TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Nowe Urbino electric dla Warszawy. MZA wybiera
InfoBus.pl - Opublikowano: 08.06.2017 18:00:58 10 komentarzy
Warszawa wybiera autobusy elektryczne Solarisa

Gorący dzień w MZA. 8 czerwca 2017 r. stołeczna spółka poinformowały także o wyborze najkorzystniejszej oferty w przetargu na zakup 10. elektrobusów klasy MAXI. Za najlepszą uznano propozycję Solarisa i WBK Leasing z Nowym Urbino 12 electric. Jeżeli nie będzie protestów i MZA podpisze umowę z Solarisem, będzie to jego debiut na warszawskich ulicach.

Przypomnijmy, że o stołeczny e-kontrakt stanęli tylko dwaj polscy producenci – Solaris i Ursus. Obie oferty przekroczyły jednak budżet MZA, który wnosił nieznacznie powyżej 25 mln PLN brutto. Dlatego oba scenariusze - unieważnienie, jak i wybór najkorzystniejsze oferty - były możliwe. Przewoźnik dołożył do budżetu (ok. 5 mln PLN brutto) i wybrał tę drugą opcję.

Polski pojedynek

Pierwszą ofertę na kwotę 31 165 208,50 PLN brutto / 25 337 567 PLN netto złożyło konsorcjum mLeasing Polska oraz Ursus Bus SA, co daje jednostkową cenę za autobus City Smile 12 LFE na poziomie 2 533 756,7 PLN netto.

Druga oferta o wartości 30 470 546,95 PLN brutto / 24 772 801 PLN netto została złożona przez konsorcjum Solaris Bus & Coach oraz Bank Zachodni WBK Leasing, co daje jednostkową cenę za Nowego Urbino 12 electric na poziomie 2 477 280,1 PLN netto.

Wygrana o 1,01

Zgodnie z SIWZ, najważniejszym kryterium przy wyborze najkorzystniejszej oferty w warszawskim przetarg jest cena (z wagą 88%) Do tego dochodzą: parametry techniczne (z wagą 8%) i parametry ekologiczne z wagą (4%). Przy tak zdecydowanie ekonomicznym podejściu i lekkiej przewadze w ocenie technicznej, Solaris od razu po otwarciu ofert czuć się zwycięzcą trzeciego elektrycznego pojedynku w Warszawie.

Powyżej - w galerii - prezentujemy dokładną ocenę ofert przygotowaną przez MZA. W skrócie warto podkreślić, że Solaris wygrał o ... 1.01 pkt. - głównie dzięki:

 • niższej cenie;

 • wszechstronniejszemu podziałowi poszyć;

 • większej pojemności akumulatorów trakcyjnych;

Z kolei Ursus wypunktował Solarisa w zakresie urządzenia klimatyzacyjnego i zużycia energii.

Trzecie zamówienie - drugie Solarisa

To generalnie trzecia partia elektrobusów zamawianych przez MZA. Wraz z pojazdami zakontraktowanymi w grudniu 2016 r. w firmie Ursus, których dostawa zaplanowana jest na przełom lipca i sierpnia, warszawska flota elektrobusów wzrośnie w tym 2017 r. o 20 sztuk, a w sumie wyniesie 30 sztuk. Równolegle spółka rozstrzygnęła przetarg na dostawę 80 szt. konwencjonalnych pojazdów . Wygrała konsorcjum z EvoBus Polska na czele.

To także drugie, elektryczne zamówienie wielkopolskiego producenta dla Warszawy. Solaris dostarczył pierwszą dziesiątkę elektrobusów MZA - Solaris Urbino 12 electric III generacji. Potem podobny kontrakt wygrał Ursus. Teraz Solaris ponownie wraca z elektrykami do stolicy. Czy dalej obaj polscy producenci będą dostarczać e-busy do stolicy na zmianę? Zobaczymy.

-"Wszystkie nowe pojazdy powinny pojawić się w Warszawie w tym roku, co oznacza wprowadzenie w tym roku przez MZA do ruchu 100 autobusów. Zastąpią one wycofywane Solarisy Urbino 15, Jelcze M121M (całkowite zakończenie eksploatacji tego typu pojazdów), MAN-y NM 223 (zakończenie eksploatacji typu) oraz MAN-y NG 313 – powiedział Adam Stawicki. - Autobusy będą spełniały wszystkie wymagania ZTM, oprócz tego oferenci będą mogli uzyskać dodatkowe punkty za zastosowanie energooszczędnych rozwiązań takich jak panele fotowoltaiczne na dachach oraz system rekuperacji (odzysk energii podczas hamowania pojazdu)."


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MZA Warszawa
Solaris
Ursus
elektrobus
 • Ihate klekoty – 08.06.2017

  Jest tylu dobrych producentów. Miejmy nadzieję, że w następnym przetargu wygra Ursus lub autsan.

 • xd – 08.06.2017

  tylko solaris, rzadnych szmelców!!!!

 • Robert – 08.06.2017

  Super wiadomość. W końcu IV generacja zawita do Warszawy. Nie mogę się doczekać :)

 • www – 08.06.2017

  @Ihate klekoty No właśnie. Jest tylu dobrych producentów, ale żeby znaleźć się w ich gronie trzeba na opinię zapracować. Produkty firm produkujących ocenia się na podstawie wielu lat eksploatacji. Nie na podstawie nazwy.

 • Warszawiak – 09.06.2017

  W komunikacie MZA nie ma informacji, że chodzi o nowe Urbino.

 • MichalK – 09.06.2017

  Warszawiak - przeczytaj początek tekstu wytłuszczonym drukiem. Jest tam jak byk Nowe Urbino 12... ;-)

 • Warszawiak – 09.06.2017

  Chodzi o źródło w MZA. W komunikacie nie ma słowa o nowym Urbino. A infobus też się myli. Np. W przypadku 3 CNG dla Transgóru pisał, że będzie III generacja, a okazała się czwarta.

 • lukkon – 09.06.2017

  Solaris Urbino 12 electric II generacjibłąd ;)

 • AK – 09.06.2017

  dzięki za błąd. poprawione

 • żenada – 11.08.2017

  Argument z poszyciami jest śmieszny. To ma jeździć czy wyglądać? W sumie racja, u mnie Solarisy tylko wyglądają. UrsusBus za to jeździ!

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....