TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Nowe MANY-y w Gdyni
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 22.12.2010 12:03:01 6 komentarzy
Nowe MANY-y w Gdyni

 W „pięknej”, zimowej scenerii, 20 grudnia, gdyńska komunikacja świętowała uroczyste wprowadzenie do eksploatacji 11 nowozakupionych przez PKM w Gdyni Sp. z o.o. niskopodłogowych autobusów miejskich, w tym czterech przegubowych MAN-ów Lion’s City G zasilanych CNG. Ich zakup stał się okazją do podsumowania już trzyletniej eksploatacji autobusów marki MAN zasilanych sprężonym gazem ziemnym. Jak wynika z wyliczeń prezesa PKM, Kazimierza Gałkiewicza, eksploatacja gazowców była w tym okresie tańsza średnio o 36% od eksploatacji autobusów przegubowych zasilanych olejem napędowym. Poniżej prezentujemy wypowiedź Kazimierza Małkiewicza dla „Pulsu Biznesu, w której ocenia gazowe pojazdy PKM-u. –„Autobusy zasilane CNG są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale przede wszystkim oszczędne w eksploatacji. Zużywają zaledwie 59-63 m3 sprężonego gazu ziemnego na 100 kilometrów. W eksploatacji są tańsze o prawie 38 proc, co rekompensuje ich wyższą cenę —autobusy na CNG są o około 100 tys. droższe od korzystających z oleju napędowego. Koszt zakupu zwraca się jednak już niemal dwa lata Emisja spalin jest w nich istotnie zredukowana. Poza tym są bardzo ciche, co ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w mieście. Dodatkowo od maja mamy własną stację szybkiego tankowania CNG w Kaczych Bukach na terenie bazy, co znacząco ułatwia nam eksploatację gazowych autobusów –podkreśla Kazimierz Gałkiewicz. Tak pozytywne doświadczenia powodują, ze spółka zamierza rozbudować swoją flotę o do ok. 30. pojazdów zasilanych gazem ziemnym CNG.

Nowe MAN-y Lion`s City są prawie identyczne jak zakupione wcześniejsze modele tego producenta przez PKM. Różnice, choć niewielkie są bardzo istotne. Przede wszystkim nowe MAN-y wyposażone są w system OBD-2. W dużym skrócie system ten odpowiada za stałe utrzymywanie emisji spalin w najwyższej normie europejskiej EEV, czyli pojazd wyposażony w taki system będzie przez cały czas użytkowania bardzo przyjazny środowisku. Kolejną zmianą w porównaniu do MAN-ów wprowadzonych wcześniej do eksploatacji to zamontowanie systemu gaśniczeczo komory silnika, co jeszcze bardziej podnosi bezpieczeństwo użytkowania tych pojazdów. Każdy z autobusów kosztował ok. 1,3 mln złotych netto.

Oprócz „gazowców”w nadmorskiej paradzie nowych autobusów PKM wzięły udział cztery z siedmiu zakupionych autobusów używanych MAN NL 263, które trafiły do Gdyni z taboru austriackiej poczty. Wyprodukowano je w 1999 r. Pojazdy są trzydrzwiowe i w pełni klimatyzowane. Każdy kosztował ok. 180 tys. zł. Wśród nich dużym zainteresowaniem cieszył się autobus o numerze 2094, testowo wyposażony w darmowy internetowy hot-spot, w ramach realizowanego przez władze Gdyni projektu Internet43. Pojazdy zostały zakupione od firmy PA Gryf.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
MAN
PKM Gdynia
Gdynia
 • rychu – 23.12.2010

  szkoda, ze nie polskie solarisy, ale trzeba przyznać, ze MANy to solidne maszyny. Nie to co mercedesy made in turkey (złomnecto)

 • A23 – 25.12.2010

  Nadal nie potrafię zrozumieć, dlaczego Gdynia, czy Rzeszów stawiają na CNG, a takie miasta jak poznań, Kraków czy Wrocław nadal tkwią w droższym oleju napędowym. Czy im nie zależy na oszczędnościach? Nie nie kapuje tego. Zwrot kosztów po dwóch latach, to bardzo dobry wynik, a wszyscy tylko robią publiczny szpan, że chcą kupić hybrydy, a to dopiero pieśń przyszłości, bo teraz się tego nie opyla kupować w polskich przedsiębiorstwach.

 • A23 – 25.12.2010

  Sorry - POZnan* - miasto hau-hau...

 • MAN – 26.12.2010

  Poznań nie ma stacji.

 • bade – 27.12.2010

  a co to za problem stacje postawic?

 • MAN – 27.12.2010

  u nas w zakładzie MAN postawili stacje CNG do tankowania naszych busów. a wiadomo o co chodzi o koszta.. Parę lat temu MPK Poznań dostało do testowania autobus na gaz.. po czym stwierdzili ze nie mają stacji i tankowanie na Shelu to strata czasu..

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....