TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Nowe Solarisy na ulicach Białegostoku
Zbigniew Rafalski - Opublikowano: 24.02.2010 12:09:36 8 komentarzy
Nowe Solarisy na ulicach Białegostoku

Zgodnie z warunkami umowy zawartej pomiędzy Urzędem Miasta Białystok a firmą Solaris Bus &Coach S.A. od połowy lutego br. do miasta sukcesywnie docierają fabrycznie nowe autobusy Solaris Urbino 12 oraz Urbino 18. Łącznie w ramach projektu „Poprawa jakości funkcjonowania systemu transportu publicznego miasta Białegostoku –Etap II”współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 do końca miesiąca przekazanych zostanie po 24 sztuki autobusów 12. i 18.-metrowych (łącznie zamówienie obejmuje dostawę 48 egzemplarzy). Nowe autobusy dołączą do dziesięciu Solarisów eksploatowanych na ulicach Białegostoku od 2004 roku.

Nowe „jamniki”zostały podzielone pomiędzy trzech miejskich przewoźników KPK, KPKM oraz KZK. Wszystkie Solarisy z tegorocznej dostawy otrzymały silniki DAF spełniające normę czystości spalin EURO 5. Zgodnie z obecnymi standardami firmy Solaris autobusy otrzymały nowe wieże silnikowe typu otwartego. W celu zmniejszenia zużycia paliwa zamontowane zostały nowoczesne skrzynie biegów ZF typu EcoLife wyposażone w układ obniżający zużycie paliwa podczas pracy silnika na postoju na przystankach poprzez automatyczne przełączanie w bieg jałowy po zatrzymaniu pojazdu.

Komory silnikowe i agregatu grzewczego wyposażone zostały w czujniki anty-pożarowe z sygnalizacją ostrzegawczą na desce rozdzielczej kierowcy. Oprócz klimatyzacji na stanowisku pracy kierowcy, zamontowane zostały radiotelefony umożliwiające kontakt z dyspozytorem oraz kasetki na pieniądze. Kierowca autobusu ma do dyspozycji w pełni regulowany pulpit firmy ACTIA, w który dodatkowo został wbudowany sterownik tablic elektronicznych. System informacji pasażerskiej składający się z elektronicznych tablic diodowych wraz z kasownikami został dostarczony przez firmę PIXEL. We wnętrzu każdego autobusu zamontowana została dwurzędowa tablica wyświetlająca numer linii, kierunek jazdy jak również zmienne informacje zlokalizowana za kabiną kierowcy oraz boczny panel LCD (przed drugimi drzwiami) posiadający możliwości pokazywania w sposób czytelny całego aktualnie realizowanego przebiegu trasy (wszystkie przystanki, przesiadki, przystanki umożliwiające przesiadkę, nr linii). Cały system uzupełnia urządzenie zapowiedzi głosowych wraz z głośnikami rozmieszczonymi równomiernie w autobusie, umożliwiającymi zapowiedź głosową aktualnego i następnego przystanku oraz podawanie dodatkowych informacji. Dodatkowo na zewnątrz przy drugich drzwiach wejściowych, umieszczony został głośnik odporny na warunki atmosferyczne emitujący komunikat podający numer linii i kierunek jazdy lub przystanek końcowy.

Przestrzeń pasażerska wyposażona jest w monitoring składający się odpowiednio z trzech kamer w autobusie 12-metrowym oraz 4 kamer w autobusie 18-metrowym. Dodatkowo na ścianach tylnych autobusów zamontowane zostały kamery cofania a z przodu kamery rejestrujące drogę przed pojazdem. System ma możliwość również nagrywać dźwięk w kabinie kierowcy. Przy każdych drzwiach oprócz kasowników biletowych zamontowane zostały specjalne śmietniczki. Podróżujący pasażerowie mają do dyspozycji wygodne, wandaloodporne siedziska firmy STER. Równomiernie na całej długości autobusu zlokalizowane zostały przesuwne okna boczne zapewniające sprawną wentylację przestrzeni.

Ciekawostką jest również system zliczający pasażerów wchodzących i wychodzących zamontowany w każdych drzwiach. Pozwoli to na przeprowadzanie potrzebnych analiz napełnienia poszczególnych linii o konkretnych godzinach funkcjonowania. Uroczyste przekazanie do ruchu nowych autobusów nastąpi dnia 28 lutego br. w samo południe na Placu Kościuszki w Białymstoku.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Solaris
Białystok
 • JaRkO – 25.02.2010

  a latem ma przyjść 8 przegubowych Mercedesów Citaro

 • sphinx – 25.02.2010

  Skrzynie ZF? Będą wyć i szarpać... Dlaczego Białystok tak nienawidzi pasażerów komunikacji miejskiej...

 • sphinx – 25.02.2010

  "Podróżujący pasażerowie mają do dyspozycji wygodne, wandaloodporne siedziska firmy STER." Słucham?!?! To są najgorsze siedzenia na świecie! Z wygodą nie mają nic wspólnego!

 • adrian – 25.02.2010

  rozumiem że przybedzie również I sekretarz nowych czasów czyli biskup i poświęci nowe wozy? przecież w PL nic nie może się odbyć bez duchownych

 • sphinx – 26.02.2010

  Ba, w Białymstoku będą przedstawiciele przynajmniej 3 religii (jakby nie patrzeć - miasto wielokulturowe, kiedyś nawet była awantura bo na jakieś otwarcie zaprosili tylko dwóch...) i każdy poświęci od siebie. Po czymś takim nie mogą się psuć ;) Ciekawe czy doczekam czasów kiedy będzie normalnie tzn. kiedy normalne wypełnianie obowiązków będzie normą, a nie okazją do świętowania. Ale na "pokaz" może się wybiorę ;)

 • sphinx – 26.02.2010

  PS. W drugim zdaniu jest błąd, nie "Łącznie będzie ich 24" tylko "Łącznie będzie ich po 24". PPS. Sorry za post pod postem. Można je jakoś połączyć?

 • cenzor – 26.02.2010

  błędów jest więcej - "Solaria" zamiast Solarisa i "wierzę"... Pewnie stąd te posty o duchownych :):):)

 • AK – 26.02.2010

  dzięki za uwagi - poprawki w drodze. pozdrawiam

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....