Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ogórkiem na 25-lecie MZK Pabianice

infobus
30.08.2017 11:31
0 Komentarzy

Miejski Zakład Komunikacyjny w Pabianicach świętuje 25-lecie działalności. Z tej okazji, w niedzielę 10 września na ulice Pabianic wyjedzie czerwono-kremowy „ogórek” na specjalną, bezpłatną linię „25”.

-„Zapraszamy mieszkańców Pabianic w sentymentalną podróż do przeszłości zabytkowym Jelczem 272 Mex, zwanym popularnie „ogórkiem” – mówi Jarosław Habura, prezes MZK Pabianice. – Spotkamy go na specjalnej linii „25”, której trasa przebiegać będzie między pętlą Waltera-Jankego, centrum i dworcem kolejowym. Jak za dawnych lat, w autobusie będzie pracował konduktor. Tym razem pamiątkowe bilety na przejazd będzie jednak wydawał za darmo. Okolicznościowy bilet można też dostać w Punktach Sprzedaży Biletów MZK – przy Narutowicza 9 oraz na pętlach Dworzec PKP i Waltera-Jankego.

„Ogórek” wyruszy z krańcówki na Bugaju, następnie przejedzie ulicami: Waltera-Jankego, Nawrockiego, 20 Stycznia, 3 Maja (z powrotem: Szewską, Skargi), Warszawską, Zamkową, Kilińskiego, Orlą, Wileńską, Śniadeckiego, Jana Pawła II, Wiejską i Łaską do Dworca PKP, zatrzymując się po drodze na przystankach. Szczegółowy rozkład jazdy dla wszystkich przystanków dostępny jest na stronie internetowej komunikacjapabianice.pl. Liczba miejsc jest ograniczona (29 siedzących i maksymalnie 52 stojące), dlatego konduktor będzie wydawał jeden bilet jednoprzejazdowy na osobę.

Ogórki w Pabianicach

Miejska wersja legendarnego Jelcza była produkowana przez prawie 20 lat na licencji Skody w Jelczańskich Zakładach Samochodowych. Ogórki woziły mieszkańców Pabianic od 19 lipca 1972 roku, gdy uruchomiono pierwszą, miejską linię autobusową, nr „1”. Zostały oznaczone czterocyfrowymi numerami taborowymi zaczynającymi się od cyfry 5 (oznaczającej numer zajezdni MPK przy ul. Lutomierskiej w Pabianicach). W kolejnych latach wyruszały nie tylko na „jedynkę”, ale także na linie „2” i „2bis”. Były nieodłącznym elementem krajobrazu miasta aż do 1983 roku, gdy zostały zastąpione partią 36 nowych Ikarusów 260.

Egzemplarz, który 10 września wyruszy na trasę linii „25” pochodzi z 1977 roku i jest jednym z ostatnich wyprodukowanych pojazdów tej serii. Nigdy nie jeździł w komunikacji miejskiej, dzięki czemu zachował się w dobrym stanie.Do 1989 r. służył Milicji Obywatelskiej, a od 1999 r. jest własnością Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie. Wroku 2003 odzyskał pełną sprawność mechaniczną, a w 2008 także oryginalny schemat malowania i mnóstwo detali. „Ogórek” wywołuje falę zainteresowania, gdziekolwiek się pojawi. Wystąpił w produkcjach filmowych i telewizyjnych.

Przypomnijmy, że Miejski Zakład Komunikacyjny w Pabianicach został utworzony w 1992 roku i przejął wówczas obsługę pabianickiej komunikacji miejskiej od łódzkiego MPK. Kursy „ogórka” nie tylko uświetnią 25-lecie MZK, ale także zainaugurują w Pabianicach tegoroczny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

Komentarze