TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Nowe Autosany w PKS Bielsko-Biała
InfoBus - Opublikowano: 17.01.2007 11:01:10 10 komentarzy
Nowe Autosany w PKS Bielsko-Biała

28 grudnia 2006 do Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Bielsku-Białej dostarczono aż 13 sztuk fabrycznie nowych autobusów, wszystkie marki Autosan. Zakupiono po cztery Autosany H7-20.06.01MB Solina, Autosany A1010T.06.07 Lider Midi, Autosany A1012T.05.07 Lider oraz jeden autobus A0808T.01.03 Gemini. Jak widać zdecydowano się na autobusy o różnym przeznaczeniu. Najmniejsze z autobusów, H7-20.06.01MB Solina zostały wykonane w wersji miejskiej i zabierają 45 pasażerów, w tym 18 na miejscach siedzących. W odróżnieniu od eksploatowanych już przez bielski PKS Autosanów H7-20.05, nowe autobusy zostały zbudowane na kompletnym podwoziu Mercedes-Benz 814D.

Nieco większy jest przeznaczony do przewozów turystycznych Autosan A0808T.01.03 Gemini. Autobus napędzany jest 170-konnym silnikiem firmy Cummins i do swojego klimatyzowanego wnętrza zabiera 29 pasażerów. Dostarczony autobus to jeszcze model sprzed modernizacji, której efekty były widoczne w autobusie prezentowanym na kieleckich targach Trans-Expo. Nowe Gemini to już drugi autobus tego typu w bielskim PKS.

Autosan A1010T.06.07 Lider Midi i Autosan 1012T.05.09 Lider reprezentują jedną rodzinę autobusów Autosan i rożną się między sobą długością i ilością zabieranych pasażerów (Lider Midi zabiera 43 pasażerów na miejscach siędzących i dodatkowo 13 stojących, a Lider zabiera o odpowiednio 8 i 14 pasażerów więcej). Zarówno krótsza i dłuższa wersja jest napędzana silnikiem Cummins o mocy 250 KM). Obydwa modele zostały wyposażone w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej. Wszystkie nowe autobusy zostały wyposażone w diodowe wyświetlacze, które można spotkać także w części starszych autobusów.

Zakup 13 sztuk autobusów jest rekordowym zakupem, poprzednio takie ilości autobusów trafiały do przedsiębiorstwa w latach 80-tych, a ostatni większy zakup miał miejsce w 2000 roku, kiedy to PKS-u trafiło 9 Autosanów A1010M.08, Autosan A1112T.01 San, oraz demonstracyjny autobus SFA, Autosan A1112T.02 San.

Tabor Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Bielsku-Białej składa się z blisko 130 autobusów, przede wszystkim produktów Autosana i Jelcza. Rodzynkami są dwa przebudowane Ikarusy IK-160P, cztery Mercedesy Sprinter, Kapena Thesi Intercity, Solbus C10,5 oraz flagowe autobusy PKS-u Volvo 9900, Volvo 9700HD 6x2 oraz Volvo 7000.

Nowe autobusy wyruszą na linie początkiem 2007 roku. Z całą pewnością będzie je można spotkać zarówno na liniach podmiejski jak i dalekobieżnych.
Bez wątpienia tak duży zastrzyk nowej jakości zostanie zauważony i doceniony przez obecnych jak i potencjalnych klientów PKS Bielsko-Biała. Oby tak dalej…

Poniżej perezentujemy chatakterystyke poszczególnych modeli Autosana, zakupionych przez PKS Bielsko-Biała:

Autosan H7-20MB Solina:

Autobus podmiejski 7,5-metrowy wyposażony w 18 miejsc siedzących oraz 27 miejsc stojących. Posiada dwoje drzwi dwuskrzydłowych z dwoma stopniami wejściowe zarówno w pierwszych jak i drugich drzwiach. Naprzeciw pierwszych drzwi przewidziano dodatkowe miejsce dla osób stojących. Kabina kierowcy typu otwartego.

W autobusie zastosowano kompletne podwozie Mercedes-Benz typ 814D wyposażone w silnik tej samej firmy o mocy 136 KM spełniający normę EURO 3 oraz mechaniczną skrzynię biegów ZF. Dodatkowo autobus został wyposażony w diodową tablicę kierunkową firmy R&G Mielec.

Są to kolejne autobusy z serii H7 w taborze PKS. W poprzednich latach zakupionych zostało 5 sztuk miejskich Autosanów H7-20 oraz 2 sztuki międzymiastowych H7-10, wszystkie wyposażone w silniki IVECO.

 

Autosan A0808T Gemini:

Autobus międzymiastowy 8,6-metrowy wyposażony w 29 miejsc siedzących oraz fotel pilota. Posiada dwoje drzwi pojedynczych, w tym pierwsze przed osią kierowaną a drugie przed mostem napędowym. 

W autobusie zastosowano silnik Cummins o mocy 170 KM oraz mechaniczną skrzynię biegów ZF. Dodatkowo autobus został wyposażony w diodową tablicę kierunkową firmy R&G Mielec, klimatyzację przestrzeni pasażerskiej WEBASTO, fotele pasażerskie z pełną regulacją oraz barek.

Jest to już drugi tego typu autobus w taborze bielskiego przewoźnika.

 

Autosan A1010T Lider 3:

Autobus międzymiastowy 10,8-metrowy wyposażony w 43 miejsc siedzących, fotel pilota oraz 13 miejsc stojących. Posiada dwoje drzwi pojedynczych, w tym pierwsze przed osią kierowaną a drugie przed mostem napędowym. 

W autobusie zastosowano silnik Cummins o mocy 250 KM oraz mechaniczną skrzynię biegów ZF. Dodatkowo autobus został wyposażony w diodową tablicę kierunkową firmy R&G Mielec, klimatyzację przestrzeni pasażerskiej WEBASTO, fotele pasażerskie z pełną regulacją oraz barek.

Są to pierwsze tego typu autobusy w taborze PKS.

 

Autosan A1012T Orzeł:

Autobus międzymiastowy 12-metrowy wyposażony w 51 miejsc siedzących oraz 29 miejsc stojących. Podobnie jak model A1010T posiada dwoje drzwi pojedynczych, w tym pierwsze przed osią kierowaną a drugie przed mostem napędowym. 

W autobusie zastosowano silnik Cummins o mocy 250 KM oraz mechaniczną skrzynię biegów ZF. Dodatkowo autobus został wyposażony w diodową tablicę kierunkową firmy R&G Mielec, klimatyzację przestrzeni pasażerskiej WEBASTO, fotele pasażerskie z pełną regulacją oraz zestaw audiowizualny wyposażony w dwa monitory LCD.Są to pierwsze tego typu autobusy w taborze PKS.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Autosan
PKS
Bielsko-Biała
Solina
Gemini
 • pawel – 16.01.2007

  widac zmadrzeli i nie kupuja tych syfbusow z solca

 • tombou – 16.01.2007

  fajne zakupy,ciekawe jakie autobusy zostaną teraz skasowane,czy ktos moze sie dowiedziec?

 • emeryt – 17.01.2007

  dobre bo polskie pa jest ok

 • Eliciarz Kraków – 17.04.2007

  co oni odp.... w tym sanoku na fajerze i z przodu ma byc znaczek autosana a nie mana czy zloma renaulta a ideske to chyba ttrz sami potrafimy zrobic.......

 • guffy – 10.06.2007

  pks bielsko biała jest super pozdrowienia dla wszystkich kierowców tak trzymać

 • fanki – 10.06.2007

  pks bielsko biała najlepszą firmą na świecie jest. pozdrowienia dla wszystkich kierowców bez wyjątku kochamy was

 • – 11.07.2007

  czy ktos zna strony gdzie są jakieś zdjęcia kierowców i ich autobusów

 • pks – 20.04.2008

  pks spoko przewożnik

 • pks bb – 20.04.2008

  jest ok

 • bus fan – 21.09.2009

  pks bielski jest ok, ale niektóre godziny kursów mają jeszcze komunistyczne więc nic dziwnego że prywatni go przeganiają

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....