TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Oficjalna prezentacja hybryd Volvo w Koszalinie
InfoBus.pl - Opublikowano: 24.11.2019 10:00:57
Hybrydowe autobusy Volvo na ulicach Koszalina ; fot. MZK Koszalin / FB

MZK Koszalin oddało do użytku pięć autobusów hybrydowych oraz centrum przesiadkowe.

Miejski Zakład Komunikacji w Koszalinie oddał w czwartek do użytku pięć autobusów Volvo 7900 Hybrid oraz centrum przesiadkowe przy ul. Wąwozowej. Inwestycjami w niskoemisyjny tabor i infrastrukturę spółka chce zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej.

Koszalińskie autobusy

Pięć autobusów Volvo 7900 Hybrid wykonanych i dostarczonych przez wrocławską fabrykę zamawiającemu je Miejskiemu Zakładowi Komunikacji w Koszalinie zostało w czwartek oddanych do użytku. To pierwsze hybrydowe pojazdy w taborze MZK. Ich zakup to koszt 9,4 mln zł, z czego 5,4 mln zł stanowiła unijna dotacja.

Jak poinformował prezes MZK Andrzej Bacławski nowe niskoemisyjne, komfortowe autobusy oraz centrum przesiadkowe mają służyć temu, by mieszkańcy chętniej korzystali z komunikacji miejskiej. Dodał, że planowane są tu jeszcze nasadzenia kilkudziesięciu drzew i krzewów.

Kupione przez MZK autobusy hybrydowe mają 12 metrów długości, mogą pomieścić do 70 pasażerów, w tym 32 na miejscach siedzących. Autobusy zostały wyposażone w system informacji pasażerskiej (wizualnej i głosowej), klimatyzację, gniazda USB pozwalające pasażerom naładować telefon, pełen system monitorowania pojazdu, system detekcji i gaszenia pożaru silnika, oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne energooszczędnymi lampami w technologii LED, siedzenia z logotypem miasta, nowoczesne kasowniki.

Jedliński zaznaczył, że wybór taboru hybrydowego, a nie autobusów elektrycznych, był powodowany bardzo wysokimi kosztami eksploatacji tych drugich. "Wybraliśmy ten pośredni sposób dbania o środowisko w mieście Koszalinie" – powiedział Jedliński.

Autobusy Volvo 7900 Hybrid są wyposażone w baterie, silnik elektryczny i mały silnik diesla. Jak podaje producent odzyskują energię potrzebną do wykorzystania napędu elektrycznego podczas hamowania oraz z nadwyżki mocy silnika spalinowego i mają możliwość jazdy wyłącznie na silniku elektrycznym na dystansie co najmniej kilkuset metrów. Nie wymagają dodatkowej infrastruktury do ładowania. Zużywają od 30 do 40 proc. mniej paliwa i emitują od 40 do 50 proc. mniej spalin w porównaniu z analogicznymi autobusami z napędem diesla.

MZK w Koszalinie ma flotę ok. 60 autobusów. Pod koniec 2018 r. spółka, dzięki unijnemu dofinansowaniu, kupiła siedem niskopodłogowych, ale spalinowych, autobusów marki Scania. Jedliński zapowiedział wówczas, że kolejne zamówienia dotyczyć będą autobusów hybrydowych.

Przesiadkowe centrum

W pierwszy kurs autobusy wyjechały z otwieranego w czwartek Centrum Przesiadkowego "Koszalin-Wąwozowa", którego wykonawcą była lokalna firma "Domar". Inwestycję zrealizowała za 6,7 mln zł, z czego 3,7 mln zł stanowiła dotacja unijna.

Bacławski zaznaczył, że w pełni centrum przesiadkowe będzie spełniało swoją rolę, gdy wybudowany zostanie peron PKP Koszalin-Północ. Ta inwestycja jest uwzględniona w studium modernizacji linii kolejowej Gdańsk-Szczecin i planowana do realizacji w przyszłej perspektywie finansowej UE.

Prezydent Koszalina Piotr Jedliński wskazał, że ruch w okolicy centrum przesiadkowego niedługo wzrośnie, bo trwa miejska inwestycja połączenia ul. Władysława IV z drogą ekspresową S6.

Centrum przesiadkowe obejmuje pętlę autobusową przy ul. Wąwozowej z wiatami przystankowymi, sąsiednim parkingiem i stacją dla rowerów. Jest też monitor z rozkładem jazdy oraz biletomat. Tablica dynamicznej informacji pasażerskiej posiada specjalny przycisk TTS wspomagający osoby słabo i niedowidzące.

Przebudowane zostało również skrzyżowanie ulic Władysława IV i Wąwozowej, które zyskało inteligentną sygnalizację świetlną ( priorytet przejazdu dla komunikacji miejskiej ) poprawiającą bezpieczeństwo.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
hybryda
Volvo
MZK Koszalin

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....