TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

NIK o wykorzystaniu nadmorskiego pasa technicznego
PAP / INFOSHIP.PL - Opublikowano: 16.08.2019 13:30:39
NIK o wykorzystaniu nadmorskiego pasa technicznego

Inwestycje przy plażach, na krawędziach klifów i na wałach wydm – to niektóre z nieprawidłowości wskazanych przez NIK w raporcie o wykorzystaniu nadmorskiego pasa technicznego do celów innych niż ochrona brzegu.

NIK podał w środę, że dyrektorzy skontrolowanych urzędów morskich pozytywnie opiniowali zgody na budowę np. na krawędziach klifów, nie troszcząc się o ochronę wybrzeża. Według Izby, to konsekwencja nieprawidłowego wyznaczania przez urzędy granic pasa technicznego.

Taki stan rzeczy pośrednio wynikał z nieskutecznego nadzoru nad urzędami morskimi – podała NIK. Wskazała jednocześnie na konieczność doprecyzowania zasad współpracy administracji morskiej z samorządami, a także ujednolicenia i egzekwowania przepisów.

Turystyka jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki na wybrzeżu – wynika z informacji Izby. Coraz więcej inwestycji powstaje przy samych plażach, na krawędziach klifów i na wałach wydm. Gminy prześcigają się w pomysłach zagospodarowania tych terenów. Rozległe zejścia na plażę i tarasy widokowe, utwardzone ścieżki rowerowe na koronie wydmy czy klifu to tylko niektóre przykłady nowych inwestycji – wylicza Izba.

Według niej, nieodpowiedzialne inwestowanie bez badań geotechnicznych na koronach klifów niesie ze sobą ryzyko katastrof budowlanych. Potencjalne straty materialne mogą skutkować obciążeniem organów administracji morskiej, które będą zmuszone wypłacać odszkodowania na rzecz właścicieli nieruchomości, którzy otrzymali zgodę na budowę.

Jak wynika z informacji Izby, gminy planują nowe inwestycje i wywierają naciski na urzędy morskie, aby te pozytywnie opiniowały pozwolenia na budowę. W pasie technicznym i pasie ochronnym coraz częściej powstają nowe, duże obiekty turystyczne. Inwestycje są często realizowane nawet w odległości od dwóch do pięciu metrów od brzegu klifu lub na koronach wydm, co narusza stabilność brzegu. Jednocześnie niebotyczne kwoty przeznacza się na wznoszenie budowli hydrotechnicznych mających na celu ochronę tych brzegów – podała Izba.

Polska wydaje rocznie blisko 40 mln zł w ramach krajowego programu ochrony brzegów na ochronę wybrzeża. Ponadto w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko pozyskiwane są środki unijne na ten cel, które idą w dziesiątki i setki mln zł. Według Izby, nieodpowiedzialne gospodarowanie w pasie technicznym sprawi, że z roku na rok będą rosły środki z budżetu państwa przeznaczone na zapewnienie bezpieczeństwa ludzi i mienia na tych terenach.

W ocenie NIK dyrektorzy urzędów morskich zbyt często określali minimalne szerokości pasa technicznego przewidziane rozporządzeniem. Takie podejście nie służy ochronie wybrzeża i może zagrażać bezpieczeństwu ludzi i mienia na klifie.

Jak podkreśla NIK, tereny te powinny raczej służyć ochronie wybrzeża, a nie inwestowaniu dla celów komercyjnych. Zdaniem Izby optymalna ochrona wybrzeża na skontrolowanym odcinku jest możliwa, pod warunkiem, że dyrektorzy urzędów morskich będą określać możliwie największe szerokości pasa technicznego.
Izba wnosi do dyrektorów urzędów morskich o rzetelne realizowanie zadań dotyczących pasa technicznego, szczególnie mając na uwadze działania związane z ochroną wybrzeża, ograniczając jednocześnie działalność inwestycyjną.

Ponadto kontrola NIK wykazała problem z ustaleniem zasad i odpowiedzialności, kiedy morze wyrzuca na brzeg martwe zwierzęta, a także odpady organiczne czy chemiczne ze statków. W kontrolowanych urzędach nie było jasności, kto odpowiada za uprzątnięcie czy utylizację takich nieczystości i kto ma za to płacić. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
morze
Bałtyk
NIK
kontrola

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....