TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Otokar z Arrivą wjechał do Warszawy. Pierwsza certyfikacja
INFOBUS.PL - Opublikowano: 06.11.2018 17:30:44 1 komentarz
fot. ZTM Warszawa / WTP_Warszawa, twitter.com

Arriva przygotowuje się do realizacji kolejnego kontraktu przewozowego w Warszawie. Chodzi o zlecenie na wykonywanie przewozów autobusami klasy MIDI. Arriva rozpoczęła właśnie certyfikację pierwszego Otokara Vectio C. Docelowo w stolicy będą 34 autobusy tego typu.

Przypomnijmy, że to wszystko jest efektem ośmioletniej umowy, którą 28 maja podpisał warszawski Zarząd Transportu Miejskiego z Arrivą. Przewoźnik zaoferował wykonywanie przewozów małymi autobusami po stawce początkowej wynoszącej 6,26 zł/wzkm netto. W ramach zamówienia podstawowego daje to maksymalny zarobek w wysokości nawet 154 542 563,71 zł brutto. Kwota ta uwzględnia ewentualną waloryzację, bonus za wzorowe świadczenie usług oraz możliwość zamówienia przez ZTM pracy eksploatacyjnej na poziomie do 17,5 mln wzkm.

Zgodnie z warunkami kontraktu Arriva musiała pozyskać przynajmniej 28 autobusów klasy MIDI o długości ok. 9 m. Spółka zdecydowała się na zakup znacznie większej liczby autobusów niż przetargowe minimum. Będzie ich bowiem 34. A jeszcze ciekawszy był wybór pojazdów na potrzeby warszawskiego kontraktu. Arriva postawiła na Otokary Vectio C.

Dla tureckiego producenta oraz jego polskiego dealera, czyli firmy Bus Trans Technik to wyjątkowe zlecenie. Przede wszystkim to powrót Otokara na krajowe podwórko komunikacyjne, a po drugie pierwsza dostawa tak wysoce zindywidualizowanych pojazdów, które są wybitnie "szyte na miarę". Pierwszy pojazd rozpoczął właśnie certyfikację.

Otokar Vectio C w wersji wybranej przez Arrivę to niskowejściowy autobus z nadwoziem o długości 9,2 m, szerokości 2,35 m i wysokości niespełna 3,15 m. Wszystko wskazuje na to, że może nim podróżować ok. 55 - 57 pasażerów, w tym 26 na miejscach siedzących. Z niskiej podłogi mamy dostępnych 7 foteli, co jest wynikiem naprawdę dobrym w autobusie tej wielkości. Oczywiście coś za coś- odbyło się to kosztem zmniejszenia platformy dla wózków. Jednak uwzględniając specyfikę linii, z myślą o których były konfigurowane małe Otokary dla Warszawy nie należy tego traktować jako wadę.

Naturalną wentylację przestrzeni pasażerskiej zapewnia pięć przesuwnych okien. Nie mogło oczywiście zabraknąć klimatyzacji i monitoringu. Jest także biletomat grodziskiej firmy Mera-Systemy, zapewne typu BM102. Urządzenia umożliwia płatność kartą na dwa sposoby oraz za pomocą BLIK-a. Można w nim oczywiście także "podładować" bilet elektroniczny.

Skoro mały metraż to i kompletacja napędu musiała to uwzględniać. W autobusie- co w tej klasie jest jest dosyć powszechne- wykorzystano silnik Cummins ISB6.7E6C 280B. To jednostka o pojemności skokowej niespełna 6,7 l, która osiąga moc 209 kW oraz 1080 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Zblokowano ją z automatyczną skrzynią biegów Voith Diwa 6. To trochę zaskakujące, gdyż wydawało się, że Arriva chcąc ułatwić sobie serwis i zaopatrzenie postawi tak jak w Solarisach Urbino 12 na automaty ZF Ecolife. Ale skoro tak się nie stało to zapewne stoją za tym konkretne powody.

Przechodzimy do SIP-u. Arriva kolejny drugi raz w autobusach dla Warszawy stawia na mielecką firmę R&G Plus. Vectio C jest wyposażony w cztery diodowe wyświetlacze zewnętrzne o wysokiej rozdzielczości. W stolicy to standard, że tablice LED świecą na biało. A co wewnątrz? Tutaj znajdziemy dwa monitory LCD. Za kabiną kierowcy mamy ETM23. Natomiast przed drugimi drzwiami zamontowano ETM38, czyli nic innego jak "e-korale" Do tego oczywiście nie mogło zabraknąć głosowych zapowiedzi oraz systemu GPS. Całością steruje autokomputer SRG6000P.

Podsumowując- jest nieźle i śmiało można powiedzieć, że debiut warszawskich Otokarów Arrivy będzie niezłym autobusowym wydarzeniem na koniec roku. Ich liniowy start zgodnie z umową jest planowany na 22 grudnia. Pierwszy pojazd, który jest wzorcowym już od kilku dni przechodzi certyfikację. Nieoficjalnie dochodzą do nas pogłoski, że może się ona skończyć bardzo szybko. To może być więc dobrą referencją zarówno dla Arrivy oraz jej partnerów, wśród których Otokar i jego polski dealer pierwszy raz mają styczność z tak "ciężkim kalibrem", jakim bez wątpienia są warszawskie wymogi.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
ZTM Warszawa
Arriva
Otokar
Bus Trans Technik
  • zxcvbnm – 06.11.2018

    Zobaczymy jak będzie się prezentował na żywo, nie mniej jednak, szkoda, że nie wygrała opcja z BMC lub Autosanem. Zresztą ten przetarg powinien być na 10 m, gdzie punktowana by była niskoemisyjność.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....