TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Nowy Urbino 18 dotarł do Krakowa
INFOBUS.PL - Opublikowano: 23.06.2017 15:43:39 32 komentarze
fot. MPK Kraków

Do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie dotarły już pierwsze Nowe Urbino 18. W sumie przewoźnik nabędzie w formie siedmioletniego leasingu 77 pojazdów tego typu. Wartość kontraktu to prawie 121 mln zł netto.

Przetarg, który ostatecznie padł łupem Solarisa i PKO Leasing krakowskie MPK ogłosiło w drugiej połowie lipca ubiegłego roku. Przewoźnik zdecydował się pierwszy raz na pozyskanie nowych autobusów w formie leasingu. 77 fabrycznie nowych, bogato wyposażonych i w pełni niskopodłogowych przegubowców miało być spłacanych przez siedem lat od momentu przekazania ich krakowskiej spółce. Z momentem uiszczenia ostatniej raty leasingowej pojazdy staną się własnością przewoźnika.

Nowe Urbino 18, które kilka dni temu zaczęły docierać do Krakowa spełniają wszystkie wymagania MPK. Szczegółowo pisaliśmy o nich tutaj. Autobusy umożliwiają podróż ok. 145 pasażerom. 40 osób ma zagwarantowane podróżowanie na fotelach typu Ster 8MU Ultra Light. 16 siedzeń jest dostępnych z niskiej podłogi. Jako ciekawostkę należy uznać zastosowanie pierwszy raz w Nowym Urbino 18 układu "prezesowskiego" na prawym przednim nadkolu. Na pokład autobusu można się dostać dzięki czterem wejściom w układzie 2-2-2-2.

Nowe nabytki krakowskiego MPK są napędzane silnikami diesla spełniającymi normę Euro 6. Jednostka napędowa to DAF MX-11. Ma ona 10,8 l pojemności skokowej, moc 369 KM i osiąga 1600 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Zblokowaną ją z automatyczną sześciobiegową skrzynią biegów typu ZF Ecolife.

Naturalną wentylację zapewnia 11 przesuwnych okien oraz umieszczone nad sufitem wentylatory nadmuchowe. Przestrzeń pasażerska jest klimatyzowana przy pomocy dwóch urządzeń, najprawdopodobniej produkcji firmy Spheros. Kierowca ma do dyspozycji niezależną klimatyzację kabiny.

Dodatkowe udogodnienia to monitoring oraz gniazdka USB. Autobusy przystosowano do montażu automatów biletowych. System informacji pasażerskiej oparto na rozwiązaniach mieleckiej firmy R&G. Składa się on z czterech zewnętrznych wyświetlaczy diodowych o wysokiej rozdzielczości oraz trzech wewnętrznych tablic LCD. Dwie są o przekątnej 23" i umiejscowiono je tuż przed przednim zwisem oraz za przegubem. Ostatnia 38" (tzw. "e-korale") została zamontowana po prawej stronie między pierwszymi a drugimi drzwiami. Nie zabrakło oczywiście głosowych zapowiedzi przystanków.

MPK Kraków jest obecnie największym użytkownikiem pojazdów z rodziny Nowego Urbino. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku przewoźnik odebrał 60 egzemplarzy jego standardowej wersji. W tym roku dojedzie do Krakowa jeszcze 20 elektrobusów z tej serii. Będzie to 17 sztuk Nowego Urbino 12 electric oraz trzy elektryczne "osiemnastki". Łącznie po zakończeniu wszystkich dostaw spółka będzie dysponowała 157 pojazdami z nowej odsłony popularnych "jamników".


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK Kraków
Solaris
PKO Leasing
leasing
 • fan pis – 23.06.2017

  BRAWO, BRAWO!

 • Ss – 23.06.2017

  No i to jest ładnie napisane, a nie skopiowane :)

 • . – 23.06.2017

  Tylko gdzie jest ta czwarta tablica zewnętrzna?

 • Hehuh – 23.06.2017

  O co dokładnie chodzi z tym prawym przednim nadkolem?

 • MichalK – 23.06.2017

  No, a w Warszawie nadal do znudzenia Urbino III generacji.

 • Misiek Krk – 23.06.2017

  Oby tylko "urządzenie ogrzewczo-klimatyzacyjne" nie żyło własnym życiem jak w niektórych krakowskich krótkich jamnikach IV gen.

 • ashir – 23.06.2017

  A w Warszawie również będzie IV generacja, w przyszłym roku przyjedzie 10 Solarisów Urbino 12 Electric IV generacji, a diesle to kwestia czasu. :)

 • farafiu – 23.06.2017

  Do Pana Kropki. W członie B nad kołem.

 • adrian – 23.06.2017

  Co to jest ten "układ prezesowski" ??

 • Waldek – 23.06.2017

  Nie wiesz? Jarosław i jego dwór. Ucha prezesa nie oglądałeś?

 • . – 24.06.2017

  @farafiuJakoś na zdjęciu lewego boku (sprzed 2 miesięcy) nie widać tam żadnej tablicy.

 • farafiu – 24.06.2017

  Jakim zdjęciu?

 • pavlos – 24.06.2017

  Malowanie jak gdyńskie.

 • Adrian AS – 24.06.2017

  MALOWANIE tragiczne.

 • max – 24.06.2017

  Przecież takie samo jak 60 szt 12-metrowych?

 • Marcin Nader – 24.06.2017

  Dopracujcie informację o skrzyni biegów, co najmniej kilka wozów ma ZFa.

 • Mają rozmach – 24.06.2017

  Tu dostawy dopiero się zaczęły a tymczasem MPK ogłosiło dziś kolejny przetarg na 37 solówek i 38 przegubów w leasingu :D

 • Stig779 – 24.06.2017

  Brawo Kraków. Piękne autobusy. Nie mogę się doczekaćelektryków i kolejnych nowych autobusów. Trzymam kciuki

 • – 24.06.2017

  Uklad prezesowski: Nie wiem dlaczego to tak durnie nazwano, ale chodzi tutaj o to, ze w czlonie A (a nie B!) drugi rzad siedzen jest na podeszcie. Bardzo glupie rozwiazanie, bo normalnie stanowczo jest tam czworka z niskiej podlogi usytuowana.

 • AdrianAS – 24.06.2017

  OBECNIE MALATURA AUTOBUSÓW W KRAKOWIE WYGLĄDA STRASZNIE. CIEMNE.DZIWACZNY SCHEMAT. TYLE NOWYCH WOZÓW POWINNO BYĆ KUPOWANE W NOWOCZESNEJ BARWIE, SCHEMACIE.

 • Q – 24.06.2017

  AdrianAS Malowanie to kwestia gustu

 • Marcinek – 24.06.2017

  A Rietze wypuściło właśnie model solówki nowego Urbino w malowaniu krakowskim, gdzie pas na górze przy dachu jest cały czarny...

 • AdrianAS – 24.06.2017

  GUSTA I GUSCIKI.. Ale porównać nowe wozy w Budapeszcie a w Krakowie. JASNE Niebieskie , CHARAKTERYSTYCZNE,WIDOCZNE Z DALEKA. A wnętrze współgrające z całością. Budapeszt, czy Olsztyn potrafi. Dlaczego Kraków nie dba w wizerunek transportu publicznego. TO PRZECIEŻ WIZYTÓWKA MIASTA

 • krakus – 25.06.2017

  Przecież to najnowszy schemat wymyślony przez panią "plastyk Krakowa"

 • loki – 25.06.2017

  Już nie kombinujcie bo w Krakowie mamy "bajzel" z malowaniem tzn autobusy mają 7 wzorów nie mówiąc o tramwajach !!

 • ar – 25.06.2017

  Nowe krakowskie malowanie jest tragiczne. Po pięknych niebiesko-białych Bombardierach I-serii, najpierw dostosowano SU do malowania a la CapaCity, a teraz to g.

 • trofer – 25.06.2017

  Niech wkońcu uporządkują malowanie tramwajów!!!

 • volferssj – 25.06.2017

  @loki: Słyszałeś może o takim powiedzeniu "Zły to ptak co własne gniazdo kala"?Jeśli tak to może zamiast piep....ć piąte przez dziesiąte napiszesz ile z tych schematów pójdzie się paść wraz z dostawą tylko tych 77 Urbino? O właśnie rozpisanych nawet już nie mówię.

 • pozdro600 – 25.06.2017

  To jest jakis kabaret co wypisuje AdrianAS, jako przykład dobrego malowania podaje kiczowata pstrokacizne z Budapesztu czy Olsztyna. Chryste nie dziwe sie ze ten kraj to taki syf jak w narodzie gusta rodem z remizy powiatowej. Byle kiczowato bo ja tak chcem a ja jestem przeciez specjalista i to po szkole kopania rowow w wachącku wiec ma byc jasno, nie spójnie i elegancko tylko jasno, limonka, fiolet a najlepiej rozowe autobusy wtedy Adrianek bedzie zadowolony hahahhaa

 • loki – 26.06.2017

  @volferssf- chyba mnie nie zrozumiałeś , właśnie dzięki nowym dostawą jest szansa zrobić w miare jeden dwa wzory , ale gościowi powyżej malowanie się nie podoba i pewnie znowu chciałby zmienić .Co do tramwajów to puki po NG będą wyjeżdżać w różnych wzorach to dotąd będzie to nie normalne

 • literat – 26.06.2017

  loki - póki przez "ó"

 • volferssj – 27.06.2017

  @loki: Jak tak pomyślę to niestety zostaną 3 schematy ("łódka", ZIKiT) i staroć na du...ch Vero i Libero/Sancity. No chyba, że nam MPK niepsodziankę zrobi i wyciągnie z rękawa leasing na MIDIki ;)

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....