TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Noworoczne spotkanie PIGTSIS
Andrzej Kajetan Tłokowski - Opublikowano: 26.01.2005 23:40:13
Noworoczne spotkanie PIGTSIS

20 stycznia br. Polska Izba Gospodarcza Transportu Samochodowego i Spedycji zorganizowała w Jachrance w okolicach Warszawy spotkanie, które było okazją do omówienia bieżących spraw, a także zapoznania się z problemem wprowadzania tachografów cyfrowych. W ten śnieżny dzień w ośrodku konferencyjnym w Jachrance gości powitała liczna ekspozycja autobusów, które prezentowały różnorodną ofertę producentów na polskim rynku. Można było zobaczyć następujące pojazdy: AMZ Kutno "Ramzer" na podwoziu IVECO 65 C 15, IVECO Daily 50 C 15 z nadwoziem Gruau, Solbus C 10,5, Mercedes-Benz Connecto Ü, Setrę S415 GT-HD ComfortClass i Mercedes-Benz O350 Tourismo, a dodatkowo warszawska firma Futura Bus pokazała autobus Sideral 2000 hiszpańskiego producenta Sunsundegui na podwoziu Volvo B12B w barwach PKS Elbląg.

Polskie Autobusy

W komunikacji międzymiastowej autobusy Autosana i Jelcza są doskonale znane i w zasadzie nie trzeba ich przedstawiać. Od wiceprezesa Polskich Autobusów, Romana Majewskiego dowiedzieliśmy się, że w Sanoku trwają obecnie przygotowania do budowy kolejnych autobusów, które trafią na Węgry. Ponadto już niedługo oferowany będzie autobus do przewozów dalekobieżnych, w klasie turystycznej z lukami bagażowymi o pojemności 9,5 m sześciennego. W Jelczu jest konstruowany Jelcz M121C - niskowejściowy autobus z silnikiem Cumminsa na rynek brytyjski, przeznaczony do przewozów szkolnych. Nadal prowadzona jest akcja marketingowa propagująca autobusy zasilane CNG. Ponadto udało się uzyskać stylistyczną jednorodność nadwozi wytwarzanych pojazdów. Podobne działania będą podjęte w stosunku do produktów z Sanoka.

Solbus

Nową marką na polskim rynku jest Solbus z Solca Kujawskiego. Firma dynamicznie zwiększa swoją sprzedaż. Zdaniem prezesa Antoniego Śliżaka jest to spowodowane dobrym przyjęciem pojazdów C 9,5 oraz wprowadzeniem nowego modelu C 10,5 autobusu dłuższego, przeznaczonego do komunikacji lokalnej i międzymiastowej. W tym roku Solbus planuje zaoferowanie nowego autobusu o symbolu LH 10,5. Ten ostatni licencyjny pojazd ma być wyższy od dotychczasowych o 20 cm, dzięki czemu zwiększy się przestrzeń bagażowa. Producent liczy na zainteresowanie PKS - ów. Być może już na targach Transexpo w Kielcach zobaczymy własną konstrukcję Solbusa - nowy niskowejściowy autobus miejski o długości 11 m dla ok. 100 pasażerów.

EvoBus

Od przedstawiciela Evobusa dowiedzieliśmy się, że w bieżącym roku firma zamierza szerzej na nasz rynek wprowadzać autobus Setra S415 GT-HD ComfortClass. Jak powiedział nam G ü nter Klemt, prezes EvoBus Polska: -"W 2004 r. mieliśmy w Polsce z rodziną ComfortClass taki problem, że nie mogliśmy po prostu więcej sprzedać tych pojazdów z przyczyn bardzo prozaicznych - fabryka w Neu Ulm nie nadążała z ich produkcją...- mówi G ü nter Klemt. - To efekt niedawnego wprowadzenia tej serii do produkcji, jak i bardzo dużych zamówień z rynku zachodnioeuropejskiego (w sumie ok. 430 szt. w całym 2004 r.). W przyszłym roku na pewno unikniemy takiej sytuacji i moim zdaniem cała sprzedaż Setry w Polsce będzie składać się w dwóch trzecich z modeli ComfortClass i w jednej trzeciej z TopClass. Czyli odwrotnie niż wygląda to obecnie."

MAN

Inny niemiecki gigant, koncern MAN, jako swój sukces na rynku klientów, związanych z PIGTiS, uważał sprzedaż do jednego z przedsiębiorstw PKS autobusu MAN RHC 414 Lion's Coach. Generalnie w 2004 r. firma korzystnie rozwinęła sprzedaż autobusów turystycznych, ponieważ MAN otrzymał zamówienia na ponad 12 autobusów MAN i 2 autobusy Neoplan (w roku 2003 sprzedano jeden taki autobus). Ponadto sprzedano równo 30 używanych autobusów turystycznych i miejskich (w roku 2003 zaledwie 8 szt.).

Futura Bus - Sunsundegui

Futura Bus - przedstawiciel hiszpańskiej firmy Sunsundegui, pokazała autobus Sideral 2000 wykonanym na podwoziu Volvo B12B TX. Autobus w barwach PKS Elbląg jest jednym z trzech tego typu w Polsce. Pozostałe są w posiadaniu PKS Chojnice i PKS Ostrowiec Świętokrzyski. Ponadto Futura Bus oferuje do sprzedaży autobusy używane innych marek oraz szyby do autobusów i ciężarówek.

AMZ Kutno

AMZ Kutno pokazało autobus o nazwie Ramzer, zbudowany w oparciu o samochód IVECO 65 C15. Pojazd może zabrać 29 osób. W 2004 r. zbudowano ich 10, plany na 2005 r. przewidują budowę kolejnych 30. Ogółem w 2004 r. firma wykonała 670 różnych zabudów, posiadających świadectwa homologacji. Obecnie trwają próby z autobusem IVECO 50 C 11 CNG, czyli napędzanym gazem ziemnym. Pojazd ma być przeznaczony dla 19 pasażerów. Prowadzone są także prace nad autobusem turystycznym na bazie podwozia o nośności 10 t. Ma zabierać 30 pasażerów oraz kierowcę i pilota. Od dotychczas produkowanych pojazdów ma go odróżniać większa przestrzeń bagażowa.

Gruau Polska

Konkurentem w segmencie autobusów małych i średnich może być Gruau Polska. To firma z kapitałem francuskim, posiadająca łącznie 10 zakładów, w tym jeden w Hiszpanii i jeden w Polsce. Wykonuje ona zabudowy użytkowe, w tym autobusy o pojemności od 6 do 20 osób na podwoziach różnych producentów, między innymi Volkswagen, Mercedes Benz Sprinter, Renault Master, czy Opel Movano. Największą popularnością wśród polskich klientów, jak się dowiedzieliśmy od przedstawiciela firmy, cieszą się autobusy budowane w oparciu o pojazdy IVECO, jako największe w swojej klasie.

Kapena - Irisbus

O klientów walczył także, przy udziale słupskiej Kapeny, koncern Irisbus, który w zeszłym roku wprowadzi na rynek 10-metrowy midibus MidiRider o pojemności 41 miejsc, produkowany w zakładach w Słupsku. Podwozie do tego modelu jest sprowadzane z zakładów Iveco w Barcelonie, natomiast projekt nadwozia pochodzi z firmy Cacciamali. W układzie napędowym Midiridera zastosowano sześciocylindrowy silnik IVECO Tector F4A Euro 3 o mocy 176 kW i pojemności 5,88 dm3, umiejscowiony za osią tylną. Wprowadzając do oferty Midirider`a, Kapena chce uzyskać większy udział w segmencie midi, gdzie jak do tej pory dominują konstrukcje konkurentów: Autosan A10-10T Lider i Solbus C9,5/C10,5.

Komponenty

Elektroniczne systemy informacji prezentowały dwie, doskonale znane na polskim rynku firmy : Pixel Serwis z Bydgoszczy i R&G Plus z Mielca. Pixel postawił na różnorodność oferty. Na stoisku można było zobaczyć diodowe tablice kierunkowe przeznaczone specjalnie do autobusów wykorzystywanych w komunikacji międzymiastowej i dalekobieżnej, typowe dla przedsiębiorstw PKS. Charakteryzują się one tym, że programator jest umieszczony na ich tylnej ścianie. Nie trzeba zabudowywać urządzeń sterowania na desce rozdzielczej i można umieścić za przednią szybą tak jak powszechnie stosowane tradycyjne oprawy na tablicę kierunkową. Kierujący pojazdem wybiera odpowiedni komunikat, który jest wyświetlany. Tablica przednia, z programatorem, może także sterować dodatkową tablicą boczną. Tablice mogą mieć wbudowany czujnik, który reguluje jasnością świecenia i dostosowuje ją do warunków zewnętrznych. Ponadto zaprezentowano zegary dworcowe i dyspozytora, tablicę zwaną "pogodynka", która może podawać kierowcom informacje o warunkach jazdy. Najczęściej klienci kupują w firmie elektroniczne tablice kierunkowe i zegary. Konkurent w tej dziedzinie, firma R & G z Mielca, pokazała 2 modele tablic kierunkowych o różnej rozdzielczości. Jeden z eksponatów miał rozdzielczość 16 pkt na 84 pkt, drugi 24 pkt na 120 pkt. Przedstawiciele producenta udowadniali, że o czytelności tablicy decyduje nie tyle jej wielkość, ale także rozdzielczość. Były to także tablice przeznaczone specjalnie do pojazdów komunikacji międzymiastowej i dalekobieżnej, ze sterownikiem w tylnej ścianie i możliwością zabudowania pojedynczego np. tylko z przodu, jak i podwójnego - z przodu i z boku.

Innymi niezbędnymi we współczesnym autobusie regularnej komunikacji publicznej urządzeniami są kasy fiskalne. Zaprezentowała je firma EMAR. Pokazano jedną kasę, która może być stosowana w różnych konfiguracjach. Jako jej atut podawano, że wydruki z kasy EMAR są honorowane przez Urzędy Marszałkowskie przy zwrocie dopłat za ulgi przejazdowe.

Na stoisku firmy Stertil Koni można było zapoznać się z oferta podnośników niezbędnych przy obsłudze pojazdów. Współczesne podnośniki można stosować zarówno w warsztacie, jak i na otwartej przestrzeni. Elektroniczne sterowanie zapewnia równomierną pracę wszystkich kolumn podnośnika. Innym producentem wyposażenia warsztatów i stacji obsługi jest Italcom. Wśród jego klientów największą popularnością cieszą się urządzenia do obsługi ogumienia - wyważarki, montażownice, urządzenia do wymiany olejów oraz obrabiarki specjalne do toczenia np. bębnów hamulcowych. Coraz częściej posiadacze autobusów wykonują zabiegi konserwacyjne klimatyzacji. Swe produkty, oleje, oferowała także firma Fuchs. Wśród innych wystawców były także Targi Kielce, które konsekwentnie promują wszelkie imprezy odbywające się w stolicy województwa świętokrzyskiego.

Pomimo, że 20 stycznia w okolice Warszawy po długiej i deszczowej jesieni przyszła prawdziwa zima, uczestnicy przybyli dość licznie. Dali dowód, że prawdziwi transportowcy muszą wypełniać swe zadania w każdych warunkach, także na pokrytych lodem drogach, jak tego dnia w Jachrance. Pozostaje mieć nadzieję, że w taki sposób uda im się wozić polskich pasażerów.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PIGTSiS

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....