TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Ostrołęka wybiera elektryczne Solarisy
INFOBUS.PL - Opublikowano: 10.06.2020 17:00:43
Ostrołęka wybiera elektryczne Solarisy

Ostrołęka zwiększyła budżet dzięki czemu kupi dwa elektrobusy klasy MAXI. Dziś, 10 czerwca miasto przystało na ofertę, którą przedstawił Solaris. Pozostaje czekać na podpisanie umowy.

Warunki formalnego tego postępowania opisaliśmy tutaj. Elektrobusy mają trafić do Ostrołęki w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy. Każdy autobus musi być objęty min. trzyletnią gwarancją całopojazdową i ośmioletnią na trwałość baterii trakcyjnych. Ponadto ich dostawca ma przekazać miastu także dwie ładowarki plug-in, każda o mocy min. 45 kW.

Czego chce Ostrołęka?
Miasto szuka dostawcy dwóch autobusów elektrycznych klasy MAXI z całkowicie niską podłogą. Mają to być konstrukcje z nadwoziami o długości do 12,5 m, szerokości 2,35 - 2,55 m i nie wyższe niż 3,4 m. Każdy umożliwi podróż min. 75 pasażerom, w tym nie mniej niż 28 na miejscach siedzących. Dostęp na pokład ma być dalej zapewniony przez trzy wejścia w układzie 2-2-2.

"Elektryki" dla Ostrołęki mają posiadać sterowanie impulsowe. Jeden lub dwa silniki trakcyjne muszą być o mocy znamionowej min. 160 kW. Zestrojenie napędu ma umożliwiać optymalną dynamikę jazdy w warunkach miejskich. Elektrobusy mają posiadać baterie trakcyjne lub inny typ zasobników energii, które będą miały pojemność min. 200 kWh. Na jednym ładowaniu mają przejechać min. 160 km, a zużycie energii w warunkach testu SORT2 nie może przekroczyć 1,4 kWh/km.

W trakcie co najmniej ośmioletniej gwarancji na baterie ich pojemność nie może spać poniżej 80% wartości początkowej. W przeciwnym wypadku dostawca pojazdu będzie musiał na własny koszt dokonać ich wymiany.

Pojazd musi być przystosowany do ładowania przez złącze plug-in o mocy 45 kW. Elektrobusy muszą posiadać klimatyzację z funkcją rozdzielenia pracy osobno na przestrzeń pasażerską i kabinę kierowcy. Moc chłodnicza agregatu ma być nie mniejsza niż 25 kW. Naturalna wentylacja ma być zapewniona przez wywietrzniki dachowe oraz minimum cztery okna przesuwne lub uchylnej. Nie zabraknie oczywiście także monitoringu oraz gniazd USB dla pasażerów.

Miasto wymaga zamontowania trzech zewnętrznych wyświetlaczy diodowych o wysokiej rozdzielczości. W środku znajdzie się monitor LCD o przekątnej min. 21" oraz jedna tablica LED w rozmiarze min. 120x16 pkt. Do tego oczywiście autobusy muszą posiadać GPS oraz głosowe zapowiadanie przystanków. Całością ma sterować autokomputer, który ma być kompatybilny z używanym przez MZK systemem R&G Plus.

Solarisy z High Energy+
14 maja minął termin składania ofert. W Ostrołęce na elektrobusy i ładowarki przygotowali 4 633 538,41 PLN brutto. Wychodziło więc średnio za elektryczną "dwunastkę" i urządzenie do ładowania 1 883 552,20 PLN netto. Bardzo nisko zważywszy na preferowanie długiej gwarancji na baterie oraz ich wysokiej pojemności. Do tego w umowie serwisowej kryje się kilka innych kruczków zwiększających cenę.

Nic więc dziwnego, że jedyna oferta przewyższała te szacunki. Przedstawił ją Solaris. Producent "jamników" zaproponował za całość 6 142 620 PLN brutto. Jeden Urbino 12 electric z ładowarką wychodził więc w cenie 2 497 000 PLN netto. Do tego jest trzyletnia gwarancja całopojazdowa oraz ośmioletnia na baterie.

Ostrołęka znalazła dodatkowe pieniądze i dzięki temu mogła rozstrzygnąć przetarg. Dziś oficjalnie poinformowano o wyborze Solarisa. Jeszcze tylko umowa i miejski projekt taborowy będzie zmierzał do finiszu.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
elektrobus
Ostrołęka
UM
MZK Ostrołęka
Solaris

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....