autobusy będą obsługiwały linie: 9, 10 i 632.

Zakupowa historia

Postępowanie przetargowe na dostawę autobusów elektrycznych zostało ogłoszone 30 kwietnia 2019 r. Przetarg wygrała firma Solaris Bus & Coach, a umowa została podpisana 12 sierpnia 2019 roku. Całkowity koszt zakupu pięciu pojazdów to 12,5 mln zł netto, z czego 10,6 mln zł to kwota dofinansowania z Unii Europejskiej.

Jak podkreśliła prezes PKM Katowice Helena Ulanowska, dzięki środkom unijnym jej przedsiębiorstwo może systematycznie realizować wymianę taboru na nowocześniejszy i przyjazny środowisku.

-"Zakup nowych, niskoemisyjnych pojazdów pozwala na znaczącą poprawę komfortu podróży, ograniczenie emisji spalin oraz dbałość o rozwój zrównoważonego transportu. Te wszystkie działania mają pozytywny wpływ na wzrost popularności komunikacji miejskiej wśród mieszkańców, co korzystnie wpływa na jakość życia w mieście" - wskazała prezes.

Katowicki standard

Autobusy Solaris Urbino 12 electric są napędzane centralnym silnikiem trakcyjnym o mocy 160 kW. Magazynowanie energii potrzebnej do napędzania pojazdów odbywa się za pomocą zestawu baterii najnowszej generacji o całkowitej pojemności 253,90 kWh. Ładowanie odbywa się przez złącze plug-in oraz tzw. pantograf odwrócony – podczas ładowania na znajdujące się na dachu odbieraki mocy opuszczany jest pantograf na stałe zamontowany na maszcie ładowarki stacjonarnej.

Autobusy jednorazowo mogą przewieźć 80 pasażerów, jest w nich 26 miejsc siedzących. Pojazdy są wyposażone m.in. w dwustrefową klimatyzację, która automatycznie dostosowuje temperaturę wewnątrz przestrzeni pasażerskiej w zależności od temperatury zewnętrznej, duży i czytelny wyświetlacz wewnątrz pojazdu z dynamiczną informacją pasażerską (pokazującą m.in. informacje o trasie przejazdu, nazwę kolejnego przystanku, datę i godzinę).

W autobusach jest też np. monitoring obejmujący kamery przestrzeni pasażerskiej oraz kamerę cofania i osobną kamerę w miejscu pracy kierowcy. Wyposażenie obejmuje także dodatkowe oświetlenie pomostów wejściowych oraz platformę dla wózków inwalidzkich, ładowarki USB pozwalające pasażerom doładować urządzenia mobilne oraz darmową sieć Wi-Fi dla pasażerów.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
elektrobus
PKM Katowice
Solaris

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....