TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Otwarty jak PKM Tychy? SIWZ na 23 przegubowe gazowce
INFOBUS.PL - Opublikowano: 14.12.2018 17:00:11 1 komentarz
Otwarty jak PKM Tychy? SIWZ na 23 przegubowe gazowce

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Tychach szuka jeszcze raz dostawców 43 autobusów na CNG. Dalej na celowniku spółki są 23 przegubowce i 20 pojazdów klasy MAXI. Sprawdzamy czego wymaga od tych pierwszych przewoźnik.

Warunki formalne ogłoszonego w w ubiegłym tygodniu postępowania oraz harmonogram dostaw opisaliśmy tutaj. W drugiej, koronnej części PKM szuka dostawcy 23 autobusów przegubowych. Szacunkowa wartość zamówienia wynosi 35 011 800 PLN netto. A to oznacza maksymalnie 1 522 252 PLN netto za autobus. Dostawy przegubowców odbędą się w dwóch transzach:

 • sześć autobusów w terminie od 1 do 25 marca 2020 r.
 • 17 autobusów w terminie od 1 do 25 maja 2020 r.

Wybór najlepszej oferty

"Przegubowe" oferty, które otrzyma tyski PKM zostaną ocenione w bardzo prosty sposób. Posłużą temu trzy kryteria. Cena ma 85% wagi. Łącznie 15% można uzyskać za zaoferowanie długich gazowców, które mają jak najniższe zużycie CNG w warunkach testu SORT2 (10%) oraz z silnikami o pojemności powyżej 8 l (5%). To spora zmiana w porównaniu z pierwszym przetargiem, gdzie premiowano duże silniki oraz producentów autobusów, którzy sami je wytwarzają.

Jakie autobusy?

PKM interesują wyłącznie autobusy całkowicie niskopodłogowe. Mają to być konstrukcje z nadwoziami o długości 17,8 – 18,75 m, szerokości do 2,55 m i nie wyższe niż 3,4 m. Każdy umożliwi podróż min. 146 pasażerom, w tym nie mniej niż 34 na miejscach siedzących. Przynajmniej 8 foteli ma być dostępnych z niskiej podłogi. Dostęp na pokład ma być zapewniony przez cztery lub pięć wejść. PKM dopuszcza drzwi w układzie 2-2-2-2, 1-2-2-2, 2-2-2-2-2 lub 1-2-2-2-2.

Pojazdy mają być napędzane silnikami gazowymi, które spełniają normę Euro 6. Dodatkowo muszą być one przystosowane do tankowania biogazem. Muzą to być jednostki o pojemności min. 7,65 l. Nie mogą być one słabsze niż 200 kW i osiągać min. 1000 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Zostaną one zblokowane z automatycznymi skrzyniami biegów ze zwalniaczami hydraulicznymi. Przekładnia musi posiadać oprogramowanie umożliwiające optymalizację zużycia paliwa. Nie zabraknie oczywiście systemu detekcji i gaszenia pożaru w komorze silnika.

Autobusy muszą posiadać klimatyzację z funkcją rozdzielenia pracy osobno na przestrzeń pasażerską i kabinę kierowcy. Moc agregatów ma być nie mniejsza niż 35 kW. Naturalna wentylacja ma być zapewniona przez wywietrzniki dachowe oraz przynajmniej 9 okien przesuwnych. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji gniazdka z portami USB. Nie zabraknie oczywiście także monitoringu.

PKM wymaga zamontowania trzech zewnętrznych wyświetlaczy diodowych o wysokiej rozdzielczości. W środku znajdą się cztery tablice- dwa LED-y o rozdzielczości 120 x 16 pkt oraz tyle samo monitorów LCD o przekątnej 23". Do tego oczywiście autobusy muszą posiadać GPS. Tyska spółka chce także, aby pojazdy były przystosowane do montażu urządzeń ŚKUP.

Typujemy...

Zapowiada się naprawdę ciekawy przetarg. PKM jest bardzo otwarty na możliwości producentów, czego wprost dowodzą bardzo liberalne wymagania i kształt SIWZ. Czy więc minimum trzy "przegubowe" oferty to realny scenariusz? Czas w końcu taki, że to przewoźnik musi iść na rękę producentom.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
PKM Tychy
CNG
 • PKTY – 14.12.2018

  Ciekawe za co te superki.

 • Konrad Filip – 14.12.2018

  Za trzy oferty...

 • Dawid Dziuba – 15.12.2018

  Im mniej wiesz tym lepiej śpisz. :)

 • czeslaw2 – 15.12.2018

  @dziuba: dobrze, że znam się na żartach. Tak mógł odpowiedzieć tylko berbeć z gimnazjum.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....