TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Ofensywa CNG - Jelcz ponownie w Rzeszowie
Krzysztof Kuchta - Opublikowano: 19.12.2006 13:35:48 12 komentarzy
Ofensywa CNG - Jelcz ponownie w Rzeszowie

Trzy fabrycznie nowe autobusy Jelcz M120M/4 Mastero zasilane gazem dotarły w poniedziałek 11 grudnia br. do rzeszowskiego MPK. Do końca roku przyjedzie jeszcze siedem kolejnych zamówionych wozów. Nowe pojazdy w odróżnieniu od dotychczas kupowanych gazowych Jelczy i Solarisów są wysokopodłogowe. Mają zostać skierowane głównie na linie podmiejskie, bo zwłaszcza w warunkach zimowych, na bardziej zaniedbanych drogach poradzą sobie lepiej od niskopodłogowców. Na trasy wyruszą w przyszłym tygodniu. Nowe pojazdy otrzymają numery boczne 667-676.

- Autobus ma kratownicę wykonaną ze stali chromoniklowej, a poszycie nadwozia również jest odporne na korozję - wylicza zalety Jelcza Wiesław Pomianek, dyrektor MPK. - Dzięki temu będzie bardzo wytrzymały i przewiduję, że czeka go długa eksploatacja. Stalowe butle z gazem (jest ich 12) umieszczono nie na dachu jak w autobusach niskopodłogowych, ale pod podłogą. Tankowanie wozu trwa 20 minut, a pojemność butli wystarcza na przejechanie ok. 400 km czyli całodzienną obsługę linii. Wóz ma taki sam silnik typu MAN E2866 DUH03 jak używane w MPK niskopodłogowe Jelcze M125M/4. Zupełnym nowum w rzeszowskich realiach jest klimatyzacja kabiny kierowcy. To podniosło jednostkowy koszt wozu o 10 tys. zł, ale znacznie poprawi komfort pracy np. w czasie upałów. - Chcemy, by już przy każdych kolejnych naszych zakupach był to standard wyposażenia - mówi dyrektor Pomianek.

Za 10 nowych wozów MPK zapłaci prawie 6 mln zł. Cena jednego autobusu typu Jelcz M120M/4 Mastero dla Rzeszowa to niecałe 599 tys. zł. Taki zakup jest możliwy dzięki dotacji z EkoFunduszu. W tym roku wyniesie ona 2,8 mln zł, co pokryje koszty czterech wozów i dwóch trzecich piątego. W 2007 roku MPK otrzyma z EkoFunduszu jeszcze 1,2 mln zł. Dwa kolejne wozy dołączą do pierwszej trójki w piątek 15 grudnia, a pięć następnych przyjedzie z Jelcza do końca roku. Rzeszowskie MPK będzie mieć wtedy 32 autobusy na gaz. - W przyszłym roku zamierzamy kupić osiem dalszych autobusów na gaz ziemny - zapowiada Wiesław Pomianek. - Głównym kryterium w przetargu będzie cena. Przetarg będzie elastyczny i obok autobusów w pełni niskopodłogowych chcemy do niego dopuścić także wozy niskowejściowe z niską podłogą na części długości autobusu.

W tej chwili MPK Rzeszów użytkuje ponad 190 autobusów. Wśród nich napędzane gazem jest 22: 2 przerobione Jelcze 120M, 11 Jelczy M125M/4 Vecto oraz 9 Solarisów Urbino 12 III generacji. Nowe Jelcze M120M/4 zastąpią stare wozy typu PR110. W tym roku zakupiono już 10 autobusów (1 M125M/4 i 9 Solarisów). Eksploatacja “gazowców”jest tańsza o 20 do 30 procent od wozów na olej napędowy.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
autobus
Jelcz
MPK
Rzeszów
 • Deco – 19.12.2006

  Autor tekstu się nie popisał (chyba sie nie zna na modelach Jelcza). Zamiast napisać Supero to napisał co innego :)

 • transik – 19.12.2006

  na tych Jelczach jest napis "Mastero"

 • rrr – 20.12.2006

  Trzeba raczej zapytać producenta czemu umieścił na autobusach napis Mastero zamiast Supero. Czyżby goście z Jelcza nie znali nazw własnych wyrobów??? To trochę dziwne...

 • Lu – 20.12.2006

  Prawdopodobnie zrobili za dużo atrap z tą nazwą i teraz lecą z nią do wszystkich modeli

 • Deco – 20.12.2006

  Klejenie znaczków odbywa się po pomalowaniu budy(chyba brakło im znaczków z nazwą Supero) :)

 • baribal – 20.12.2006

  Dobrze, że doły drzwi pomalowali na czerwono!

 • hellix – 22.12.2006

  Ale padło. W porównaniu do Solarisów to wygląda śmiesznie. Vectro jeszcze jakoś jeżdziło choć skrzypi w środku od nowości. A to to już nawet nie ma co komentować.

 • eMDe – 22.12.2006

  to jest przesada! żeby tak nazwy podmieniać? niezłe wpadki jelcza,niby małe ale zawsze....

 • Matt – 26.12.2006

  Jelcze te w swojej flocie ma Grodzisk, tylko że Diesle. Te autobusy to straszna kupa, skrzypią mają wąskie przejscia, schodzi z nich ciągle powietrze. Mowiac krotko BADZIEWIE!!!

 • zz – 28.12.2006

  Powietrze to chyba zeszło z Ciebie po napisaniu tego komentarza

 • Darek – 28.12.2006

  Za tą cene nie można się spodziewać super busa

 • damiii – 05.11.2007

  jaka jest obecna cena z m3 cng w rzeszowie???

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....