TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Nowa jakość na liniach ZKG KM Olkusz od 1 lipca
INFOBUS.PL - Opublikowano: 28.06.2019 14:00:18
fot. UMiG Olkusz

1 lipca na olkuskie ulice wyjadą nowoczesne autobusy, które zastąpią stary tabor Związku Komunalnego Gmin Komunikacja Międzygminna. W tym dniu wszystkie przejazdy komunikacją miejską będą bezpłatne.

Oficjalnej prezentacji nowych pojazdów wraz z systemem dynamicznej informacji pasażerskiej dokonano wczoraj, 27 czerwca. Ta komunikacyjna rewolucja była możliwa dzięki uzyskanemu dofinansowaniu na działania popularyzujące niskoemisyjny transport publiczny. Wartość projektu to 28 mln złotych brutto, z czego około 19,4 mln zł stanowi uzyskane dofinansowanie.

"Komfort jazdy nowymi pojazdami z pewnością przekona nowych, do tej pory nieprzekonanych mieszkańców, do korzystania z publicznego transportu. Jest to historyczny dzień dla komunikacji miejskiej nie tylko Gminy Olkusz, ale również dla Bukowna, Bolesławia i Klucz. Jesteśmy świadkami, ale również współuczestnikami przeprowadzenia prawdziwej rewolucji w publicznym transporcie zbiorowym naszego regionu" – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz inicjator przystąpienia do projektu zakupu nowych autobusów.

To Gmina Olkusz wykonała pierwszy krok do uzyskania dofinansowania na zakup nowych autobusów. Po uzgodnieniu zasad dalszej współpracy czterech gmin w Związku Komunalnym Gmin "Komunikacja Międzygminna" wniosek został przepisany na Związek, który doprowadził sprawę pozyskania funduszy do szczęśliwego końca.

Zgodnie z założeniami projektowymi obsługą nowych autobusów zajmie się konsorcjum firm z bogatym doświadczeniem w realizacji transportu zbiorowego - Transgór SA, PKS Południe sp. z o.o. oraz LZ Apolinary Lazar, Marcin Lazar Sp. Jawna. Pod opiekę otrzymają 4 duże i 13 średnich autobusów wyprodukowanych przez Solaris Bus & Coach S.A. oraz 6 małych pojazdów z fabryki AUTOSAN sp. z o.o. Będą to pojazdy niskopodłogowe, klimatyzowane, wyposażone w wygodne fotele, biletomaty, monitoring, porty usb do ładowania urządzeń mobilnych, udogodnienia dla osób starszych i niepełnosprawnych oraz system nawigacji GPS. Wszystkie będą spełniały normę emisji spalin EURO VI. Samo konsorcjum dodatkowo zapewni 11 swoich autobusów oraz 6 rezerwowych.

"Realizacja tego projektu nie należała do łatwych. Była bardzo duża konkurencja. Sam wniosek musiał uzyskać i uzyskał maksymalną możliwą ilość punktów, a przez to maksymalne dofinansowanie. Autobusy w normie EURO VI zaliczane są do ekologicznych. Ich silniki podczas pracy emitują głównie dwutlenek węgla, wodę i azot, czyli składniki obojętne dla środowiska. To, co jest szkodliwe, czyli tlenki węgla czy azotu są emitowane w śladowych ilościach. Za tę decyzję przystąpienia do projektu należą się słowa podziękowań" – mówił Tadeusz Chwast, przewodniczący zarządu ZKG KM  Olkuszu.

Zakup autobusów to niejedyna korzyść płynąca z dofinansowanego projektu. Na placu autobusowym pod Supersamem został już zainstalowany system informacji pasażerskiej. Na tablicy będą wyświetlane numery linii, kierunek kursu oraz czas odjazdu pojazdów. W związku z montażem 9 kamer monitoringu w obrębie placu zwiększy się też bezpieczeństwo podróżnych.

"W imieniu nowego operatora chciałbym złożyć serdeczne gratulacje władzom gmin Olkusz, Bukowno, Bolesław i Klucze, a szczególnie burmistrzowi Olkusza i władzom Związku, za pomysł i za skuteczność aplikowania o środki unijne na zakup tych nowoczesnych europejską skalę autobusów. Usługi w zakresie komunikacji miejskiej Transgór świadczy od 25 lat. Mając doświadczenie w obsłudze autobusów dajemy gwarancję, że te autobusy znajdą się w dobrych rękach, że będą eksploatowane i serwisowane w sposób prawidłowy" – zapewniał prezes zarządu Transgór SA Zbigniew Gruszka, lidera konsorcjum, które będzie wykonywało przejazdy komunikacji miejskiej.

W czasie uroczystego przekazania nowych autobusów była możliwość sprawdzenia ich funkcjonalności. W tak ciepły dzień szczególnie cieszyła w pełni działająca klimatyzacja. Poświęcenia nowych pojazdów dokonał ks. Dziekan Henryk Chmieła. Pojawiła się również możliwość krótkiej podróży ulicami Olkusza.

Wartość całego zadania wynosi 28 mln złotych, z czego około 19,4 mln zł stanowi dofinansowanie uzyskane dla projektu "Obniżenie emisyjności Gmin Olkusz, Bolesław, Bukowno, Klucze poprzez wykorzystanie niskoemisyjnego transportu miejskiego i organizację zbiorowego transportu publicznego" w ramach Działania 4.5 Niskoemisyjny transport miejski, Poddziałania 4.5.2 Niskoemisyjny transport miejski – SPR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
linie
ZKGKM Olkusz
Solaris
Autosan
Transgór Mysłowice
LZ Lazar
PKS Południe

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....