TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Opolskie. 21 szkół w regionalnym projekcie rowerowym
INFOBIKE - Opublikowano: 11.09.2019 19:36:09
Opolskie. 21 szkół w regionalnym projekcie rowerowym

21 szkół z Opolskiego, czyli blisko 2000 uczniów, będzie uczestniczyło w projekcie "Dwa zamiast cztery: Opolskie na rowery". W jego ramach uczniowie wezmą udział m.in. w rajdach rowerowych, zajęciach bezpiecznej jazdy i spotkaniach z pracownikami WORD.

Uczniowie o jeździe na rowerze

O jeździe na rowerze wypowiedzieli się uczniowie, których szkoły uczestniczą w projekcie.

Zakładam kask, kamizelkę odblaskową. Jeżeli jadę ulicą, pamiętam o tym, żeby zwracać uwagę na samochody, sygnalizuję też chęć skręcenia. Latem bardzo często korzystam z roweru – mówi uczennica Martyna Knapik. Dodaje, że jazda na rowerze związana jest z dbałością o ekologię.

Pasjonuję się jazdą wyczynową na rowerze. Z kolegami robimy różne triki, niejednokrotnie się wywrócimy, ale dzięki temu trenujemy technikę – powiedział Gracjan, który do szkoły najczęściej przyjeżdża na rowerze. Dodaje, że wg niego brakuje ścieżki obok naszej szkoły.

Projekt na lata

Projekt "Dwa zamiast cztery: Opolskie na rowery" ma trwać przez najbliższe lata. Do do pierwszego etapu przystąpiło 21 szkół z całego regionu.

To jest projekt dla dzieci i nas, dorosłych, którzy odpowiadamy za nich i za infrastrukturę. W naszym województwie stale przybywa ścieżek rowerowych. Wiele z nich jest właśnie budowanych, za chwilę będą z nich korzystać nasi mieszkańcy. Chcemy pokazać, że na rowerze warto być dobrze zabezpieczonym i ubranym. Te dobre nawyki dzieci przeniosą do domu. Powiedzą o tym, że należy mieć kask, kamizelkę, dobrze oświetlony rower – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, który dodaje, że kask niejednokrotnie uratował życie.

Coraz częściej będziemy korzystać z rowerów. Mamy bowiem świetną infrastrukturę, kupowanych jest coraz więcej rowerów. Co roku w naszym projekcie będzie brało udział około 20 szkół. Obok bezpieczeństwa, stawiamy również na małą infrastrukturę rowerową. W miejscu, gdzie np. brakuje wiaty rowerowej czy stojaków, przekażemy pieniądze na ich zainstalowanie. Ciekawym pomysłem byłaby tablica koło tzw. "witaczy", że dane miasto sprzyja rowerzystom i należy na nich uważać – powiedział marszałek województwa opolskiego.

Inauguracja i rozmowy o bezpieczeństwie

Projekt zainaugurowano w szkole w opolskiej dzielnicy Groszowice.

Mamy wiele pomysłów związanych z bezpieczną jazdą na rowerze. Chcemy mówić nie tylko o bezpiecznej jeździe, ale pokazać, że Opolszczyzna ma ciekawe zakątki, gdzie można poruszać się rowerem. Za chwilę ogłosimy konkurs na nakręcenie filmu, który będzie promował jazdę na dwóch kółkach – mówi Jolanta Ślemp, dyrektorka szkoły.

W trakcie inauguracji projektu dzieci miały okazję spotkania się m.in. z osobami propagującymi jeżdżenie rowerem w tandemie czy policjantem Maciejem Milewskim z Komendy Wojewódzkiej Policji, który zajmuje się ruchem drogowym – informuje oficjalny portal Samorządu Województwa Opolskiego.

Bezpieczeństwo jest tą dziedziną, z którą spotykamy się przez całe życie. W ostatnich latach dla rowerzystów stworzono wiele możliwości. Nadal jednak ścieżki rowerowe przecinają się z drogami i tam dochodzi do wielu niebezpiecznych sytuacji. Wielu kierowców nie zna zasad ruchu drogowego. Dlatego będziemy mówić o uprawnieniach, które mają rowerzyści – mówi Maciej Milewski. Tłumaczy, że najczęściej kierowcy ignorują śluzy rowerowe, kontrapas, możliwość jazdy "pod prąd" na wyznaczonych drogach. – Należy upowszechniać tego typu rozwiązania – zaznacza.

O kwestiach bezpieczeństwa z WORDem

Jesteśmy kojarzeni z tymi, którzy egzaminują przyszłych kierowców, ale naszym zadaniem jest również edukacja związana z ruchem drogowym. Patrząc na statystyki, w zeszłym roku w województwie opolskim było 100 wypadków z udziałem rowerzystów, 13 z nich ze skutkiem śmiertelnym. Oprócz przygotowania do egzaminu na kartę rowerową, chcemy prowadzić zajęcia związane z bezpieczeństwem, tak, aby młodzi ludzie świadomie wyjeżdżali na drogę. Mam nadzieję, że to pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwopowiedział dyrektor WORDu Edward Kinder - instytucji, która jest partnerem programu.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, pracownicy WORD odwiedzą szkoły biorące udział w programie. W każdej z nich będzie również koordynator, który zostanie przeszkolony i będzie prowadził zajęcia dla młodzieży i dzieci. Będą oni też organizować wyjazdy i pokazywać niebezpieczne miejsca.

Wyposażenie dla szkół

UMWO oraz WORD wyposażą szkoły w stojaki rowerowe, elementy miasteczka ruchu drogowego, fantom szkoleniowy, defibrylator szkoleniowy, tablice edukacyjne. WORD na potrzeby kampanii zakupił: kaski rowerowe, kamizelki, lampki rowerowe, zabezpieczenia rowerowe, koszulki z logotypem kampanii, klucze rowerowe 16w1, które zostaną wykorzystane jako nagrody podczas konkursów.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Opolskie
projekt

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....