TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Nowe Urbino 12 w Czechowicach-Dziedzicach [FILM]
INFOBUS.PL - Opublikowano: 18.09.2017 16:41:10 1 komentarz
fot. czechowice-dziedzice.pl

Cztery Nowe Urbino 12 wzmocniły flotę Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. Pojazdy zostały uroczyście odebrane od firmy Solaris przez burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta i prezesa PKM Jana Matla.

Przekazanie nowych autobusów dla miejskiego przewoźnika odbyło się w piątek 15 września, w samo południe, na Placu Jana Pawła II w Czechowicach-Dziedzicach. Cztery nowe, srebrne Solarisy, stały tam już od wczesnych godzin rannych i mieszkańcy mogli je oglądać, zarówno z zewnątrz, jak i w środku.

Zanim klucze do nowych pojazdów trafiły w ręce kierowców czechowickiego PKM, symbolicznego ich przekazania na ręce burmistrza Mariana Błachuta dokonał Rafał Zajas, dyrektor ds. sprzedaży Solaris Bus & Coach S.A. Burmistrz Marian Błachut podkreślił, że zakup czterech nowoczesnych autobusów przez czechowicki PKM, to wyraz wagi, jaką zarówno przewoźnik, jak i sama gmina, przywiązują do bezpieczeństwa oraz komfortu korzystających z usług PKM pasażerów. Burmistrz przypomniał również, że w przyszłym roku tabor PKM wzbogaci się o trzy równie komfortowe, ale jeszcze bardziej nowoczesne i ekologiczne hybrydowe autobusy marki Solaris.

Uczestnicy uroczystego przekazania autobusów mieli okazję poznać wnętrze nowoczesnych pojazdów, a nawet zapoznać się z miejscem pracy kierowcy. Za kierownicą jednego z autobusów usiadł również burmistrz Błachut, który przetestował nowatorskie rozwiązanie w postaci alkomatu, badającego stan trzeźwości kierowcy przed uruchomieniem silnika. Wynik był oczywiście pozytywny (0,0 promila) i burmistrz mógł uruchomić silnik. Jednymi z pierwszych zwiedzających estetyczne i wygodne wnętrza nowych nabytków czechowickiego PKM były dzieci z pobliskiego przedszkola. Dodatkową atrakcją-niespodzianką krótkiej uroczystości był tort w formie autobusu, za którego pokrojenie zabrał się gospodarz gminy.

Zakup czterech nowoczesnych, niskopodłogowych autobusów marki Solaris, spełniających rygorystyczne normy emisji spalin Euro 6, to część projektu "Przyjazna Komunikacja w Czechowicach-Dziedzicach", realizowanego przez PKM w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020. W ramach projektu czechowickie przedsiębiorstwo kupiło pojazdy za ponad 4,5 mln zł z dofinansowaniem unijnym w wysokości 85% kosztów zakupu.

Nowoczesne autobusy Solaris Urbino 12 wyposażane są w klimatyzację, zarówno kabiny kierowcy, jak i przestrzeni pasażerskiej. Posiadają też blokadę alkoholową. Podstawowym zadaniem tego systemu jest wymuszenie testu trzeźwości kierowcy przed uruchomieniem silnika. W celu wyeliminowania "koleżeńskiej pomocy", urządzenie posiada możliwość zaprogramowania i wykonania dodatkowych testów trzeźwości podczas jazdy, w różnych interwałach czasowych. Każde jego użycie i wyniki pomiarów będą zaś rejestrowane oraz przechowane, a poprzez zastosowanie dodatkowego modułu transmisji, można je przesłać do dowolnego komputera i odczytać.

Nowe autobusy są ponadto wyposażone w:

 • ładowarki USB z podświetlaniem LED, które umożliwiają ładowanie urządzeń elektronicznych posiadających opcję zasilania poprzez gniazdo USB, takich jak: smartfon, tablet, czy inne urządzenia mobilne,
 • monitoring wizyjny z wysokiej jakości kamerami, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pojazdu
 • system zliczania pasażerów,
 • router WiFi umożliwiający pasażerom bezpłatny dostęp do Internetu,
 • kasowniki wielofunkcyjne z możliwością kasowania tradycyjnego biletu papierowego jak i obsługi płatności za przejazd kartą zbliżeniową,
 • system detekcji i gaszenia pożaru w komorze silnika,
 • tablice zewnętrzne i monitor LCD wewnątrz pojazdu,
 • system zapowiedzi głosowych,
 • wyznaczony, przyjazny kącik dla matki z dzieckiem w wózku,
 • dodatkowe, trwałe uchwyty skórzane dla pasażerów,
 • wygodną, trwałą i estetyczną tapicerkę siedzeń pasażerskich.

Nowe autobusy zabierają na pokład do 86 pasażerów. 28 osób ma zapewnione podróżowanie na miejscach siedzących. 12 foteli jest dostępnych z niskiej podłogi. Pojazdy są przystosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się – posiadają uchylną rampę i funkcję tzw. przyklęku prawej strony pojazdu, dającą możliwość obniżenia pojazdu o około 70 mm. Dodatkowo rozmieszczenie i konstrukcja poręczy umożliwia swobodny wjazd do autobusu wózkiem inwalidzkim lub dziecięcym, a stanowisko dla osób na wózkach inwalidzkich wyposażone zostało w biodrowy pas bezpieczeństwa. Na obudowie przycisków w przestrzeni pasażerskiej autobusów znajdą się napisy w alfabecie Braille'a. Z myślą o osobach niedowidzących zamontowano zaś na poręczach punkty świetlne wykonane w technologii LED.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKM Czechowice-Dziedzice
Solaris
 • 321 – 27.09.2017

  Panie prezesie, jak się zacznie zima, albo przynajmniej mały deszczyk, to też będą pięknie wyglądać w tym brudzie ;)

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....