TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Opawa z pierwszymi trolejbusami na SOR NS12
Konrad Bek - Opublikowano: 12.01.2018 09:25:42
Opawa z pierwszymi trolejbusami na SOR NS12

Opawa zamówiła pierwsze trolejbusy Škoda 32 Tr z nowym nadwoziem SOR NS12.

W tym roku do czeskiej Opawy przyjadą pierwsze trolejbusy Škoda 32 Tr w najnowszym nadwoziu SOR NS12. Pod koniec września 2017 roku, komunalna firma transportowa z Opawy (MDPO) ogłosiła przetarg na dostawę 10 szt. nowych trolejbusów, które chciałby rozmieścić na odcinkach, na których do tej pory nie ma jeszcze trakcji – obecnie jest to tylko możliwe na linii 221, po której poruszają się pojazdy z dodatkowym agregatem diesla.

Termin składania ofert w przetargu został przesunięty kilka razy, a ostatecznie na początku grudnia 2017 r. zwycięzcą przetargu została Škoda Electric, która będzie uczestniczyć w produkcji trolejbusów razem z fabryką SOR. Jednak obecnie nie ma obecnie produkcji modelu Škoda 30 Tr, a od początku roku rozpoczęto produkcję modelu Škoda 32 Tr, które mają już nową karoserię opartą na najnowszej stylizacji modelu SOR NS12. Autobus ten został po raz pierwszy zaprezentowany we wrześniu 2016 roku na targach IAA w Hanowerze, a produkcję seryjną rozpoczęto jesienią ubiegłego roku.

Cena adekwatna do wyposażenia

Pierwsze trolejbusy, które powinny zostać dostarczone od 1. do 30. września 2018 r. kosztowały 135,5 mln CZK (bez VAT), zatem cena jednostkowa wynosiła 13,5 mln CZK (bez VAT) – ok. 2,17 mln zł netto za jeden trolejbus od Škody.

Umowa z przewoźnikiem została podpisana 9 stycznia 2018 r., a następnie opublikowana w rejestrze umów.

Trolejbusy będą wyposażone w baterie na bazie ogniw LTO (z tytanianu litu), a łączna pojemność wyniesie 42,1 kWh. Pełna bateria starczy na co najmniej 8 km jazdy bez trakcji trolejbusowej, a ładowanie nastąpi podczas jazdy pod napięciem sieci. Wyposażenie trolejbusów pozbawione będzie m.in. klimatyzacji przestrzeni pasażerskiej, co uwaga - będzie zupełną nowością w opawskiej komunikacji miejskiej. Do tego dojdzie także systemu monitoringu wewnątrz pojazdów.

Przypomnijmy jeszcze, że ostatnie trolejbusy do przewoźnika dostarczyła również Škoda Electric w postaci 2 szt. modelu Škoda 26 Tr w nadwoziu Solarisa Urbino 12 w 2015 roku.

Przewaga autobusów maleje

Tabor autobusowy przewoźnika na ten moment składa się z 38 autobusów: 5 szt. Solarisów Urbino 12 zakupionych w 2002 roku, 14 szt. Irisbusów Citelis 12M zakupionych w 2011 roku, 7 szt. Iveco Urbanway 10,5M CNG z 2015 roku, 8 szt. Iveco Urbanway 12M CNG z 2015 roku oraz 4 szt. wysokopodłogowych Karos C954E.1360, które zastąpiły spalone autobusy podczas pożaru zajezdni.

Z kolei trolejbusów jest aż 35: 1 szt. Škoda 14 TrR z 1983 roku, 1 szt. Škoda 14 Tr07 z 1985 roku, 8 szt. Škoda 14 Tr17/6M z 1995 roku, 1 szt. Škoda 21 Tr z 2001 roku, 11 szt. Solarisów Trollino 12AC zakupionych na przełomie 2002 i 2006 roku oraz 13 szt. Škoda 26 Tr Solaris zakupionych w 2010 roku (8 szt.), 2014 roku (5 szt.) i 2015 roku (2 szt.).

Należy się spodziewać, że nowe trolejbusy zastąpią już wysłużone pojazdy z floty przewoźnika.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
trolejbus
Skoda
SOR
Czechy

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....