Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

PGNiG: Kolejna umowa na LNG

infobus
20.12.2018 09:06
0 Komentarzy

PGNiG podpisało w środę – 19 grudnia – z firmą Port Arthur LNG, filiąamerykańskiego koncernu Sempra Energy 20-letni kontrakt na dostawy LNG. Mająone ruszyć w 2023 r., docelowo osiągając 2,7 mld m sześc. gazu rocznie. WedługPGNiG, kontrakt domyka portfel importowy LNG spółki.

Zgodnie z umową, Port Arthur LNG jest odpowiedzialne zadostarczenie gazu do terminalu, skroplenie i załadunek. PGNiG będzie odpowiadaćza transport, przy czym kontrakt ma formułę FOB – polska spółka może dowolniedysponować ładunkiem, np. sprzedać go do innego odbiorcy. Port Arthur LNG toprojekt terminala w Zatoce Meksykańskiej, który od 2023 r. ma umożliwić eksport11 mln ton LNG rocznie. Jak poinformowała Sempra Energy, kontrakt ma pewnewarunki, a jednym z nich jest podjęcie przez amerykańską firmę ostatecznejdecyzji inwestycyjnej (FID) wobec terminala.

W czasie ceremonii podpisania kontraktu prezes PGNiG PiotrWoźniak oświadczył, że umowa w całości wypełnia długoterminowy portfelimportowy LNG polskiej spółki, w związku z tym nie ma potrzeby go jeszczerozwijać. Podkreślał, że jest to kolejny normalny, standardowy kontrakt nadostawy LNG, który „czapką nakryje” umowy jakie PGNiG ma obecnie,zwłaszcza jeśli chodzi o ryzyko dostaw. „Pewności dostaw nie mamy zupełniew kontrakcie ze stroną rosyjską, a we wszystkich innych mamy pewnośćzupełną” – ocenił Woźniak. „Ryzyko przerwania dostaw nie musiało byćwyceniane” – dodał.

Prezes PGNiG zaznaczył, że chociaż spółka portfeldługoterminowy ma wypełniony w całości, to nie wyklucza sprowadzania więcejLNG. „Patrzymy łakomym okiem na rynki sąsiednie, te na wschód, południe, anawet na zachód od Polski. Myślę, że możemy być pewnym punktem jeśli chodzi opewność dostaw na nie” – zaznaczył Piotr Woźniak.

Kontrakt podpisano w siedzibie PGNIG w obecnościprzedstawicieli władz Polski i USA. Jak mówił przy tej okazji szef gabinetuprezydenta Krzysztof Szczerski, to wielka satysfakcja, że „które byływydyskutowane i podpisane przez prezydentów USA i Polski podczas dwóch szczytówpolsko-amerykańskich – w lipcu 2017 r. w Warszawie i we wrześniu 2018 r. wWaszyngtonie – przybierają już tak bardzo konkretne rezultaty”. Jak dodał,kontrakt świadczy o tym, że „to co jest zawarte w deklaracji ostrategicznym partnerstwie polsko-amerykańskim w trzech obszarach -bezpieczeństwo, energetyka, inwestycje – jest rzeczywistością”.

Amerykański podsekretarz energii Mark Menezes oświadczył, żew przypadku każdego kraju bezpieczeństwo energetyczne powoduje wzrostbezpieczeństwa narodowego. Są „tym większe, im większa jest dywersyfikacjaźródeł energii” – mówił. „W przyszłości liczymy na zwiększenie dostawdo Polski i do innych miejsc na świecie. Stoi przed nami większe zadanie,zadanie które jest związane z dobrobytem i bezpieczeństwem, które realizujemypoprzez podpisywanie umów takich, jak ta dziś podpisana” – dodał Menezes.

Podsekretarz stanu USA John Sullivan oceniał, że umowa toduży krok w kierunku zwiększenia eksportu energii z USA do Polski. „Tostrategiczny element naszej współpracy gospodarczej. Oba nasze kraje sązdecydowane na współpracę w bezpieczeństwie energetycznym. USA i Polskapodzielają wizję jeśli chodzi bezpieczeństwo energetyczne” – podkreślił.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastrukturyenergetycznej Piotr Naimski oświadczył z kolei, że umowa to kolejny krok wstronę realizacji strategii, „tej długofalowej, długoterminowej strategiipolskiego państwa, która zakłada uniezależnienie się od jednego,monopolistycznego dostawcy energii, w tym przypadku gazu ziemnego”.”To jest strategia, która jest czytelna, taktyka, która prowadzi do tego,że mamy kolejną umowę z amerykańskim dostawcą, która będzie realizowana przez 20lat i jest komplementarna w stosunku do tego, co robimy w Polsce w dziedzinierozbudowy infrastruktury” – zaznaczył.

Naimski odczytał też list od prezesa PiS JarosławaKaczyńskiego do prezesa PGNiG, w którym szef PiS wyraził wdzięczność za to, że”PGNiG zawiera kolejne porozumienie służące poprawie naszegobezpieczeństwa energetycznego, a które to jest jednym ze strategicznych zadańrządu Prawa i Sprawiedliwości”.

Z kolei wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski ocenił, żekontrakt i „obrany kierunek budowania nowej jakości bezpieczeństwaenergetycznego Polski jest już wpisany w politykę energetyczną państwa do 2040r.”

PGNiG ma obecnie w portfelu importowym LNG cztery dużekontrakty – w tym trzy z USA, jeden mniejszy oraz planowane dostawy spot. Od2024 r. spółka ma dysponować rocznym wolumenem rzędu 11,5 mld m sześc. roczniez LNG.(PAP)

Komentarze