TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|







Dane szczegółowe














Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemu



Profile społecznościowe




Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|







Dane szczegółowe













Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemu



Profile społecznościowe




Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane











Profile społecznościowe



Dodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Nowe Urbino electric w Krakowie i Solaris numer 15000!
INFOBUS.PL - Opublikowano: 09.08.2017 14:44:35 17 komentarzy
fot. krakow.pl

Od dziś, 9 sierpnia, krakowianie mają do dyspozycji 20 kolejnych autobusów miejskich zasilanych na prąd. Dostawa zamyka realizację pierwszej umowy podpisanej w kwietniu 2016 roku w ramach projektu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, na dostawę 107 nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska autobusów miejskich. Od czerwca 2016 roku na ulice Krakowa wyjechało już prawie 200 nowych autobusów, w tym autobusy elektryczne i hybrydowe.

- "Od dzisiaj mieszkańcy Krakowa mogą korzystać z 26 autobusów elektrycznych, w tym z 20 najnowszych pojazdów, które dzisiaj po raz pierwszy Państwu prezentujemy. Obecnie Kraków posiada największą liczbę autobusów napędzanych energią elektryczną w Polsce" – mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas uroczystości oddania do użytkowania nowych, ekologicznych pojazdów. – "Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które uruchomiło regularną linię obsługiwaną autobusami elektrycznymi. To w Krakowie powstała także pierwsza w Polsce stacja do ładowania autobusów przez pantograf. A dzisiaj jako pierwsze miasto w Polsce prezentujemy autobus elektryczny przegubowy" - przypominał Majchrowski.

- "Zakup tych autobusów nie byłby jednak możliwy, gdyby nie wspólna praca województwa małopolskiego i miasta Krakowa nad przygotowaniem Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego i wytypowaniem konkretnych działań i zadań, które mogłyby zdobyć dofinansowanie z Unii Europejskiej. Cieszę się, że ta współpraca układa się tak znakomicie, zwłaszcza w obszarze ochrony powietrza" – powiedział marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.

Wszystkie zamówione przez krakowskie MPK pojazdy są niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację, automat biletowy (z możliwością płatności zarówno monetami, jak i kartą płatniczą), monitoring oraz nowoczesny system dynamicznej informacji pasażerskiej. Miła niespodzianka czeka na użytkowników urządzeń mobilnych korzystających z komunikacji miejskiej. Na pokładzie każdego z autobusów zamontowane zostały po cztery porty USB, dzięki którym będzie można uzupełnić baterie smartfonów lub tabletów. Warto dodatkowo podkreślić, że Kraków będzie pierwszym polskim miastem, w którym regularnie będą eksploatowane przegubowe elektrobusy.

Nowe Solarisy Urbino 12 electric dla krakowskiego MPK są wyposażone w centralny silnik trakcyjny o mocy 160 kW i baterie typu Solaris High Energy o pojemności 160 kWh. Z kolei przegubowe Nowe Urbino 18 electric napędzane są silnikiem trakcyjnym o mocy 240 kW, a energia elektryczna do jego napędzania gromadzona jest w bateriach typu Solaris High Energy o pojemności 200 kWh. Baterie autobusów mogą być ładowane na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wykorzystanie zamontowanego na dachu pantografu lub podczas przebywania na terenie zajezdni przez złącze typu plug-in.

Wśród 20 przekazanych dzisiaj oficjalnie krakowskiemu MPK autobusów elektrycznych, jeden z nich jest szczególny. Jest to bowiem pojazd z numerem 15000, który został wyprodukowany w fabryce w Bolechowie koło Poznania.

- "Kiedy w 1996 roku wraz z mężem rozpoczynaliśmy naszą działalność w branży autobusowej, w najśmielszych marzeniach nie wyobrażaliśmy sobie, że doczekamy momentu, w którym projektowane i produkowane przez naszą firmę autobusy w liczbie 15000 sztuk będą jeździć w ponad 600 miastach w 32 krajach. To wszystko zawdzięczamy naszej wspaniałej załodze i klientom, którzy obdarzyli nas zaufaniem, za co serdecznie dziękuję" - powiedziała Solange Olszewska, założycielka i prezes zarządu firmy Solaris.

Dzięki najnowszej dostawie 20 autobusów elektrycznych, bezemisyjne Solarisy będą kursować już nie tylko na linii nr 154, ale także na liniach nr 304, 124 oraz 169. Oprócz zakupu autobusów elektrycznych MPK w Krakowie zainwestowało także w rozbudowę infrastruktury ładującej. Na zajezdni Wola Duchacka wybudowano stację na 28 stanowisk ładowania elektrobusów typu plug-in, natomiast na zajezdni w Nowej Hucie powstała stacja transformatorowa do ładowania autobusów elektrycznych. A już w 2018 roku zostanie oddanych do użytku pięć nowych stacji ładowania autobusów przez pantograf: trzy na mieście tj. na ul. Konopnickiej, Piaszczystej, oraz druga na ulicy Pawiej, a także na zajezdniach na Woli Duchackiej i na Brożka.

- "Wielokrotnie podkreślałem, że zamawiając autobusy chcemy poprawić komfort i bezpieczeństwo naszych pasażerów, mieszkańców Krakowa i turystów. Jednocześnie jednak chcemy mieć tabor przyjazny dla środowiska. Chciałbym tez dzisiaj przypomnieć o naszych planach na przyszłość. Jak już informowaliśmy zostało podpisane przez nas porozumienie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, które zakłada zakup kolejnych 150 autobusów elektrycznych. Jeżeli ta inwestycja zostanie w 100% zrealizowana to pojazdy bezemisyjne będą stanowić 1/3 krakowskiego taboru autobusowego" - dodał Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK.

Przypomnijmy, że zakup jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. MPK SA w Krakowie otrzyma na ten cel z tego nowego programu ponad 115,7 mln zł, co stanowi 85% kwalifikowanych kosztów inwestycji. Wartość całego projektu wynosi bowiem ponad 167,4 mln zł. Umowa na dofinansowanie zakupu 107 autobusów i 12 automatów biletowych została podpisana 21 kwietnia 2016 roku.

Warto wiedzieć, że w lutym tego roku Kraków podpisał List Intencyjny w sprawie współpracy w zakresie rozwoju elektromobilności. Pod Listem Intencyjnym swój podpis złożyli przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Finansów, Ministerstwa Energii, Polskiego Funduszu Rozwoju SA i miast, skupionych w Związku Miast Polskich.

"Chcemy być znaczącym uczestnikiem elektrycznej rewolucji w transporcie, zapowiadanej przez polski rząd" – mówił po podpisaniu dokumentu Tadeusz Trzmiel, zastępca prezydenta Krakowa. A dziś podkreśla: – "W naszym mieście zielona rewolucja w transporcie już się rozpoczęła. Kolejne zakupy nowoczesnych, ekologicznych pojazdów są dowodem na to, że dla Krakowa działania na rzecz niskoemisyjnego transportu to nie tylko zbiór intencji, a konkretne działania" – zaznacza Tadeusz Trzmiel.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK Kraków
Solaris
elektrobus
 • Maciek_150 – 09.08.2017

  Brawo Kraków ! :) Porządna marka autobusów, jest u Was.

 • wujek Fester – 09.08.2017

  A to nie Warszawa uruchomiła pierwszą regularną linię?

 • CNG FAN – 09.08.2017

  Brawo Kraków ;) O proszę i dało się dostarczyć zgodnie z umową to znaczy w terminie ;) HAHAHAHA

 • krakus – 09.08.2017

  Ekologiczne dla Krakowa , tylko że zostały skierowane na "304" do WIELICZKI!!!

 • max – 09.08.2017

  Skandal to dbamy o powietrze we Wieliczce? nie mogli dać na "130"-ke

 • MKKM – 09.08.2017

  Nie bo w Krakowie elektrobusy pojawiły się w 2014 roku.

 • Stefan – 09.08.2017

  Ale nie chodzi o to kiedy sie pojawiły tylko o uruchomienie pierwsżej linii. I tu chyba wawa była pierwsza, ale mogę sie mylić. Zreszta jakie to ma znaczenie kto ma dłuższego?:D

 • adrian – 09.08.2017

  Czy to pierwsze elektryczne przegubowce Solaris IV ?

 • jack – 09.08.2017

  Żartujecie dali je do Wieliczki ?

 • BRAWO – 09.08.2017

  Brawo Kraków, brawo Solaris!

 • Krakow – 09.08.2017

  @Stefan - oczywiście, że Kraków@adrian- tak.

 • WK – 09.08.2017

  Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem. Ambitne plany... Naprawdę duże brawa dla MPK-Kraków S.A. i podpoznańskiego Solarisa.Autobusy są naprawdę piękne!

 • Michał – 09.08.2017

  A nie mają przypadkiem pojemności baterii 220 kWh? Takie wartości były podane na pulpicie

 • AntySzwab – 10.08.2017

  Solaris ? Co ? Tramwaje PESA !!! Buhahahahhagaga

 • s – 10.08.2017

  pryk: słońce ci za mocno przygrzało widać!antyszwab: leczysz kompleksy?

 • pascal – 10.08.2017

  No i od jutra elektryki wycofane z "304"

 • gargul – 10.08.2017

  I bardzo dobrze tam nie wyrabiały z ładowaniem , po południu już zjeżdżały

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....