TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Nowe Trollino w Lublinie
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 28.04.2011 00:25:31 6 komentarzy
Nowe Trollino w Lublinie

Do Lublina dotarła już pierwsza partia trolejbusów Solaris Trollino 12, zakupionych w ramach projektu „Modernizacja podstacji zasilających trakcję oraz wymiana taboru trolejbusowego”. 19 kwietnia na terenie zajezdni trolejbusowej MPK przy al. Kraśnickiej 25 odbyła się ich pierwsza, oficjalna prezentacja. W spotkaniu wzięli udział prezes MPK Lublin, Czesław Rydecki oraz prezydent Lublina, Krzysztof Żuk. Łącznie w tym roku do Lublina dotrze 15 szt. Trollino 12: kolejnej transzy trolejbusów należy spodziewać się do 18 maja, a ostatnich pięciu sztuk - do 17 czerwca. Pozostała piętnastka pojawi się na początku 2012 r.: w styczniu, lutym i marcu. Ten bardzo potrzebny miasto zakup był możliwy dzięki unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach działania 5.3 Miejski transport publiczny. MPK Lublin otrzymało ponad 26 mln zł, przy czym całkowita wartość projektu wynosi przeszło 61 mln zł. Nowe trolejbusy są niskopodłogowe i przystosowane do przewożenia osób niepełnosprawnych. Są wyposażone m.in. w monitoring, głosową zapowiedź przystanków oraz automaty do sprzedaży biletów i tzw. ciepłe guziki. Zastosowana tapicerka ma „wzór lubelski”wg projektu wspólnie opracowanego przez Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie, Biuro Marketingu Miasta Lublin oraz MPK Lublin.

A to jeszcze nie koniec odnowy trolejbusowej floty w Lublinie. Wszystko to co najlepsze jeszcze przed nami. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku Urząd Miasta rozpocznie przetarg na dostawę aż 70 trolejbusów. Tutaj są dwie wersje wydarzeń: albo od razu jedno zamówienie na 70 sztuk albo dwa w podziale: 40 szt. / 30 szt. W obu przypadkach ich zakup zostanie dofinansowany przez Unię Europejską z programu Rozwój Polski Wschodniej w ramach projektu „Zintegrowany system miejskiego transportu publicznego w Lublinie”. Te pojazdy, wraz z 30 trolejbusami kupowanymi z Programu Regionalnego, będą ożywczym zastrzykiem dla lubelskiej komunikacji miejskiej. Trolejbusy stanowią jedną czwartą taboru, ale w większości są przestarzałe. Ich silniki zużywają dużo prądu, a pojazdy nie są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Spośród 60 pojazdów tylko 4 są nowoczesne –z silnikami pozwalającymi zaoszczędzić energię, z wyposażeniem pozwalającym podróżować niepełnosprawnym. Nowy tabor to nie wszystko. Dzięki funduszom z Programu Rozwój Polski Wschodniej do końca 2015 roku w mieście powstaną 34 kilometry nowych trakcji, a wraz z nimi nowe trasy kursowania trolejbusów, oraz trolejbusowa zajezdnia przy ul. Grygowej. Unijny projekt będzie kosztował prawie 318 mln złotych. Dofinansowanie z programu Rozwój Polski Wschodniej wynosi ponad 270 mln zł. Szczegółowy zakres prac obejmuje:

- budowę nowych tras trakcji trolejbusowej o łącznej długości ok. 34 km, obejmujących następujące ulice: Abramowicka, Andersa, Mełgiewska, Grygowej, Droga Męczenników Majdanka, Doświadczalna, Bohaterów Monte Cassino, Wileńska, Głęboka, Armii Krajowej, Jana Pawła II, Filaretów, Zana, Nadbystrzycka, Muzyczna, Krochmalna, Gazowa - Młyńska, Zemborzycka, Diamentowa, Chodźki, Czapskiego, Szeligowskiego, Choiny, Unii Lubelskiej, Podzamcze, Lwowska i Unicka,

- budowę nowej zajezdni trolejbusowej przy ul. Grygowej i placu postojowego w rejonie ulicy Zembrzyckiej - Diamentowej,

- budowę systemu zarządzania ruchem w Lublinie, którego zadaniem będzie m.in. usprawnienie funkcjonowania transportu publicznego poprzez zastosowanie priorytetów na skrzyżowaniach czy zmianę organizacji ruchu w ścisłym centrum miasta,

- przebudowę ulic i skrzyżowań w ramach rozbudowy sieci trakcji trolejbusowej: przebudowę ulicy Doświadczalnej, Drogi Męczenników Majdanka wraz z budową pętli;przebudowę ulicy Abramowickiej wraz ze skrzyżowaniem z ul. Kunickiego;budowę pętli w ul. Abramowickiej;przebudowę skrzyżowania Zemborzycka –Diamentowa wraz z budową pętli;przebudowę ronda Jana Pawła II –Armii Krajowej wraz z budową sygnalizacji;przebudowę skrzyżowania Al. Kraśnicka –Bohaterów Monte Cassino;przebudowę ul. Chodźki i Czapskiego z sygnalizacją świetlną;budowę pętli przy ul. Choiny;przebudowę skrzyżowania Unicka –Lubartowska.

To wszystko powoduje, że powoli zbliżająca 60-rocznia istnienia linii trolejbusowej w Lublinie może być rzeczywiście huczna i pełna nadziei na przyszłość. Przypomnijmy, że na ulice Lublina pierwszy trolejbus wyjechał 21 lipca 1953 r., a pierwsza linia trolejbusowa miała długość 4 km i obsługiwana była przez 6 trolejbusów radzieckich typu IaTB. I na koniec tematu o inwestycjach taborowych kilka słów o nowych lubelskich autobusach. Także z programu „Rozwój Polski Wschodniej”zostanie zakupionych 100 nowych autobusów. Pierwsza partia 80 szt. została już zamówiona (53 szt. Autosanów Sancity 12 LF i 27 szt. Mercedes-Benz Citaro). O tym przetargu pisaliśmy w InfoBusie tutaj. Kiedy zostanie zamówionych kolejnych 20 szt. (prawdopodobnie będzie to klasa midi) na razie nie wiadomo. Natomiast jako ciekawostkę możemy podać, że od 22. kwietnia rozpoczęły się jazdy testowe nowego autobusu Autosan Sancity 12LF. Pojazd będzie jeździł po lubelskich ulicach do 14 maja obsługując linie: 2, 15, 31, 44. Do 15 sierpnia 2013 r. na lubelskich ulicach mają pojawić się łącznie 53 autobusy typu Autosan Sancity M12LF.

W temacie zmian (a wręcz rewolucji) w sieci komunikacyjnej Lublina nie można zapomnieć o kolejnym, właśnie realizowanym projekcie unijnym. To 'Modernizacja infrastruktury przystankowej wraz z budową systemu informacji pasażerskiej dla poprawy jakości funkcjonowania komunikacji miejskiej w Lublinie'. Jego łączna wartość to 13 476 704,38 PLN, w tym 9 512 560,94 PLN to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2007-2013 (Działanie 5.3 Miejski transport publiczny). Projekt jest realizowany przez Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie we współpracy z Urzędem Miasta Lublin. Swoim zakresem obejmuje modernizację infrastruktury przystankowej oraz budowę systemu informacji pasażerskiej. Polega on na przebudowie lub remoncie 41 zatok dla pojazdów komunikacji miejskiej, zakupie i montażu wiat przystankowych w ilości 128 szt. i 368 szt. słupków przystankowych, oraz stworzenie podstaw systemu informacji pasażerskiej. Wybrane przystanki w centrum Miasta zostaną dodatkowo wyposażone w monitoring, bezobsługowe toalety, a także punkty sprzedaży biletów. W ramach systemu informacji pasażerskiej pojazdy komunikacji miejskiej zostaną wyposażone w modemy GSM/GPRS, odbiorniki GPS oraz urządzenia do pomiaru liczby przewożonych pasażerów w pojazdach. Na części przystanków, głównie w węzłach przesiadkowych, zamontowane zostaną tablice elektroniczne systemu dynamicznej informacji przystankowej. Uruchomiona także zostanie strona internetowa z dynamiczną informacją dla pasażerów. Projekt został podzielony na kilka zadań objętych odrębnymi przetargami:

1/ Dostawa systemu dynamicznej informacji pasażerskiej oraz systemu zliczania potoków pasażerskich.

2/ Projekt, wykonanie, dostawa i montaż 28 szt. wiat przystankowych ponadstandardowych wraz z konstrukcją wsporczą wyświetlaczy LED, 10 punktów sprzedaży biletów zwanych dalej kioskami, 6 toalet automatycznych, 18 słupków przystankowych ponadstandardowych i 10 punktów kamerowych monitoringu miejskiego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.

3/ Wykonanie, dostawa i montaż słupków przystankowych standardowych na wskazanych przystankach komunikacji miejskiej na terenie miasta Lublin.

4/ Przeprowadzenie badań rynku komunikacji miejskiej w zakresie potoków pasażerskich i więźby ruchu pasażerskiego.

5/ Wdrożenie i utrzymanie modułu internetowego wraz z wyszukiwarką połączeń oraz planowaniem podróży.

Na ten moment mamy już kilka ważnych rozstrzygnięć za sobą. W ramach przeprowadzonych przez ZTM przetargów m.in.:

- podpisano umowę z firmą Budotechnika Sp. z o.o. na wykonanie, dostawę i montaż wiat przystankowych standardowych na wskazanych przystankach komunikacji miejskiej na terenie miasta Lublina;

- podpisano umowę z firmą Arret s.c. na wykonanie, dostawę i montaż słupków przystankowych standardowych;

- podpisano umowę z firmą TRAKO na analizę rynku komunikacji miejskiej w Lublinie wraz z optymalizacją oferty przewozowej na podstawie przeprowadzonych badań rynku komunikacji miejskiej;

- podpisano umowę z firmą Goeuropa na wdrożenie i utrzymanie modułu internetowego wraz z wyszukiwarką połączeń oraz planowaniem podróży;

- podpisano umowę z firmą R&G Plus Sp. z o.o. na dostawę systemy dynamicznej informacji pasażerskiej oraz systemu zliczania potoków pasażerskich.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
trolejbus
MPK Lublin
Solaris
 • aron – 28.04.2011

  i pomyslec ze niektorzy pasazerowie narzekają ze nie ma klimy w trajtkach. Chyba sie do Contbusa przyzwyczaili he he he

 • nick – 28.04.2011

  Informacja na ten sam temat znajduje się w dwóch miejscach. Nikt nad tym nie panuje? A poza tym, ten cały unijny program skończy się jedną wielką klapą. Bo co to za stawianie na trolejbusy, skoro linie trolejbusowe omijają ścisłe centrum i to się nie zmieni? Nowe będą prowadzone opłotkami. Poza tym nie będzie zakupów trolejbusów klasy mega.Kolejny absurd. Zresztą ostatnio NIK nie zostawiła na realizacji tego programu suchej nitki wytykając m.in. miastu potężne opóźnienie

 • ha ha ha – 29.04.2011

  przynajmniej silniki im nie powypadaja...

 • wnoge – 29.04.2011

  Te trolejbusy już trzeci tydzień stoją na zajezdni. Niedługo przyjedzie następna piątka, a ta jeszcze nie była na mieście. To jakaś żenada...

 • ala – 30.04.2011

  a ksiądz był (nowy pierwszy sekretarz nie odpuści nowej świeckiej tradycji) i kasę za pokropek weźmie.

 • lolek – 07.07.2011

  nie narzekajcie... 10 już jeździ a 5 ostatnich przyjechało wadliwych i to wina tylko i wyłącznie producenta...

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....